Щодо законності збору благодійних внесків

Депутат: 
Вітів Анатолій Миколайович
Зміст звернення чи запитання: 

До мене, як депутата обласної ради, звернувся Кузьмик Леонтій Трохимович. Заявник обурений практикою «примусового збору так званих «Благодійних внесків» і вимагає її припинити, при цьому стверджує, що такий збір є примусовим «з усіх хворих за кожну послугу усіма медичними установами…». Як доказ своїх слів Леонтій Трохимович додає квитанції прибуткових касових ордерів. Ці ордери видаються, при отриманні коштів, від імені благодійних організацій (заявником надано копії документів лише Членської благодійної організації «Муніципальна лікарняна каса»).
При цьому заявник обґрунтовано акцентує увагу, що «благодійність – це добровільна пожертва певної суми грошей, величина якої визначається самим жертводавцем особисто…». Також заявник, оскільки ці збори не оподатковуються й проводяться працівниками державних та комунальних медичних закладів, вважає такі дії корупційними діяннями.
Вивчення даного питання дозволяє зробити висновок, що на теренах області схожі благодійні організації функціонують при більшості лікувальних закладів. Інколи одна благодійна організація «співпрацює» з кількома медичними установами.
Акцентую Вашу увагу на неприпустимості використання медичних працівників в ролі «волонтерів» - збирачів коштів! (як правило в такій ролі виступають працівники реєстратури). При цьому, часто лікарі просять у пацієнтів здати їм квитанцію «для звітності», що також є неприпустимим. Незаконним, як я вважаю, є факт, що за конкретну послугу встановлено конкретну суму «благодійного внеску». Викликає сумніви щодо законності й той факт, що в будівлях медичних установ виділяються приміщення під каси таких організацій де приймаються внески - чи сплачується оренда й в яких розмірах?
Із змісту звернення вбачається дві основні проблеми такої «благодійності»:
1. внески, в обов’язковому порядку, збирають працівники медичних установ державної та комунальної форм власності
2. фіксований розмір благодійного внеску в залежності від виду медичних послуг.
Фактично так звана «добровільно-примусова» благодійність здійснюється з порушенням Конституції та законів України, які гарантують надання безкоштовних медичних послуг
Враховуючи наведені факти та обставини прошу Вас:
1. Провести перевірку щодо наявності ознак корупційних діянь при зборі благодійних внесків.
2. Заборонити побори під виглядом благодійності;
3. Провести перевірку дотримання законності виділення приміщень для так званих благодійних організацій закладами та установами медицини державної та комунальної форм власності й адекватності суми орендної плати, якщо така сплачується;

З повагою,
депутат Волинської обласної ради
від ВО «СВОБОДА» Вітів А.М.

Рішення сесії: 
від 13.05.2011 №4/57 "Про запит депутата обласної ради Вітіва А.М. щодо законності збору благодійних внесків"