ОДА й надалі блокуватиме роботу ДП "Волиньторф"?Майже через два місяці після сесії обласної ради, на яку приїздили представники ДП "Волиньторф" з вимогами до ОДА вирішити питання з виділенням землі під видобування торфу, виконавча влада спромоглася на відповідь обласній раді на звернення.

Нагадаємо, Волинська обласна рада  зверталася з проханням до Президента України Петра Порошенка    та Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана   вплинути на ситуацію з блокуванням нормальної роботи ДП «Волиньторф»; зобов’язати голову Волинської обласної державної адміністрації Володимира Гунчика  вжити невідкладних і дієвих заходів для погодження виділення земельних ділянок для видобутку торфу; припинити цілеспрямоване знищення провідного державного підприємства Волині та України у торф’яній галузі.

 Пан Гунчик відреагував на звернення відповіддю на трьох сторінках, з якої стає зрозуміло, що питання з виділенням землі під видобування торфу залишається невирішеним.

"На виконання доручення Секретаріату Кабінету Міністрів України до листа Адміністрації Президента України від 06.10.2017 № 04-01/3471 щодо звернення депутатів Волинської обласної ради до Президента України та Кабінету Міністрів України щодо необхідності врегулювання ситуації, яка склалась на ДП «Волиньторф» повідомляємо наступне.
Згідно    з    договором    оренди    земельної    ділянки    від    25.06.2014
орендодавцем земельної ділянки площею 182,1 га виступає Головне управління Держземагентства у Волинській області. Відповідно до договору цільове використання земельної ділянки - землі промисловості. До укладення договору цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення державної власності (пасовища).
Згідно    з    договором    оренди    земельної    ділянки    від    10.01.2014
орендодавцем земельної ділянки площею 17,233 га виступає Волинська облдержадміністрація. Відповідно до договору цільове використання земельної ділянки - землі промисловості. До укладення договору цільове призначення земельної ділянки - землі запасу відкриті заболочені землі.
Строк дії спеціального дозволу на користування надрами родовища «Засвіття-Ситнелюк» №785 від 13.02.1997 року до 13.02.2017року. Ураховуючи це термін дії договорів встановлений до 13.02.2017.
13.02.2017    року термін дії двох договорів завершився у зв’язку закінченням строків дії Спеціального дозволу на користування надрами №785.
Відповідно до умов договорів ДП Волиньторф мав звернутися до облдержадміністрації про продовження дії договорів не пізніше як за 30 днів до їх завершення. Однак до 13 січня 2017 року ДП Волиньторф не пролонгувало з Державною службою геології та надр дію Спеціального дозволу.
26.01.2017    Державною службою геології та надр України продовжено дію спецдозволу на 17 років (наказ № 36 від 26 січня 2017 року).
Однак з відповідними клопотаннями про поновлення договорів ДП Волиньторф звернулося лише 08.05.2017 та 25.04.2017 відповідно тобто після закінчення строку дії договорів.
Під час розгляду питання поновлення договорів оренди земельних ділянок в обласну державну адміністрацію надійшов лист прокуратури Волинської області у якому повідомлялося, що на її запити до Державної служби геології та надр та Державного підприємства «Українська геологічна компанія» отримано Інформацію, що середня потужність торфового покладу, прийнята до підрахунку запасів торфу на земельних ділянках з кадастровими
номерами 0723682800:03:003:146 та 0723686200:02:002:0117 розташовані в межах ділянок родовища «Засвіття-Ситнелюк» становить 1,16 м та 1,11 м відповідно.
Торфове родовище Засвіття-Ситнелюк має такі характеристики: площа розвідки в межах промислової глибини (0,7м) на території Волинської області 3310 га, середня глибина торфового покладу 1,85 м, максимальна 6,70м. Крім цього у листі Державної служби геології та надр України на Генеральну прокуратуру від 21.11.2011 № 6957/01/12-11 зазначено, що середня глибина торфового покладу родовища Засвіття-Ситнелюк становить 1,85 м.
Так, згідно із п. «б» ч. 1 ст. 150 Земельного кодексу України до особливо цінних земель відносяться торфовища з глибиною залягання торфу більше одного метра і осушені незалежно від глибини. Водночас відповідно до ч. 6 ст. 20 Земельного кодексу України віднесення особливо цінних земель державної чи комунальної власності, визначених у пунктах «а» і «б» частини першої статті 150 цього Кодексу, до земель інших категорій здійснюється за погодженням з Верховною Радою України.
Головне управління Держгеокадастру в області та обласна державна адміністрація у 2014 році погоджень Верховної Ради України про зміну цільового призначення земельних ділянок площею 182,1 га, розташованої за межами населених пунктів Карасинської сільської ради (зараз Прилісненська об’єднана територіальна громада) та площею 17,233 га, розташованої за межами населених пунктів Серхівської сільської ради (зараз Прилісненська об’єднана територіальна громада) Маневицького району для видобування торфу не отримували.
З метою дотримання принципу законності при здійсненні повноважень розпорядженням земельними ділянками державної власності, облдержадміністрація звернулася листом від 18 вересня 2017 року №5697/21/2- 17 до Верховної Ради України з проханням розглянути це питання та повідомити адміністрацію щодо необхідності погодження зміни цільового призначення зазначених вище земельних ділянок. Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради України надіслав це звернення для розгляду до Кабінету Міністрів України. За дорученням Першого Віце- прем’єр-міністра України - Міністра економічного розвитку і торгівлі України С.Кубіва від 18.10.2017 №40607/1/1-17 доручено відповідне звернення Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин від 11.10.17 №04-11/10-1615 розглянути Мінагрополітики, Міненерговугілля, Мінприроди, Держгеокадастру та Держгеонадра України розглянути звернення Волинської облдержадміністрації та проінформувати про результати розгляду Комітет Верховної Ради України та Кабінет Міністрів України.
Разом з тим, від Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради України до обласної державної адміністрації надійшов лист від 11 жовтня 2017 року за № 04-11/10-1615, де зазначено, що частиною 7 статті 123 Земельного кодексу України визначено, що якщо земельна ділянка надається у користування за погодженням з Верховною Радою України, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської
та Севастопольської міських державних адміністрацій, які із своїми пропозиціями та позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації подають зазначений проект до Кабінету Міністрів України, який розглядає ці матеріали та подає їх до Верховної Ради України для прийняття відповідного рішення.
Крім цього ДП «Волиньторф» для відведення у користування земельної ділянки загальною площею 205,0968 га (землі лісового фонду) розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.10.2012 № 843-р надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою.
Після проведення у Державному агентстві земельних ресурсів України державної експертизи землевпорядної документації (висновок державної експертизи від 27.03.2013 № 59-13, зауваження до проекту виправлені пізніше), наданої ДП «Волиньторф», обласною державною адміністрацією було розроблено проект розпорядження КМУ про передачу в оренду земельних ділянок зі зміною їх цільового призначення на загальну площу 205,0968 га. Проект розпорядження та пояснювальну записку до нього направлено на погодження до Міністерств відповідно до § 37 Регламенту Кабінету Міністрів України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 950 (лист ОДА від 16.04.2014 № 1921/28/2-14).
Міністерство екології та природних ресурсів України відмовило у погодженні даного проекту розпорядження, посилаючись на те, що за інформацією, яка раніше надавалась Державною службою геології та надр України, середня глибина торфового покладу на родовищах «Засвіття- Ситнелюк», «Сойне», «Вутишно» складає більше 2 метрів. Відповідно до ст. 150 Земельного кодексу України, торфовища з глибиною залягання торфу більше одного метра і осушені незалежно від глибини, належать до особливо цінних земель. Згідно з поданим ДП «Волиньторф» висновком ПАТ «Волиньводпроект» від 10.10.2012 № 149-1/1/8, глибина торфових покладів цих родовищ, у межах даних земельних ділянок, не перевищує 1 м., однак вказані геологорозвідувальні роботи не були зареєстровані (лист Мінприроди від 11.07.2014 № 5/3-8/8477-14).
Враховуючи вищезазначене обласна державна адміністрація діє відповідно до вимог чинного законодавства при здійсненні повноважень щодо розпорядження земельними ділянками державної форми", -
йдеться у відповіді колегам по депутатському корпусу голови ОДА, депутата обласної ради Володимира Гунчика.


Інші матеріали по темі:

 

За волинським брикетом їдуть навіть з Одещини

 

"Волиньторф" виграв суд в ОДА

 

 Крім ОДА, на звернення Волиньради відреагувала    Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру. 
"Статтею 18 Кодексу України про надра передбачено, що надання земельних ділянок для потреб, пов’язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України.
Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.
Частиною четвертою статті 66 Земельного кодексу України встановлено, що надання земельних ділянок для потреб, пов’язаних з користуванням надрами, проводиться після оформлення в установленому порядку прав користування надрами і відновлення земель згідно із затвердженим відповідним робочим проектом землеустрою на раніше відпрацьованих площах у встановлені строки.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування врегульовано статтею 123 Земельного кодексу України. Відповідно до положень цієї статті особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в
межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на
розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає
мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу
може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам
законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також
генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем
землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель
адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо
впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому
законом порядку.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної
Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних
ділянок у власність або у користування визначено статтею 122 Земельного кодексу України.
Відповідно до положень статті 150 Земельного кодексу України
до особливо цінних земель відносяться, зокрема, торфовища з глибиною
залягання торфу більше одного метра і осушені незалежно від глибини.
Погодження матеріалів вилучення (викупу) земельних ділянок особливо
цінних земель, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб,
провадиться Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної
Республіки Крим, обласної, Київської і Севастопольської міських рад.
Звертаємо увагу, що листи Держгеокадастру не є нормативно-правовими
актами, вони мають лише інформативний характер і не встановлюють правових
норм та діють до набрання чинності нормативно-правових актів, що змінюють
відповідні правовідносини", -- йдеться у відповід першого заступника голови .
Перший заступник Голови  Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Людмили Шемелинець.