Любомльський район

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОН
 
Землі Любомльщини були заселені людиною ще в сиву давнину. Перші археологічні знахідки відносяться до доби палеоліту. Також трапляються рештки предметів матеріальної культури інших епох - мезоліту, неоліту, енеоліту.
Саме м. Любомль вперше згадується в Галицько-Волинському літописі з 1287 року. Це було улюблене місце князя Володимира Васильковича, який побудував тут Свято-Георгіївську церву, що діє і до нині.
Після розпаду Волинсько-Галицького князівства, Любомльщина попадає у володіння Польського королівства, а пізніше в руки польських магнатів. В різні часи власниками Любомльського староства були відомі люди: колишній гетьман України Іван Виговський, коронні гетьмани - Дмитро Вишневецький, Ксаверій Браницький.
Пізніше Любомльщина, як і вся Волинь була приєднана до Російської імперії, а в 20 роках XX ст. знову опинилась у володінні відновленої Польської держави.
Любомльський район, як адміністративна одиниця був утворений в 1940 році з приходом частин Червоної Армії . З цього часу межі його кілька разів змінювались, останній раз в 1993 році після виділення 9 сільських у новоутворений Шацький район.
Районний центр - місто Любомль, вперше згадується в 1287 р., Магдебурзьке право отримало в 1541 році
Любомльський район утворено в 1940 році. Розташований в північно-західній частині Волинської області. Межує з Володимир-Волинським, Турійським, Ковельським, Старовижівським, Шацькими районами. На заході - кордон України з Польщею.
Через територію району проходять автостради Київ-Варшава, Володимир-Волинський-Брест, залізнична дорога на Хелм.
 В складі району 22 сільські ради (найбільші за чисельністю: Вишнівська - 1440 жителів, Згоранська - 2645 жителів, Куснищенська - 2644 жителів; 1 селищна (Головненська), 1 міська (Любомльська).
В районі збереглися унікальні куточки флори і фауни. 54942 га займають ліси, 23006 га - луки і пасовища, 8326 га - болота.
Територією району протікає 9 річок загальною протяжністю 172,1 км. Найбільші Західний-Буг і Прип'ять. Ваблять до себе рибалок і річки Вижівка, Неретва та інші.
419 га займають озера, яких в районі 12. Найбільше - Велике Згоранське (площа 148 га).
Утворено 8 заказників і пам'яток природи, зокрема гідрологічні: "Згоранські озера", оз. Мошне, оз. Чахове.
На території району знаходиться 69 об’єктів культурної спадщини, з них-13 пам’яток архітектури ( 6 -національного, 7- місцевого значення), 7 пам’яток археологи ( 1-національного , 6- місцевого значення), 49 пам’яток історії.
2 населених пункти району: м.Любомль та смт.Головне занесено до Списку історичних населених місць України.
 
ТУРИСТИЧНІ ОБ’ЄКТИ ЛЮБОМЛЬСЬКОГО РАЙОНУ
 
Первісне городище, контури якого прослідковуються майже повністю, виникнуло близько 4 років тому. Містечко має 282 вулиці і 28 провулків. Якби їх видовжити, то вони сягнули до Луцька.
Палац Францішка Ксаверія Браницького, коронного гетьмана Польщі
Частина приміщення збережена. Пам’ятка охороняється державою. Проте, на жаль, досі не проведено комплексних архітектурознавчих досліджень цього унікального ансамблю.
Городище „Замчище”, XIII – XVIII ст.
Як оборонна споруда відповідно до літописних даних згадується в XIII ст. На сьогоднішній день на замковій гірці споруджений меморіал Слави воїнам Радянської Армії.
Цегельний, двоповерховий. Входив до складу незбереженого садибного комплексу. Розташований біля древнього городища. Під час Великої Вітчизняної війни зруйнована північна половина будинку (залишився фундамент). У 1957 р. проведений капітальний ремонт збереженої частини.
 
ЦЕРКВИ
Розташована у валів давньоруського городища, на місці побудованої за наказом волинського князя Володимира Васильковича в ХІІІ ст. У середині XVIII ст. до неї була прибудована дзвіниця. Церква кам'яна, зального типу. Усередині збереглися розписи кінця ХІХ ст.
 
Цегельний. Спочатку був у готичному стилі, але після кількаразових пожеж і перебудов одержав на початку ХІХ ст. нинішній вигляд. Дзвіниця цегельна, побудована поруч з костелом. Пам'ятник реставрований у 1971-1975 рр.
 
 
СВЯТО-
Цегельна, у стилі класицизму, являє собою різновид центричеського спорудження, у композиції якого позначився вплив петербурзької архітектури XIX ст. Усі частини пам'ятника згруповані в строгому підпорядкуванні центру, підкреслюють його основне значення в загальній композиції. Територія пам'ятника обгороджена невисокою цегельною стіною з надвратной дзвіницею.
 
Дерев’яна. Зберігся живопис ХVІІ-ХУІІІ ст.ст., різьба ХVIIІ-Х1Х ст.ст.
Окремо з північно-західної сторони від церкви розташована старовинна дерев’яна шатрова дзвіниця, яка була реконструйована одночасно з церквою.
 
Церква Казанської ікони богоматеріс. Піща
Церква розташована на березі одного з Шацьких озер, озера Піщанського. Побудована 1801 року. В 1878 році капітально ремонтувалась, була добудована дзвіниця. В 1912 році до трьохчастинна церква доповнилась боковими зрубами.
 
Одна зі стародавніх дерев'яних церков Волині з виділеним у плані значних розмірів центральним зрубом. Інтер'єр пам'ятника зберіг риси народності. Збереглося оздоблення інтер'єра: живопис XVII-XVIII стст. і різьблення XVIII-XIX стст.
 
 
ЗАПОВІДНІ ТЕРИТОРІЇ ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНОГО ЗНАЧЕННЯ
 
1. Ландшафтний заказник «Мошне».
с.Сильне, площа 73.3га, Любомльський держлісгосп, Згоранське лісництво, кв.21, вид.5,6,8,11,12,14, утворений Указом Президента №750/94 від 20.12.1994 року.
Цінний природний комплекс, в який входить озеро «Мошне», площею 20га, оточене сосновими лісами віком 140 років, березово-осиковими насадженнями, де зростає серед різних видів мохів та осок журавлина звичайна. Тут також  зустрічаються рідкісні види рослин (альдрованда пухирчата, молодильник озерний) та тварини (лелека чорний, гоголь), занесені до Червоної книги України. В озері є ряд цінних видів риб, зокрема, вугор річковий. З плазунів тут представлені черепаха болотяна, ящірка прудка і живородяча, вуж звичайний і гадюка звичайна.
2. Ландшафтний заказник «Згоранські озера».
с.Згорани, площа 705.6га, КСП «Правда», утворений Указом Президента України №1341/98 від 09.12.1998 року.
Цінний природний комплекс, що складається з озер карстового походження (Велике Згоранське-148.5га, Мале Згоранське-28.5га, Оріхівське-6.9га, оточене лісовими масивами та болотами, а також окремо розташовані озера: Хмільники-6.1га, Лісне-6.5га), боліт та лісів, де переважають насадження сосни звичайної і вільхи чорної. Місця зустрічі рідкісних видів рослин (шейхцерія болотяна, оскака Давелла, осока затінкова) та тварин (лелека чорний, лунь польовий, журавель сірий, сорокопуд сірий, горностай), занесених до Червоної книги України. Крім того, тут знаходяться місця розмноження водоплавної, болотяної та борової дичини, зокрема, крижня, чирок, лиски та деяких інших мисливських видів. 
ЗАПОВІДНІ ТЕРИТОРІЇ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ
3. Ландшафтний заказник «Бистряки».
с. Висоцьк, площа 488га, Любомльський держлісгосп, мозирське лісництво, кв.26, 57-59, утворений рішенням облради №16/6 від 20.12.1993 року.
Цінний лісовий масив високобонітетних сосново-дубових насаджень віком до 60 років, де серед трав’яного покриву зростають рідкісні рослини, занесені до Червоної книги України: шейхцерія болотяна, росичка англійська, зозулинець блощичний.
4. Лісовий заказник «Підгородненський».
с.Скиби, площа 19.1га, Любомльський держлісгосп, Любомльське лісництво, кв.11, 15,26, утворений рішенням облради №16/6 від 20.12.1993 року.
Еталонні для Західного Полісся насіннєві насадження дуба череватого 1 бонітету, віком понад 140 років.
5. Лісовий заказник «Підсвиння».
с. Скрипиця, площа 21га, Любомльський держлісгосп, Головненське лісництво, кв.54, вид.15, утворений рішенням облради №16/6 від 20.12.1993 року.
Цінна лісонасіннева ділянка високобонітетного соснового бору віком понад 70 років, де зростає близько 250 видів вищих рослин, серед них лілія лісова і зозулинець блощичний - рідкісні види, занесені до Червоної книги України.
6. Ботанічний заказник «Любомльський».
с.Вишнів, площа 8.2га, Любомльський держлісгосп, Любомльське лісництво, кв.14, вид.15, утворений рішенням облвиконкому №301 від 04.09.1985 року.
Цінна ділянка дубового лісу віком 83 роки, де зростають рідкісні види рослин, занесених до Червоної книги України: зозулині черевички справжні, коручка болотяна, зозулинець блощичний, пальчатокорінник травневий.
7. Ботанічний заказник «Мосирський».
с.Мосир, площа 36га, Любомльський держлісгосп, Мосирське лісництво, кв.60, вид.32-35, утворений рішенням облвиконкому №493 від 30.12.1080 року.
Низькобонітетне соснове насадження серед верхового болота, де серед сфагнового моху, багна звичайного росте журавлина.
8. Ботанічний заказник «Ялинник».
смт. Головне, площа 5.7га, Любомльський держлісгосп, Головненське лісництво, кв.43, вид.13, утворений рішенням облвиконкому №301 від 04.09.1985року.
Цінна ділянка лісу з ялини європейської природного походження, віком 63 роки.
9. Загально зоологічний заказник «Буг».
Заплава р.Західний Буг між селами Бережці-Забужжя, площа 3556.6га, КСП «Радянська Україна»-768га, АПО «Буг»- 563га, КСП «Колос»-365.7га, КСП «Забужжя»-875.6га, КСП «світанок»-612.2га, Любомльський держлісгосп, Гущанське лісництво, кв.16,17,55,56-372га, утворений розпорядженням облдержадміністрації №213 від 12.12.1995 року.
Цінний природний комплекс заплави р. Західний Буг зі старицями, луками, болотами, надзаплавними терасами, лісами та чагарниками, де зустрічаються рідкісні види тварин, занесені до червоної книги України: лелека чорний (під час харчування), журавель сірий (на прольотах), видра річкова, а також деркач, занесений до Європейського червоного списку тварин, що знаходяться під загрозою зникнення у світових масштабах.
10.(313).Ботанічна пам’ятка природи «Гряда-1».
с. Мосир, площа 6 га, Любомльський держлісгосп, Моcирське лісництво, кв.49, вид.32, утворена рішенням облради №16/6 від 20.12.1993 року.
Цінна ділянка високобонітетних насаджень дуба череватого віком понад 100 років.
11. Ботанічна пам’ятка природи «Гряда-2».
с.Мосир, площа 5.6га, Любомльський держлісгосп, Моcирське лісництво, кв.55, вид.33, утворена рішенням облради №16/6 від 20.12.1993 року.
Цінна ділянка високобонітетних еталонних насаджень дуба череватого віком понад 100 років.
12. Ботанічна пам’ятка природи «Дев’яте».
 с.Вербівка, площа 9.2га, Любомльський держлісгосп Гущанське лісництво, кв.6, вид.1, утворена рішенням облради №16/6 від 20.12.1993 року.
Цінна ділянка дубово-соснових насаджень 1 бонітету, віком до 100 років, з домішкою берези.
13. Ботанічна памя’тка природи «Дуб звичайний велетень».
с.Заболоття, площа 0.01га, Любомльський держлісгосп, Головненське лісництво, кв.4, вид.23, утворена рішенням облвиконкому №255 від 11.07.1972 року.
Одиноке дерево віком понад 375 років, серед лісу.
14. Ботанічна пам’ятка природи «Кокоровець».
С.Запілля, площа 8.9га, Любомльський держлісгосп, Любомльське лісництво, кв.1, вид.26, утворена рішенням облради №16/6 від 20.12.1993 року.
Цінна високобонітетна ділянка дуба череватого віком 150 років.
15. Ботанічна пам’ятка природи «Урочище «Ялинник».
смт. Головне, площа 12га, Любомльський держлісгосп, Головненське лісництво, кв.43, вид.5, утворена рішенням облради №16\6 від 20.12.1993 року.
Сосновий бір, у складі якого високобонітетні насадження сосни звичайної високого генофонду, віком понад 70 років, що використовуються для насіннєвих цілей.
16. Гідрологічна памя’тка природи «Джерело»Польова криниця».
с.Нудиже, площа 0.03га, Нудиженська сільрада, утворена розпорядженням облвиконкому №468-р від 26.09.1977 року.
Каскад джерел-наповнювачів р. Прип’ять, розташованих за 300м праворуч від автошляху Куснище-Любохини.
17. Гідрологічна пам’ятка природи «Джерело»Попова криниця».
смт.Головне, площа 0.1га, Головненська селищна рада, утворена розпорядженням облвиконкому №468-р від 26.09.1977 року.
Водне джерело, що знаходиться на південній околиці селища, розташоване на відстані 50м від автошляху Куснище-Любохини. Має кришталево чисту воду, багату на мінеральні солі, одне з наповнювачів р.Прип’ять.
18. Гідрологічна пам’ятка природи «Джерело «Трактова криниця».
с. Нудиже, площа 0.03га, Нудиженська сільрада, утворена розпорядженням облвиконкому № 468-р від 26.09.1977 року.
Каскад джерел-наповнювачів р.Прип’ять, розташованих на віддалі 100м праворуч від автошляху Куснище-Любохини.
19. Гідрологічна пам’ятка природи «Джерело «Чайка».
смт. Головне, площа 0.02га, Головненська селищна рада, утворена розпорядженням облвиконкому № 468-р від 26.09.1977 року.
Водне джерело біля селища, праворуч ґрунтового автошляху Головне урочище Кучани, що має постійну температуру води +90с і є одним з наповнювачів р.Прип’ять.
 
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ ЛЮБОМЛЬСЬКОГО РАЙОНУ
 
Агросадиба Оксенюк Дарії Михайлівни, с.Згорани, вул. Садова,33
Агросадиба Остапчука Івана Антоновича, с. Згорани
Агросадиба Терещук Ганни Хомівни, с Згорани, вул. Садова,32
Готель Стукача Миколи Франковича, с. Згорани, в районі Великого Згоранського озера. Готель на 16 місць, є кафе на 36 посадочних місць, автостоянка
Агросадиба Боярчук Тетяни Іванівни, с. Гуща,  
Агросадиба Волосюк Орисі Михайлівни, с. Вишнівка.
 
Ансамбль є пам'ятником волинської архітектурної школи, займає важливе місце серед культових споруджень Правобережжя України XVIII ст. У 1867 р. капітально відремонтована.
 
http://tourism.lutsk.ua/luboml_region.html - Волинський обласний туристично-інформаційний центр
http://www.lbmadm.gov.ua - сайт Любомльської районної обласної державної адміністрації
http://lbmrada.lt.ukrtel.net- сайт Любомльської районної ради