БЮДЖЕТНІ СЛУХАННЯ: СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТФОТО

Сьогодні в обласній раді стартували бюджетні слухання, в ході яких депутати та керівники підрозділів ОДА-розпорядників коштів аналізують проєкт обласного бюджету на 2021 рік.

Голова обласної ради Григорій Недопад побажав учасникам, щоби результати слухань були успішними і вдалося знайти "золоту" середину між потребами у видатках та реальними можливостями головного кошторису області.

Голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики Орест Маховський закликає депутатів до активної участі у слуханнях та діалогу.

Учасниками слухань є директор  департаменту фінансів ОДА Ігор Никитюк, заступники голови обласної ради Юрій Поліщук  та Григорій Пустовіт, члени бюджетної та профільних комісій.

Почалися слухання з  теми соціального захисту. Т.в.о. директора департаменту соціального захисту ОДА Людмила Сірбіненко коротко розповіла про фінансові перспективи   в галузі.

На 2021 рік головному розпоряднику коштів – департаменту соціального захисту  населення   облдержадміністрації   у   цілому   передбачено 103 млн 571,9тис. гривень. За    рахунок    цих    коштів      плануються    видатки    на утримання    5  психоневрологічних  інтернатів  та  геріатричного  пансіонату,  соціальних    служб,    центру соціально-психологічної    допомоги, соціального гуртожитку та  центру по   здійсненню   соціальних   виплат.
 У складі видатків  понад 77%  займає оплата праці, а загалом на захищені статті спрямовується 94% "соціального" бюджету. Йдеться про компослуги, харчування пацієнтів, засоби гігієни, медикаменти та перев'язувальні матеріали. Детальні видатки на галузь можна подивитися у пояснювальній записці до проєкту обласного бюджету на 2021 рік.

Зі слів Людмили Сірбіненко в обласних закладах очікують назбирати до 23 млн грн до спеціального фонду. У ньому 75% становлять   пенсії підопічних та доходи з підсобних господарств. Завдяки таким коштам, вдається покращити раціон харчування людей, які проживають у закладах, а також  збільшити щоденну суму з 26 до 82 грн на одну людину.

Зарплати працівників галузі - на рівні 8 тис. 602 грн і цей показник дещо нижчий від середньої зарплати в області.

У 2021році на утримання закладів, що надають соціальні послуги дітям, які  опинились  у  складних  життєвих  обставинах, а саме обласного  соціального гуртожитку  для  дітей-сиріт  та  дітей,  позбавлених  батьківського  піклування, передбачено 1млн 401,9 тис.грн .
Видатки  передбачені  на надання    одноразової  матеріальної  допомоги  громадянам  за  зверненнями до депутатів  обласної  ради  (1млн 600  тис.грн) та   до  облдержадміністрації  (300 тис.грн); надання  одноразової  грошової  матеріальної  допомоги  членам  сімей загиблих  учасників  АТО  (300 тис.грн);    щомісячну  виплату  ветеранам  ОУН-УПА (300 тис. грн);  компенсацію витрат за пільговий проїзд сім'ям загиблих та особам  з  інвалідністю  внаслідок  війни  з  числа  учасників  АТО  та  Революції Гідності  (700 тис.грн);  виплату  старожилам  області (30 тис.грн)  та  на проведення  заходів  до  річниці  Чорнобильської  катастрофи  (20  тис.грн).
Крім  того, у  2021році  спрямовується 450 тис.грн на  реалізацію  Регіональної  програми  підтримки    учасників  антитерористичної операції/ООС  та  членів  їхніх  сімей. За  рахунок  цих  коштів  планується проведення  заходів з організації відпочинку для сімей загиблих учасників АТО – 300 тис. грн;  робота  обласного  мобільного  соціального  офісу – 25  тис. грн;  участь   сімей   загиблих   у   всеукраїнських   заходах – 25  тис.грн та  функціонування групи швидкого реагування –100 тис.гривень.

У департаменті соціального захисту кажуть, що  в наступному році є потреба у 24 млн грн капітальних видатків. Ці кошти потрібні задля утеплення геріатричного пансіонату в Луцьку, добудови Горохівського психоневрологічного інтернату, на ремонт банно-прального корпусу в Олицькому інтернаті та вирішення проблем з водонапірною вежею у Голобському інтернаті.

Щодо останньої позиції висловився голова обласної ради Григорій Недопад: "Доцільніше демонтувати цю водонапірну вежу та поставити у закладі сучасний насос". Таку ідею підтримали і присутні депутати.

Голова бюджетної комісії Орест Маховський поцікавився тенденцією щодо наповнення спецфондів інтернатних закладів за рахунок платних послуг. Заступниця директора профільного департаменту Оксана Гобод розповіла, що в Луцькому геріатричному пансіонаті перебуває 9 осіб на платній основі. Здебільшого ці люди мають післяінсультні проблеми, однак, їхнє перебування вартує родинам по 10 тис. грн щомісячно і такий бюджет не всім доступний, тому говорити про  динаміку збільшення платних послуг - не доводиться.

Радник голови обласної ради Михайло Імберовський підняв тему співфінансування  територіальних громад у видатках на утримання соціальних гуртожитків та притулку для людей, які постраждали від насилля. Профільні чиновники зауважували, що такі послуги мають надаватися в громадах і питання про співфінансування на утримання відповідних закладів - на часі.