БЮДЖЕТНІ СЛУХАННЯ: КУЛЬТУРА



В обласній раді продовжується серія бюджетних слухань. Нагадаємо, депутати та керівники підрозділів ОДА-розпорядників коштів спільно аналізують проєкт обласного бюджету на 2021 рік. На початку голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики Орест Маховський  закликав учасників ретельно аналізувати всі статті видатків обласного бюджету і при грамотному економічно-прагматичному підході забезпечити прийняття збалансованого кошторису на  наступний рік.

Сьогодні розглядалося питання фінансування культури. Захищати бюджет галузі прийшла начальниця управління культури, з питань релігій та національностей Волинської  ОДА Ольга Чубара.

За даними пояснювальної записки до проєкту бюджетного рішення, видатки загального фонду  для головного розпорядника коштів обласного бюджету–управління   культури,   з   питань   релігій   та   національностей  на  2021  рік  збільшені на 24% у  порівнянні  з  уточненими  показниками  нинішнього року   і становлять  158 млн 877,8тис. гривень.  В загальному  обсязі  видатків  загального  фонду  враховано  освітню  субвенцію  в сумі 4 млн 129,8 тис. гривень (Волинський коледж культури і мистецтв ім. І.Ф. Стравінського). Видатки спеціального фонду сформовані за рахунок власних надходжень бюджетних установ та становлять всього 2 млн 848,9тис. гривень.
Обсяг видатків на виплату заробітної плати  в обласних комунальних закладах культури становить  138 млн 426,1тис.  гривень. Всі ці виплати   "лягають на плечі" обласного бюджету.   Видатки  на  оплату  комунальних  послуг  та енергоносіїв  на  2021  рік враховані  в  сумі  5 млн 431,7тис.  грн.  
На 23% збільшується  фінансова  підтримка     театрів,    фiлармонiї, художніх і музичних колективів. Загалом на ці видатки спрямовується  56 млн 427,5тис.  грн фінансового ресурсу. 
 На заходи Регіональної  програми  розвитку  культури,  мистецтва  та  охорони  культурної спадщини   в   області   на   2016-2021   роки    передбачається 1 млн
870 тис.грн.
Порівняно з нинішнім роком цих коштів більше на 30,3%.
 Ще 2 млн 89 тис. грн спрямовується на інші  регіональні програми галузі  культури. З них лише 360 тис.  гривень заплановано на реалізацію регіональної програми з відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки. 
 У присутніх депутатів виникло чимало питань саме до фінансування культурних програм. Зокрема, йдеться про  видатки на редакційно-видавничу групу "Науковий центр історичних студій Волині", яка понад 10 років готує книги "Реабілітовані історією" і з року в рік потребує фінансування.  Цьогоріч бюджет установи - 220 тис. грн, з яких 140 тис. грн пропонується спрямувати на видавництво книг. Керівник апарату обласної ради Дмитро Дубняк нагадав депутатам нинішнього скликання, що науковці кожного року обіцяють завершити проєкт, але не роблять цього. Він також озвучив свою пропозицію щодо оприлюднення напрацювань наукового центру в мережі інтернет, як це зробили їхні колеги з інших областей. Таку ж ідею підтримує депутат Володимир Бондар. "Будемо мати кращі бюджетні часи, то повернемося до видавництва книг", - зауважив депутат.

Депутат Юрій Ройко пропонує видатки, передбачені для наукового центру, передати на програму відзначення 150-річчя з дня народження Лесі Українки, на яку виділили зовсім мізерну, порівняно з потребами, суму.

Таку ж позицію підтримують голова бюджетної комісії Орест Маховський та перший заступник голови облради Юрій Поліщук.

Депутати знову мають питання до фінансування обласного музею сільського  господарства-скансен. Цьогоріч на його утримання пропонується виділити 750 тис. грн. "Ми фінансуємо приватну справу, - коментує проблему перший заступник голови облради Юрій Поліщук. - Було би правильно вивчити цінність експозиції музею сільського господарства і передати її у фонди наших інших музеїв, а із співзасновників скансена вийти. Ми кілька разів у минулій каденції просили надати план розвитку закладу і концепцію його діяльності, але так і не отримали такої інформації від керівника". Нагадаємо, обласній раді належить 51% музею-скансена в Рокинях і до цієї частки не належать старовинні будівлі, які формують ліквідну частину закладу і приносять комерційні прибутки.  На несправедливості такої ситуації наголошував депутат Юрій Харченко.

Володимир Бондар вважає, що потрібно відновити перемовини з Луцькою територіальною громадою про передачу частки обласної ради місту. Заступник голови облради Григорій Пустовіт закликає проаналізувати, чи потрібен цей заклад міській громаді, як комунальний об'єкт.

Водночас, депутат Олександр Пирожик переконує колег, що з долею музею-скансена потрібно остаточно визначатися.

Радник голови обласної ради Михайло Імберовський звернув увагу учасників слухань на те, що в наступному році збільшуються видатки для утримання театрів, тоді як завдання обласної ради збільшити власні надходження і спрямовувати їх на утримання, ігноруються. "У попередній каденції ми просили керівників закладів культури надати в обласну раду стратегічні плани розвитку, але отримали такий документ тільки від філармонії", - зауважив Михайло Імберовський.

З тим, що театри повинні дбати про збільшення рівня власних доходів і мати менші претензії на бюджетне фінансування, погоджується директор департаменту фінансів ОДА Ігор Никитюк, а також депутати Володимир Бондар та Орест Маховський. Але, при цьому, учасники слухань відзначали, що розуміють проблеми галузі культури і театрів, зокрема, через карантинні обмеження.

"Давайте не зводити всі питання культури до економіки, хоча про економіку ми також мусимо говорити в сьогоднішній ситуації", - дипломатично закликав колег заступник голови облради Григорій Пустовіт. "Ми розуміємо, що без розвитку культури не буде розвитку області, але нинішній час змушує нас ставити завдання про збільшення власних доходів закладів культури і спрямування саме цього, а не бюджетного джерела, на утримання закладів та заробітну плату працівників", - додав Володимир Бондар.

Голова бюджетної комісії Орест Маховський на завершення запевнив, що на наступному етапі бюджетних слухань, коли будуть співбесіди з керівниками комунальних закладів, до керівників окремих закладів культури буде багато предметних запитань.

Довідково:

БЮДЖЕТНІ СЛУХАННЯ: СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

 

БЮДЖЕТНІ СЛУХАННЯ: СЛУЖБА ЗАХИСТУ ДІТЕЙ

 

БЮДЖЕТНІ СЛУХАННЯ: ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я