Щодо прискорення реєстрації договорів оренди земельних ділянок

Депутат: 
Діброва Валерій Григорович
Зміст звернення чи запитання: 
Рішення сесії: 
від 31.07.2014 №27/79 "Про запит депутата обласної ради Діброви В.Г. щодо прискорення реєстрації договорів оренди земельних ділянок"
Реагування: 

ВОЛИНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

Голові обласної ради
B.C. Вітру

Депутату обласної ради
Діброві В.Г.

Шановний Валентине Степановичу!

Шановний Валерію Григоровичу!

Рішення обласної ради від 31.07.2014 № 27/79 «Про запит депутата обласної ради Діброви В.Г. щодо прискорення реєстрації договорів оренди земельних ділянок» розглянуте в реєстраційній службі головного управління юстиції в області (далі - реєстраційна служба).
Відповідно до наведеного в листі реєстраційної служби від 20.08.2014 № 8427/02-2.20/02-2 слідує те, що стосовно фактів, викладених у запиті депутата обласної ради Діброви В., реєстраційною службою Головного управління юстиції в області відібрано пояснення від керівників реєстраційних служб Луцького, Локачинського, Іваничівського районних управлінь юстиції та встановлено наступне.
З початку 2014 року станом на 20.08.2014 до реєстраційної служби Локачинського районного управління юстиції від уповноваженої особи ТзОВ «П'ятидні» надійшло 216 заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права), всі заяви задоволені у встановлений законодавством строк.
Чотири договори права оренди земельних ділянок повернуто на доопрацювання з метою усунення недоліків, а саме: у двох договорах оренди земельні ділянки не зареєстровані у Державному земельному кадастрі, що суперечить пункту 4 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (постанова KM України від 17.10.2013 № 868), у інших - не вказана орендна плата, що суперечить статті 15 Закону України «Про оренду землі».
Інших заяв щодо реєстрації права оренди від ТзОВ «П'ятидні» до реєстраційної служби Локачинського районного управління юстиції не надходило.
До реєстраційної служби Іваничівського районного управління юстиції з початку 2014 року станом на 20.08.2014 від уповноваженої особи ТзОВ «П'ятидні» надійшло 193 заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права), всі заяви задоволені у встановлені законодавством строки, інших заяв не надходило.
Відповідно до журналу особистого прийому громадян, уповноважена особа від ТзОВ «П'ятидні» 30.04.2014 із заявами про реєстрацію іншого речового права до реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції не зверталась.
02.07.2014 та 04.07.2014 реєстраційною службою Луцького районного управління юстиції зареєстровано 15 заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права) поданих уповноваженою особою ТзОВ «П'ятидні». Всі заяви задоволені у встановлений законодавством строк.
З пояснення керівника реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції вбачається, що попередньо представник ТзОВ «П'ятидні» звертався до реєстраційної служби для отримання консультації щодо вимог до документів, які стосуються договорів оренди земельних ділянок. Заявнику було роз'яснено, що відповідно до пунктів 1, 2 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон) текст документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, повинен бути написаний розбірливо; прізвище, ім'я, по батькові фізичних осіб та їх місце проживання, а також найменування юридичних осіб та їх місцезнаходження повинні бути написані повністю. Для державної реєстрації прав та їх обтяжень не приймаються документи з підчищеннями або дописками, закресленими словами та іншими не обумовленими в них виправленнями, заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст.
Відповідно до ст. 13 Закону заява і запит реєструються у базі даних Державного реєстру прав, якщо заявником додержані вимоги, встановлені цією статтею та ст.ст. 16 і 17 Закону.
Тому заяви про державну реєстрацію іншого речового права від ТзОВ «П'ятидні» не могли бути внесені до бази даних Державного реєстру прав (заявником не були додержані вимоги, встановлені ст. 17 Закону).
Відповідно до пункту 4 ст. 9 Закону, державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.
Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.
Відповідно до ст. 30 Закону дії або бездіяльність державного реєстратора можуть бути оскаржені до суду.
Голова        В. ГУНЧИК