БЮДЖЕТНІ СЛУХАННЯ 2 ЕТАП: ОХОРОНА ЗДОРОВ'ЯФОТО

В обласній раді продовжилися засідання другого етапу бюджетних слухань, в ході якого депутати, представники  ОДА та керівники комунальних закладів аналізують проєкт обласного бюджету на 2021 рік. Сьогодні в центрі уваги фінансування галузі охорони здоров'я.

Голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики Орест Маховський на початку слухань  озвучив невтішну інформацію щодо виконання бюджету в 2020 році. Нагадаємо, до казни не отримано біля 30 млн грн доходів, а, відповідно, на таку ж суму не вдалося провести видатки.   "Нинішній бюджетний рік буде також складним. Зважаючи на ці обставини, мусимо ретельно проаналізувати видатки 2020 року, щоби правильно запланувати бюджетні витрати на 2021 рік", - пояснив Орест Маховський.

В слуханнях взяли участь голова обласної ради Григорій Недопад, заступники Юрій Поліщук та Григорій Пустовіт, депутати обласної ради Юрій Ройко, Ярослав Матвійчук, Володимир Бондар, Олександр Пирожик, Анатолій Вітів.

КОГО СЛУХАЛИ?

На сьогоднішні слухання прийшли керівники комунальних медичних підприємств:

-  в.о. ректора  КЗ вищої освіти "Волинський медичний інститут" Волинської обласної ради Тетяна  ПАСТРИК;          

- директор Ківерцівського фахового медичного  коледжу Волинської обласної ради Тетяна  КОМШУК; 

- директор Ковельського фахового медичного коледжу Волинської обласної ради    Олена ГРИГОЛА;              

- в.о. директора КП "Волинська обласна клінічна лікарня" Волинської обласної ради               Олександр ДУДАР;

- генеральний директор  КП "Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства та дитинства" Волинської обласної ради, голова постійної комісії з питань охорони здоров'я         Ірина ГОРАВСЬКА;   

- директор  КП "Волинська обласна психіатрична лікарня м. Луцька" Волинської обласної ради               Людмила ЮРКО;

- директор  КП "Волинський обласний медичний центр терапії залежностей"  Волинської обласної ради  Ігор  ШКАРОВЕЦЬКИЙ;

- генеральний директор  КП   "Волинський обласний фтизіопульмонологічний медичний центр" Волинської обласної ради        Іван  НИСКОГУЗ;

-   директор  КП   "Волинський обласний медичний центр онкології" Волинської обласної ради               Юрій  МАЛІМОН;           

- директор  КП   "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" Волинської обласної ради               Тетяна МАСІКОВА;       

-  в.о. директора  КП   "Волинська обласна інфекційна лікарня" Волинської обласної ради               Галина МОРОЧКОВСЬКА;          

-   директор  КП   "Волинська обласна лікарня "Хоспіс" м. Ковель" Волинської обласної ради               Наталія ВІСЛОГУЗОВА.

БЮДЖЕТ ГАЛУЗІ

Згідно з пояснювальною запискою до проєкту обласного бюджету,    на  2021рік   для    охорони  здоров’я плануються видатки загальним обсягом 232 млн 439,7 тис.грн.    Із   загального   обсягу   бюджетних призначень на галузь «Освіта» передбачено – 73 млн 072,1 тис. грн (медичні коледжі та інститут).  На  галузь  «Охорона здоров’я»  планується 153 млн 495,3тис.грн.    На галузь «Будівництво та регіональний розвиток»  – 5 млн 872,3тис. грн (спеціальний фонд).

ГОТУЄМО МЕДИКІВ ДЛЯ ПОЛЬЩІ?

На початку депутати заслухали інформацію про проблеми з фінансуванням навчальних медичних закладів. У   2021 році, забезпечується  утримання  Волинського  медичного  інституту,  Ківерцівського  і Ковельського  медичних  коледжів  та  здійснюється  підвищення  кваліфікації  і перепідготовка середнього  медичного  персоналу  (проведення  курсів)  при Волинському   медичному   інституті   та   Ковельському   медичному   коледжі. Основними джерелами фінансування галузі є кошти обласного бюджету в сумі 59 млн 491,1тис.грн,  кошти   освітньої   субвенції – 5 млн 772,7тис.  грн   та   власні надходження бюджетних установ – 7 млн 808,3 тис. гривень.

Депутатів цікавила інформація щодо оптимізації видатків на енергоносії та працевлаштування випускників.  Т.в.О. начальника  управління охорони здоров’я ОДА Людмила Тимощук наголосила, що коли профільним  Міністерством керувала Уляна Супрун, було скасовано практику обов’язкового відпрацювання випускників у  вітчизняних  медичних закладах протягом 3 років.         

Сьогодні молодь шукає роботу за кордоном, оскільки в Україні медики отримують малу зарплату. "То ми готуємо фахівців для Польщі та Чехії?" - підмітив депутат Володимир Бондар. Його колеги по раді також задалися цим питанням та поцікавилися, чи потрібна на Волині така кількість медичних навчальних закладів і студентів. Голова профільної комісії Ірина Горавська переконує, що   студентів скорочувати не можна, бо в медичних закладах бракує медперсоналу середньої ланки. Людмила Тимощук каже, що не вистачає 300 працівників, а в минулому році звільнилися 600.

Радник голови облради Михайло Імберовський навів інші цікаві цифри. На річну підготовку одного студента у Волинському медінституті витрачають 33 тис. грн, у Ківерцівському медколеджі - 54,5 тис. грн, а в Ковелі - 38 тис. грн. Він вважає, що на часі почати конкретні розмови і дії про об'єднання закладів за прикладом профтехосвіти. Людмила Тимощук також підтримує цю ідею і каже, що потрібно визначитися з базою.

Між тим, голова обласної ради Григорій Недопад вважає, що поспішних рішень приймати не можна, але пропонує створити робочу групу, яка ретельно вивчить всі "за" і "проти".

ЧИ МОЖНА НАДАВАТИ МЕДИЧНІ ПОСЛУГИ БЕЗ ЕНЕРГОНОСІЇВ?

В  умовах  проведення  медичної  реформи  більшість  обласних  закладів охорони здоров’я з 01 квітня 2020 року фінансуються з державного бюджету по програмі медичних гарантій про медичне обслуговування населення на підставі укладених  договорів  з  НСЗУ.

Суми контрактувань у волинських обласних підприємств у 2020 році були    різні, відповідно доходи - також. Зокрема, КП "Волинська обласна клінічна лікарня" мала контракти за 15 пакетами послуг і в перспективі 2021 року планує мати додаткові. Так званий "ковідний" пакет забезпечив доплати працівникам підприємства на загальну суму 50 млн грн. "Ковідні" кошти допомогли втриматися на плаву КП   "Волинська обласна інфекційна лікарня" Волинської обласної ради.

Вдвічі збільшилися бюджети КП "Волинський обласний медичний центр терапії залежностей"  Волинської обласної ради та КП   "Волинський обласний медичний центр онкології" Волинської обласної ради.

Між тим, керівники підприємств кажуть, що з коштів НСЗУ не можуть оплачувати комунальні послуги. Ці суми - не малі. Тільки для  КП "Волинська обласна клінічна лікарня" потрібно понад 13 млн грн. Використовувати кошти, залучені за контрактами НСЗУ, забороняє урядова постанова, запевняють керівники. Між тим, заступник директора департаменту фінансів ОДА Володимир Селедець вважає такі твердження дискусійними. "Як оплачують комунальні послуги приватні клініки, які також мають пакети НСЗУ?", - запитує він.

"Як можуть надаватися медичні послуги без енергоносіїв? Логіки в цьому немає. Але потрібно діяти так, щоб керівників комунальних підприємств не звинувачували у нецільовому використанні коштів", - зауважив голова обласної ради Григорій Недопад. Крім цього, голова обласної ради закликає керівників підприємств підходити до питання пошуку надавачів комунальних послуг з економічної точки зору. "Сьогодні на ринку достатньо багато компаній. Потрібно зважати на ціни, які вони пропонують", - звертає увагу Григорій Недопад.

НСЗУ ФІНАНСУЄ НЕ ВСІ МЕДИЧНІ ПОСЛУГИ

Про такі проблеми говорили фактично всі керівники медичних підприємств. Зокрема, Олександр Дудар зауважив, що потрібно вирішувати питання про фінансування обстежень воїнів АТО та призовників. Фактично такі послуги надаються безкоштовно, бо жодних державних програм не існує.

Не вистачає коштів НСЗУ на фінансування дитячого санаторію в Дачному, де лікуються діти з особливими потребами. Зі слів гендиректора    КП "Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства та дитинства" Волинської обласної ради Ірини Горавської реально заключити контракт лише на 300 тис. грн, а потрібно ще 1 млн грн, який варто передбачити в бюджеті.

Не вистачає фінансування для обласної психіатричної лікарні. Директор підприємства Людмила Юрко каже, що в 2019 році Олицька і Луцька лікарні мали понад 90 млн грн фінансування з бюджету. В минулому році воно зменшилося на 18 млн грн. Досі не вирішені проблеми з виплатою зарплат працівникам частково за листопад та грудень.

Директор КП "Волинський обласний медичний центр терапії залежностей"  Волинської обласної ради Ігор Шкаровецький нарікає, що не вирішені питання щодо фінансування послуг, які надає очолюване ним підприємство на вимогу поліції, а також проведення токсикологічних досліджень для медичних закладів області. За рік сума послуг сягає до 1 млн грн.

Директор КП   "Волинський обласний медичний центр онкології" Волинської обласної ради Юрій Малімон каже, що пакети НСЗУ не покривають видатків на обслуговування апаратури. Йдеться про річні потреби на 2 млн грн.

Директор  КП   "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" Волинської обласної ради Тетяна Масікова піднімає питання про фінансування з бюджету зубопротезування для ветеранів. Просить звернути увагу хоча би на ветеранів АТО.

ПРОБЛЕМИ І ПОТРЕБИ

В ході слухань керівники підприємств озвучили низку проблем, які потребують вирішення та фінансування з бюджету. В.о. директора КП "Волинська обласна клінічна лікарня" Олександр Дудар наголосив на необхідності видатків на препарати для пацієнтів з пересадженими органами. Таких в області є 52. В рік потрібно знайти на препарати для цих хворих на суму понад 13 млн грн.  Пан Дудар пропонує залучати співфінансування з територій, де проживають ці люди. Ідею підтримує голова обласної ради Григорій Недопад і запевняє, що підніме це питання на засіданні координаційної ради.  Аналогічно пробуватимуть вирішити проблеми з фінансуванням терапії дітей з орфанними захворюваннями.

Генеральний директор  КП "Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства та дитинства" Волинської обласної ради Ірина Горавська закликає колег-депутатів в найближчі роки навести лад в обласній дитячій лікарні, яка   була приєднана до обласного перинатального центру.  Зокрема,  потрібно провести теплоізоляцію приміщень та замінити систему теплопостачання, оскільки дитяча лікарня використовує в 10 азів більше тепла, ніж перинатальних центр.  До 15 млн грн потрібно вкласти в ремонт неонатального відділення. Вже освоєно 7 млн грн. Одна з глобальних проблем - ліфти, термін придатності яких завершиться найближчим часом.

Потрібен ліфт і в "Волинська обласна лікарня "Хоспіс" м. Ковель" Волинської обласної ради.

Протипожежні заходи потрібно профінансувати у санаторії в Дачному та замінити вхід до цього закладу. В обласні психіатричній лікарні потрібно  встановити пожежну сигналізацію у відділеннях, де лікуються діти та атовці.

Потрібні також генератори живлення у    КП "Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства та дитинства" ,    КП   "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни"   та КП   "Волинська обласна інфекційна лікарня" Волинської обласної ради.              

Директор КП   "Волинський обласний медичний центр онкології"   Юрій Малімон озвучив потреби для цього закладу. Зокрема, потрібно завершити ремонт хіміотерапевтичного відділення, замінити комп'ютерний    томограф, придбати лінійний прискорювач. крім цього, він каже, що потрібно провести благоустрій території, розширивши  місця для паркування автомобілів та заснувавши рекреаційну зону. Ці зміни потрібні для комфорту пацієнтів та відвідувачів.

Директор  КП   "Волинський обласний госпіталь ветеранів війни" Волинської обласної ради Тетяна Масікова просить виділити кошти на збільшення кисневих точок в госпіталі для того, щоби можна було проводити післяковідну реабілітацію пацієнтів.

Бюджетні слухання у сфері охорони здоров'я продовжаться завтра, 13 січня.