Горохівський район

ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОН
 
Район розташований на півдні Волині. Межує з Іваничівським, Локачинським і Луцьким районами, Львівською і Рівненською областями.
Його площа становить 1,1 тис. кв. км (5,4 % території Волинської області), сільськогосподарські угіддя - 86,4 тис. га, в тому числі ріллі 74,4 тис. га, площа водного плеса становить 2,0 тис. га, з них ставки -1,5 тис. га. Ліси займають 11,6 тис. га. Серед дерев переважають дуб, граб, со­сна, береза.
Горохів належить до найдревніших поселень Волині. Перша писемна згадка про нього - у 1240 році в Іпатіївському літописі.
Більшість дослідників сходяться на думці, що назва міста походить від двох слів «гори» і «ховатися».
Район розташований у фізико-географічній зоні лісостепу.
Характерною особливістю Горохівського району є те, що через його територію проходить Головний європейський вододіл, який ділить басейни рік Балтійського і Чорного морів. Цей вододіл входить у межі району з Львівщини і простягається звивистою лінією на села Печихвости та Рачин.
Через Горохівщину протікає найбільша на Волині річка Стир (протяжність в межах району 20 км), а також ще 6 річок. Липа - друга за величиною річка (протяжність - 43 км), її ліва притока - річка Гнила Липа (21 км). На південному заході району протікає річка Луга.
Чисельність населення - 54,4 тис. осіб, з них сільського - 39,2 тисяч осіб.
В районі є два міста - Горохів і Берестечко, два селища міського типу - Мар'янівка і Сенкевичівка, 89 сіл.
На півдні району є поклади торфу, який видобувають у селі Ржищеві Бужанівської сільської ради. Запаси торфу є також у долині річки Липа, поблизу селища Мар'янівки. Великими горбами залягає крейда і мергель, є цінні глини, будівельні піски.
У районі діє чотири промислових підприємства: ВАТ "Горохівський цукровий завод", ВАТ "Горохівський сирзавод", ВАТ "Горохівхліб", ЗАТ "Горохівзернопрод". Основна продукція: цукор-пісок, масло, хлібобулочні та ковбасні вироби, крупи із зернових.
В районі діють 49 сільськогосподарських підприємств усіх форм власності, 130 селянських господарств, 22 450 особистих селянських господарств. Спеціалізація сільського господарства в рослинництві - виробництво зерна, цукрових буряків, у тваринництві - молока та м'яса.
 
ТУРИСТИЧНІ ОБ’ЄКТИ ГОРОХІВСЬКОГО РАЙОНУ
 
МІСТО БЕРЕСТЕЧКО
Містечко Горохівського району, 25 км від залізничної станції Горохів. Перше згадування в 1445 р. Здобуло свою славу у зв’язку з битвою, що відбулась поблизу нього 18-30 червня 1651 р. військ Б.Хмельницького і польського короля Яна Казимира Третього.
Про походження назви міста існує чимало легенд. Одна з них розповідає, що частина переселенців з міста Береста прийшла на річку Стир, заклала тут своє поселення, а назву дала на честь рідного міста. З іншої версії довідуємось, що довкола Берестечка були великі ліси, в яких особливо багато росло берестів. Звідси і назва — Берестечко.
Місто відоме своїми культурними пам'ятками. Зокрема тут є пам'ятники Олександру Пронському (його в народі називають "Мурований стовп"), Б.Хмельницькому, Т.Г.Шевченку та воїнам Української галицької армії, капличка на честь дівчат-слов'янок "Свята Текля".
На території Берестечка розташовані два величних храми: православний Свято-Троїцький собор та католицький Свято-Троїцький костел. Та найголовнішою пам'яткою поблизу містечка є музей-заповідник "Козацькі могили", який був створений у 1966 р. На поклоніння до Козацьких могил приїжджали у свій час Тарас Шевченко та Микола Костомаров.
 
Масивний Свято-Троїцький костел, вивершений поляками у XVII столітті на ознаменування своєї перемоги під Берестечком. Побудований у стилі рококо він вражає своєю тонкістю і вишуканістю архітектури. У підвалах костелу можна знайти кілька підземних переходів, які однак уже не придатні для використання. Існує інформація, що один із них вів до маєтку князя Пронського, що розміщений неподалік(на даний момент приміщення психо-неврологічного інтернату), інший простягався аж на 2 кілометри до маєтку князя Рінчинського (на даний момент приміщення бібліотеки ПТУ). На жаль, зараз на костелі вже неабияк позначилися вплив століть, відсутність належної реставрації, а найбільше людська байдужість до святині (за радянських часів у підвалах костелу навіть були розміщені сирні цехи).
 
СВЯТО-ТРОЇЦЬКИЙ СОБОР, ХХ ст., м. Берестечко
За об'ємом є одним із найбільших в Україні. Зведений на початку ХХ століття на честь подвигу козацько-селянського війська. Згідно задуму архітекторів він повинен був складатися із 3 частин: Підземний (Зимовий) Храм, Основний Храм та Верхній Храм. Побудувати дозволили лише Підземний та Основний Храми, оскільки стало зрозуміло, що коли почнеться зведення Верхнього Храму, то Свято-Троїцький собор стане вищим за костел, а цього тодішня польська влада аж ніяк не могла допустити. Будівництво храму було припинено, так його стіни і застигли у нездійсненому на той час пориві до небес. Храм накрили, прилаштували купол і він почав своє недовге функціонування.
Із приходом радянської влади собор взагалі перетворюють на склад. Храм чекав свого відродження аж до початку 90-х років.  Будівництво собору триває й досі.
 
 
 
Пам'ятка-курган "Свята Текля", над якою височить Теклівська каплиця розташована за містом на кургані. Висота кургану - три з половиною метра. Каплиця побудована у вигляді чотирьох стовпів зі стрілчастими арками і шатровим дахом. 1698 року орда кримського хана Нуреддіна напала на Берестечко. Було спалено католицький монастир, а 43 черниці з ігуменею Теклею замучили. Тоді на окраїні міста жителі насипали курган і збудували каплицю.
 
”ДІВОЧА ГРЕБЛЯ”
Тоді ж в лісі біля Берестечка в урочищі „Шведиха” татари замордували багато берестецьких дівчат і їхніми тілами загатили болото.
 
КАПЛИЦЯ СВЯТОЇ ВАРВАРИ в с. Смолява
Є місцем релігійного паломництва. Збудована на джерелах і знаходиться за 5 км від траси „Горохів-Берестечко”, перед м. Берестечком. Це місце оповите цікавими легендами.
 
ГРОБНИЦЯ КНЯЗЯ ФРІДРІХА ПРОНСЬКОГО, (XVI ст.)
Обеліск на могилі князя Ф. Пронського, засновника Берестечка, який у народі називають «Мурований стовп». Знаходиться на північному заході від міста, на околиці.  Таким чином було прийнято позначати могили Арійців. Існує легенда, що срібна труна князя була наповнена коштовностями і висіла у склепі на золотих ланцюгах. Його висота - 16 метрів. Збудований з оригінальної цегли, пальчатки, яку клали з допомогою розчину, замішаному на курячих яйцях.
КУРГАН МАРУХИ
Могила доньки князя Пронського Марії Пронської (Марухи). Це рукотворний, штучний насип серед лісу висотою у кілька десятків метрів.
 
 
ЦЕРКВИ
Дерев'яна. Пам'ятник відрізняється вдало знайденими пропорціями зрубів і глав у сполученні з горизонтальним членуванням поддашія.
 
Дерев'яна. Особливістю пам'ятника, що наближає його до найбільш старого типу дерев'яних церков, є єдине вікно круглої форми, прорізане у восьмерику з південної сторони.
 
Дерев'яна. Розташована в цетральній магістралі села.
 
Дерев'яна. Різьблений напис на верхньому брусі дверної коробки входу свідчить про дату будівництва. Зберегла волинський архаїчний тип трьохсрубного храму з низькопосаженною, масивною главою.
 
Дерев'яна. Про дату будівництва свідчить різьблений напис над входом у притвор. Типова для Волині приземиста за своїми пропорціями церква. Відноситься до групи пам'ятників, що найбільше повно зберегла свої первісні форми. Частково зберігся настінний масляний живопис ХІХ ст.
 
Цегельна. Один з характерних на Волині прикладів використання в кам'яному будівництві традицій українського дерев'яного зодчества.
 
Приклад стародавньої, дерев'яної, трьохсрубной церкви, що зберегла форми XVII ст.
 
Характерний для півдня Волині тип дерев'яної церкви.
 
Дерев'яна. У 1877 р. до західного фасаду прибудована триярусна дзвіниця, що додала характерному для Волині силуету церкви риси московської архітектури XIX ст.
 
ЗАПОВІДНІ ТЕРИТОРІЇ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ ГОРОХІВСЬКОГО РАЙОНУ
 
1. Ландшафтний заказник „Луга – Рачинська”.
с.Рачин, площа 37,7 га, селянська спілка „Рачин”, утворений рішенням облради №17/19 від 17.03.94р.
Окремий лучно-болотяний масив лісостепового типу, що входить у водоохоронну зону р. Луга, з багатою рослинністю, серед якої зустрічаються і види, занесені до Червоної книги України: осока затінкова,коручка болотяна, зозулинець блощичний, а також багата орнітофауна, серед якої зустрічається чернь білоока, занесена до Червоної книги України.
2. Загальнозоологічний заказник „Бужанівська дача”.
с.Бужани, площа 1512 га, Луцький держлісгосп, Горохівське лісництво, кв.53-71, утворений рішенням облвиконкому №226 від 31.10.91р.
Цінний лісовий масив 1-2 бонітету, віком до 50 років, повноти 0.8-0.9, де переважають насадження дуба звичайного, сосни звичайної, граба, місцями зростає ялина, модрина європейська, осика, береза, в підліску ліщина, бузина. У трав'яному покриві зустрічається суниця, різні цінні види лікарських рослин, зокрема, конвалія травнева, звіробій, сон широколистий,а також підсніжник білосніжний, занесений до Червоної книги України. В лісовому масиві широко представлений тваринний світ, зокрема, парнокопитні (кабан дикий, козуля, лось), зустрічаються також заєць-русак, куниця лісова, лисиця, а також борсук, занесений до Червоної книги України; з птахів домінують співочі птахи.
3. Орнітологічний заказник „Холонів”.
с.Холонів, площа 257,2 га, охоронна зона заказника – 42,3 га (ширина 25м по периметру заказника),  утворений розпорядженням облдержадміністрації №213 від 12.12.95р.
Комплекс ставів у заплаві р. Липа – місце масового розмноження водоплавних і навколоводних птахів, зокрема лебедя-шипуна (до 80 особин), мартина звичайного, норців, чаплі сірої, лиски, а також рідкісних видів, занесених до Червоної книги України: огаря, черні білоокої.
4. Гідрологічний заказник „Гнила Липа”.
с.Квасів-смт.Мар'янівка, площа 1644га, КСП „Хлібороб” (254га), „Зоря” (332га), „Мрія” (517 га), радгосп цукрокомбінату (540га), утворений розпорядженням облради №18-р від 3.03.93р.
Лучно-болотяний масив р. Гнила Липа з водоохоронною зоною, довжиною 43км, шириною до 1 км, серед якого знаходиться 21 джерело, має велике значення як регулятор водного балансу, включає цінні рослинні і фауністичні угрупування. Тут зростають такі типові види злаково-осокових асоціацій, як бакманія звичайна, тонконіг болотяний, аір звичайний, незабудка лучна та багато інших. У прибережній смузі річки зростає верба козяча, вільха, крушина, очерет, рогіз та ряд видів осоки. Вся заплава є місцем мешкання і розмноження більше як 100 видів ссавців, птахів, плазунів та земноводних. З рідкісних видів тут зустрічаються: видра річкова, чернь білоока, журавель сірий (на прольотах), які занесені до Червоної книги України, а також чапля руда.
5. Ботанічна пам'ятка природи „Бук-велетень ”.
с.Пильгани, площа 0,01га, Луцький держлісгосп, Горохівське лісництво, кв.75, вид.21, утворена рішенням облвиконкому №255 від 11.07.72р.
6. Ботанічна пам'ятка природи „Бук – патріарх ”.
с.Бужани, площа 0,01га, Луцький держлісгосп, Горохівське лісництво, кв.68, вид.12, утворена рішенням облвиконкому №255 відж 11.07.72р.(Входить в площу загальнозоологічного заказника „Бужанівська дача”).
7. Ботанічна пам'ятка природи „Ділянка лісу”.
с.Зелена, площа 1,6га, Луцький держлісгосп, Берестечківське лісництво, кв.46, вид.40, утворена рішенням облвиконкому №225 від 11.07.72р.
Цінне насадження бархату амурського.
8. Заповідне урочище „Холонів ”.
с.Холонів, площа 10га, Луцький держлісгосп, Горохівське лісництво, кв.48, вид.10, утворене рішенням облвиконкому №401 від 23.11.79. Цінна лісонасіннева ділянка дуба червоного.
9. Парк – пам'ятка садово-паркового мистецтва „Берестечківський ”.
м.Берестечко, площа 4,5га, Берестечківська міськрада, утворений рішенням облради №17/19 від 17.03.94р.
Парк, де зростає 60 порід різних дерев та чагарників, місце відпочинку людей, заснований в ХІХ столітті.
10.Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва „Горохівський”.
м.Горохів, площа 12га, Горохівське міське виробниче управління житлово-комунального господарства, утворений рішенням облвиконкому № 255 від 11.07.72р.
Місце зростання понад 80 видів дерев та кущів, місце відпочинку людей.
Для забезпечення організованого відпочинку громадян на території мисливського господарства ДП „Горохівське ЛМГ” функціонує рекреаційний пункт „Дубок” площею 1га. Цей пункт знаходиться на трасі „Луцьк – Львів” біля с.Терешківці на відстані 10 км від м.Горохова. На території „Дубка” знаходяться бесідки для відпочинку, дитячий майданчик. Навпроти рекреаційного пункту – кафе „Діброва”. Для зручності подорожуючих діє автостоянка. Відстань від даного рекреаційного пункту до найближчого кемпінгу становить 25 км. Кемпінг знаходиться по трасі „Луцьк-Львів” в смт.Стоянові Львівської області.
 
Автомобільні екскурсійні маршрути
№1. Горохів-Скобелка-Терешківці
         Пропонований туристам маршрут надзвичайно багатий пам'ятками архітектури та монументального мистецтва, природоохоронними об'єктами. Ви зможете побувати у дитячому оздоровчому комплексі «Веселка». Найзаможніших сільськогосподарських підприємствах району. Батьківщині С.Ф. Кривенького - композитора та поета, заслуженого працівника культури України, гарно відпочити та смачно пообідати у комплексі «Злагода» с.Шклинь.  Протяжність маршруту - 28 км . Тривалість - 1 день.
Подорожі можна здійснювати автомобілем та велосипедом.
№2. Горохів-Цегів-Борисковичі-Брани-Борочиче-Скригове
Цей маршрут для тих, хто любить спокій, сільську природу, коней, старожитності. Ви зможете побувати у храмах-пам'ятках архітектури, відвідати музеї етнографії та історії сіл, побувати на давніх городищах, іподромі, подихати пахощами місцевих лісів, назбирати грибів, ягід, лікарських рослин. Взяти участь у майстер-класі з лозоплетіння. Протяжність маршруту - 46 км . Тривалість 1-2 дні.
Цією місцевістю можна здійснювати подорожі автомобілем, велосипедом, кіньми, пішки.
 
 
 
№3. Горохів-Лобачівка-Смолява-Мерва-Берестечко-Перемиль-Піски-Пляшева.
Маршрут цікавий у будь-яку пору року. Найбільше задоволення отримають
 
любителі історії. Адже побувають на священному місці Берестецької битви, Берестечківському історичному музеї та Національному історико-меморіальному заповіднику «Поле Берестецької битви» в с.Пляшева, більше дізнаються про Афганську війну, побувають на городищі «Замчище» та гостинній садибі «Гніздечко над Стиром» в с.Перемиль, в оповитій легендами каплиці святої великомучениці Варвари в с.Смолява.
У селі Мерва ви зможете познайомитись з майстром народної творчості Ярославом Зіником, який із задоволенням розповість про роботу своєї сувенірної майстерні та крамниці. Скуштувати козацький куліш та місцеві кулінарні шедеври можна у кафе-барі «Імперія», що знаходиться в селі Піски.
Протяжність маршруту- 73 км . Тривалість-1 -2 дні.
Рекомендуємо здійснювати подорожі автомобілем, велосипедом, кіньми.
№4 Пішохідний маршрут Берестечком
Цей маршрут цікавий завжди, а особливо влітку, коли віє прохолодою від річки Стир, яка так і вабить любителів риболовлі. Але найцікавіший він для тих, хто хоче дізнатися про історію козацького краю. Адже Берестечко - місто козацької слави, багате пам'ятками архітектури, історії, археології, монументального мистецтва. Серед них: «Мурований стовп» (усипальниця князя Пронського), Теклівська каплиця та курган «Свята Текля», Свято-троїцький Собор, Троїцький костел, Палац Плятерів, Келії Тринітарського монастиря, пам'ятники Богдану Хмельницькому і Тарасу Шевченку та інші.
Тут, у місцевому Будинку школяра працює і творить свої унікальні шедеври-вишивки, ляльки й лялькові композиції, авангардні писанки, картини, вироби з мушлів, бісеру, сухих рослин та інших матеріалів відома на Волині майстриня Ганна Бойко-Дергай. Вона запропонує сувеніри на всі смаки.
За вашим бажанням екскурсію по місту проведе директор місцевого історичного музею Олег Дергай (тел. 0678560011).
Протяжність маршруту- 10 км .
Пропонуємо подорожувати пішки. Якщо туристи забажають відвідати урочище «Монастирщина», де знаходяться братські могили козаків, які загинули в битві під Берестечко 1651 року, а також козакову яму - місце загибелі останнього козака, то потрібно буде скористатися транспортом, чи пройти 10 км .
№5 Пішохідний маршрут Гороховом.
Горохів - місто районного підпорядкування, центр Горохівського району Волинської області. Знаходиться на висоті 275 м над рівнем моря, найвище серед райцентрів та міст Волині. Перша писемна згадка про Горохів датується 1240 роком. Площа міста 488 га . На ній знаходяться два природо заповідні об'єкти: парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення та урочище «Соснина». Місто має цікаву історію. Багате різноманітними об'єктами туристичної інфраструктури. Захоплюючими є розповіді про минуле і сучасне Горохова, зниклі пам'ятки архітектури та інше.
Протяжність маршруту - 3 км .
Найбільше задоволення принесе пішохідна подорож.
Цікаву історію по місту проведе директор Горохівського районного історичного музею Ігор Шешко (тел. 0681388610).
№6. Горохів-Журавники-Квасів-Охлопів.
Цей маршрут збагатить туристів духовно. Адже він передбачає знайомство з храмами-пам'ятками архітектури (зокрема дерев'яної сакральної), археології, школою народного малярства в с. Журавники, зустріч із скрипковими майстрами. Туристи матимуть можливість вклонитися пам'яті полеглих за волю України, розстріляних фашистами євреїв, відпочити на горі, названій у народі «Червоною».
Протяжність маршруту- 23 км .
Можна подорожувати автомобілем, велосипедом,кіньми, пішки.
 
 
Сільський зелений туризм
У районі починає розвиватися сільський зелений туризм, який приваблює тих, хто хоче відчути вранішню росу та зустріти вечірню зорю, поніжитись на сонечку та відпочити серед тихих рік, порибалити та вийти на грибне полювання. Назбирати ягід та смачно поласувати овочами і фруктами з городу та саду.
На березі річки Стир, що розстелилась блакитним полотном, у древньому містечку Перемилі, яке має цікаву більш, як 910-літню історію, розташувалась садиба господарів Олександра та Руслани Ривачуків - «Гніздечко над Стиром».Власники пропонують відпочинок у двох затишних двомісних кімнатах. У будинку є ванна, туалет, телефон. До послуг відпочиваючих-телевізор, пральна машина, кухня, місце для паркування авто. Господиня має корову, випікає хліб, готує смачні страви.
 
На території Перемиля є городище «Замчище» періоду Київської Русі, Покровська церква - пам'ятка дерев'яної сакральної архітектури XIX століття. Від Перемиля до міста Берестечка 5 км , 7 км - до Національного історико-меморіального заповідника «Поле Берестецької битви».( «Козацьких могил»).
Можливості відпочинку: полювання, рибалка, купання, збирання грибів, ягід, лікарських рослин; мандрівка кіньми або човнами.
У селі Цегів Світлана Процюк гостинно запрошує до садиби «Затишок». Господиня, за фахом працівник культури, проведе захоплюючий екскурс в історію свого привітного села, допоможе відчути казковий душевний спокій та рівновагу в саду біля ставка чи поруч у лісі, поділиться досвідом приготування національних страв та смачно почастує ними. Ви зможете отримати насолоду, перебуваючи в українській мазаній хатині, де зібрана колекція сільських вишитих рушників Х!Х та XX століття. Також руками Світлани Андріївни облаштовано етнографічний музей.
 
 
 
Аматорський фольклорний колектив "Перемильські переспіви" НД "Просвіта" с.Перемиль (керівник Віра Динисюк). Даний колектив у травні 2007 року брав участь у п'ятому Всеукраїнській виставці-ярмарку сільського туризму "Українське село запрошує" в місті Києві (с.Пирогів). "Перемильскі переспіви" висунуті на присвоєння почесного звання "народний аматорський колектив"
До послуг відпочиваючих - естетично оформлена кімната, сучасна кухня та інші зручності.
 
 
http://gorokhiv.com/index.php - сайт міста Горохова
http://www.goradm.gov.ua/ - сайт Горохівської районної адміністрації