Щодо порушення законності в роботі службових осіб податкової міліції ДПА у Волинській області під час обшуку його громадської приймальні

Депутат: 
Столяр Василь Андрійович
Зміст звернення чи запитання: 

Прокурору Волинської області

Параці А.А.

-----------------------------------------------

43000, м. Луцьк, вул. Винниченка, 15

 

 

  Депутатський запит

(В порядку статті 21, 22 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про статус депутатів місцевих рад») щодо порушення законності в роботі службових осіб податкової міліції ДПА у Волинській області

 

11 травня 2011 року, в результаті незаконних дій працівників податкової міліції ДПА у Волинській області, на протязі цілого робочого дня було заблоковано роботу мого офісу – громадської приймальні депутата Волинської обласної ради та офісу приватного адвоката Стасюка О. Л., що знаходяться  в м. Луцьку по вулиці Винниченка, 26.

На третьому поверсі за вказаною адресою знаходяться  8 робочих кабінетів - офіси безпосередньо адвокатів Стасюка О.Л. та Бачинського Я.Л., їх помічників. Крім того, у кабінеті № 309 знаходиться громадська приймальня депутата Волинської обласної ради Столяр В.А.

Приблизно о 10.50 годині 11.05.2011 року все ліве крило третього поверху  офісного приміщення було заблоковане працівниками податкової міліції ДПА у Волинській області. При цьому, на третьому поверсі лівого крила будівлі вказаними працівниками були вибиті вхідні двері, зламаний електронний замок та виведені з ладу камери відеоспостереження.  Керував незаконними діями слідчий з ОВС СВ ПМ ДПА у Волинській області старший лейтенант податкової міліції Стамбульський Д.С. за участю ст. слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА у Волиській області Михалка Т.М., начальника відділення УРМ ДПА у Волинській області Цибуліна Т.Г., ст. оперуповноваженого УПМ ДПА у Волинській області Вороб’я В.В., начальника сектору УПМ ДПА у Волинській області Ємеліна С.О.

Після захоплення приміщення, особам, що знаходились в ньому було оголошено про проведення обшуку. На пояснення оперативним працівникам, що дані приміщення орендує адвокат Стасюк О.Л., а на підставі договору про співпрацю і адвокат Бачинський Я.Л. та депутат Волинської обласної ради Столяр В.А. і тут знаходяться документи, пов’язані з виконання ними, як адвокатами, доручень  та договорів і вони становлять адвокатську таємницю та інші документи пов’язані з депутатською діяльністю Столяра В.А., оперативні працівники податкової міліції не зважали та повідомили, що обшук все одно буде проведено. 

Вказані дії посадових осіб міліції – Стамбульського С.Д., Михалика Т.М., Цибуліна Т.Г., Воробйова В.В., Ємеліна С.О. при проведенні «обшуку» є незаконними з наступних підстав:

Відповідно до ст. 177 КПК України, обшук проводиться в тих випадках, коли є достатні підстави вважати, що знаряддя злочину, речі й цінності, здобуті злочинним шляхом, а також інші предмети і документи, які мають значення для встановлення істини в справі чи забезпечення цивільного позову, знаходяться в певному приміщенні або місці чи в якої-небудь особи. Ніколи не існувало і не існує будь-яких підстав вважати, що в офісі адвоката Стасюка О.Л. чи у кабінеті, що орендує депутат Волинської обласної ради Столяр В.А. знаходились предмети і документи, які мають відношення до тієї кримінальної справи, у ході «розслідування», якої здійснено «обшук».

Відповідно до ст. 30 Конституції України: «Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. У невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку».

Оскільки проведення обшуку не було пов’язано з врятуванням життя людей чи майна, або з безпосереднім переслідуванням осіб підозрюваних у вчиненні злочину, проникнення до цього приміщення і проведення в ньому огляду чи обшуку можливе було тільки за вмотивованим рішенням суду.

Крім того, цей обшук не можливо назвати невідкладним оскільки з дня винесення постанови до моменту проведення обшуку пройшло 6 (шість) днів (постанова від 04.05.2011р, а обшук проведено 11.05.2011р.).

Крім цього, згідно з ч. 8 ст. 48 КПК документи, пов’язані з виконанням захисником його обов’язків при участі в справі, не підлягають огляду, розголошенню чи вилученню дізнавачем, слідчим, прокурором чи судом без його згоди. 
Стаття 10 ЗУ «Про адвокатуру» передбачає: професійні  права,  честь  і  гідність  адвоката охороняються  законом.   Забороняється   будь-яке   втручання  в адвокатську діяльність, вимагання від адвоката, його помічника, посадових осіб і технічних  працівників  адвокатських  об’єднань  відомостей, що становлять адвокатську таємницю. З цих питань вони не можуть бути допитані як свідки.
Документи, пов’язані з виконанням адвокатом доручення, не 
підлягають оглядові, розголошенню чи  вилученню без  його  згоди. 
Забороняється   прослуховування   телефонних  розмов  адвокатів  у 
зв’язку з оперативно-розшуковою діяльністю без санкції Генерального прокурора України,  його  заступників,  прокурорів Республіки Крим, області, міста Києва.

В протоколі обшуку зазначено, що обшук проведено за фактичним місцем знаходження  ПП «Астарта-К», ПП «Готика», ТОВ «Феміда-Інтер» та ТОВ «Мега-Транс-Авто», це є завідомо неправдивим твердженням, адже приміщення у м. Луцьк, вул. Винниченка, 26, а саме кабінети 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317 орендуються адвокатом Стасюком О.Л. у ТОВ «Директорія» згідно договору оренди нежитлового приміщення від 27 липня 2009 року, а кабінет № 309 орендує депутат Волинської обласної ради Столяр В.А. в якому знаходиться його громадська приймальна. Таким чином, без будь-яких підстав та вагомих причин працівники податкової міліції втрутились в діяльність адвокатів Стасюка О.Л., Бачинського Я.Л. та депутата Волинської обласної ради Столяра Василя Анрійовича.

Адвокат Стасюк О.Л. є захисником Харахая А.П., який є директором ТОВ «Вест-Транс-Сервіс», а з рядом підприємств, а саме: ТОВ «Феміда-Інтер», ПП «Астарта-К», ПП «Готика» укладено договори про надання юридичних послуг, окрім цього, адвокат Бачинський Я.Л. є захисником Овчарука О.О. який є директором ПП «Мега-Транс-Авто», тому документи та речі, що були вилучені під час обшуку є документами, що становлять адвокатську таємницю, а відтак не могли бути вилучені в ході обшуку без згоди на це адвоката.

Службові особи податкової міліції безпосередньо втрутилися в діяльність адвокатів та незаконно заволоділи документами, що становлять адвокатську таємницю.  

 Слідчим Стамбульським Д.С. під час обшуку вилучено велику кількість документів та предметів, які містять відомості, одержані адвокатами та їх  помічниками при здійсненні своїх професійних обов'язків.

Тобто, ним порушено встановлені ст.10 Закону України «Про адвокатуру» гарантії діяльності та професійної таємниці захисника чи представника особи по наданню правової допомоги.

Всіма працівниками податкової міліції, що брали участь у обшуці порушено вимоги ст.5 Закону України «По міліцію», зокрема:

 - міліція поважає гідність особи і виявляє до неї гуманне ставлення, захищає права людини незалежно від її соціального походження, майнового та іншого стану, та ін.;

- у взаємовідносинах з громадянами працівник міліції повинен виявляти високу культуру і такт.

При проведенні обшуку слідчим Стамбульським Д.С. порушено вимоги ч.1 ст. 181 КПК України, згідно якої обшук і виїмка провадяться в присутності двох понятих і особи, яка займає дане приміщення (не всі предмети та документи вилучались у присутності понятих), а також ч.1 ст.186 КПК України, відповідно до якої при обшуку або виїмці можуть бути вилучені лише предмети і документи, які мають значення для справи, а також цінності і майно обвинуваченого або підозрюваного з метою забезпечення цивільного позову або можливої конфіскації майна (під час обшуку вилучено документи, які будь-якої причетності до розслідуваної кримінальної справи не мають).

В ході обшуку в офісі адвоката Стасюка О.Л. було вилучено 8 (шт.) системних блоків до комп’ютерів, тобто незаконними діями податкових міліціонерів фактично паралізована робота адвокатів Стасюка О.Л. та Бачинського Я.Л. і їх помічників. Крім того, у кабінеті № 309, що є громадською приймальнею депутата Волинської обласної ради Столяра В.А. вилучили системний блок, договори суборенди приміщення та особисті речі (фотографії). Що спонукало податківців до цих кроків залишається загадкою!

Таким чином, обшук в офісі адвоката Стасюка О.Л. та громадській приймальні депутата Волинської обласної ради Столяра В.А., результатом якого стало ознайомлення третіх осіб (крім самого адвоката та його клієнта) з адвокатськими провадженнями та іншими професійними відомо­стями, не тільки порушує ряд законів України, але й створює загрозу для реалізації принципів справедливого суду, включаючи право на захист.

Підсумовуючи вищенаведене, сподіваюсь на об’єктивне встановлення обставин, що мали місце 11 травня 2011 року при  проведенні незаконного обшуку. У зв’язку з цим прошу Вас організувати  належну перевірку вищевикладених фактів та вжити мір по встановленню конкретних посадових осіб, які неналежно віднеслися до виконання своїх прямих службових обов’язків, притягненню їх до кримінальної та іншої передбаченої чинним законодавством України відповідальності, та вжиттю мір по недопущенню подібних порушень в майбутньому.

Дії службових осіб податкової міліції не можуть залишатися безкарними. Адже паралізована робота на невідомий проміжок часу адвокатів Стасюка О.Л., Бачинського Я.Л. та їх помічників та порушено робочий режим громадської приймальні депутата Волинської обласної ради Столяра В.А., при проведенні незаконного обшуку в яких було вилучено безліч документів.

          Зважаючи на обставини, при яких незаконно проводився обшук, зокрема офісних приміщень по вулиці Винниченка, 26 у місті Луцьку, можна зробити висновок про провокаційні дії правоохоронних органів. Тим більш незрозумілою залишається позиція прокуратури Волинської області, яка, незважаючи на те, що незаконний обшук набув широкого резонансу, до цих пір не надала належної правової оцінки незаконним діям працівників ДПА, що допустили грубі порушення Закону, обмежившись звичайними відписками.

Прокуратура області – єдиний правоохоронний орган, який не тільки може, а й зобов’язаний здійснювати належний нагляд за діяльністю інших правоохоронних органів, зокрема податкової міліції ДПА у Волинській області. Однак, прокуратура Волинської області з незрозумілих причин самоусунулася від виконання покладених на неї Конституцією України та Законами України прямих обов’язків – здійснювати належний нагляд за проведенням дізнання та досудового слідства. Прокурор області зобов’язаний здійснювати нагляд за роботою правоохоронців, які цей обшук проводять. Більше того, в структурі прокуратури Волинської області є спеціальний відділ, працівники якого повинні здійснювати нагляд за діяльністю податкової міліції при проведенні дізнання та досудового слідства. Однак працівники прокуратури Волинської області з незрозумілих причин своїх прямих службових обов’язків не виконують. Це стало можливим в результаті неналежного контролю за їх роботою з боку прокурора області, який несе персональну відповідальність за стан правопорядку в області.

Зважаючи на вищевикладене, сподіваюсь що  об’єктивне встановлення обставин, які  мали місце 11 травня 2011 року при  проведенні незаконного обшуку в офісних приміщеннях по вулиці Винниченка, 26 у місті Луцьку.

   У зв’язку з цим, відповідно до статті 22 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» прошу Вас зобов’язати прокурора Волинської області Параку А.А. безвідкладно розглянути мій депутатський запит, організувати  належну перевірку вищевикладених фактів, про результати якої  прозвітувати перед Волинською обласною радою на слідуючому засіданні сесії.

Надіюся, що встановлення обставин події, що мала місце 11.05.2011 року – незаконного обшуку – вияснення причин та умов допущення працівниками податкової служби грубих порушень законності та бездіяльність з цього приводу працівників прокуратури Волинської області, встановлення конкретних осіб, винних в порушенні Законів, притягнення усіх без винятку винуватців до належної відповідальності, стане для усіх уроком, унеможливить допущення таких явних порушень законів в роботі правоохоронних структур  області в подальшому, поверне довіру жителів краю до роботи працівників прокуратури.

Вважаю, що прокуратура Волинської області повинна терміново вжити передбачених Законами України мір впливу щодо порушників Закону, працівників ДПА України у Волинській області (слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА у Волинській області старшого лейтенанта податкової міліції Стамбульського Д.С., ст.слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА у Волиській області Михалка Т.М., начальника відділення УПМ ДПА у Волинській області Цибуліна Т.Г., ст. оперуповноваженого УПМ ДПА у Волинській області Вороб’я В.В., начальника сектору УПМ ДПА у Волинській області Ємеліна С.О.) Після отриманого звіту Волинська обласна рада на своєму черговому засіданні зможе дати належну оцінку  роботі правоохоронних структур області та відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» прийняти відповідне рішення.

 

 

 

Депутат Волинської обласної ради                                                               В.А. Столяр

Рішення сесії: 
від 05.04.2013 №18/29 "Про запит депутата обласної ради Столяра В.А. щодо порушення законності в роботі службових осіб податкової міліції ДПА у Волинській області під час обшуку його громадської приймальні")
Реагування: 

ПРОКУРАТУРА ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Прокуратурою області розглянуто Ваші депутатські запити з приводу проведення незаконних, на Вашу думку, обшуків працівниками ДПА в області 11.05.2011 в с. Струмівка, Луцького району по вул. Рівненській, 184 А, по вул. Винниченка, 26 та вул. Ковельській, 2 м. Луцька.
Встановлено, що в провадженні слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА в області Стамбульського Д.С. перебувала кримінальна справа, яка порушена 31.01.2011 відносно директора ПП "Мега-Транс-Авто" Овчарука О.О. за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, вчинене шляхом службового підроблення документів фінансово-господарської діяльності підприємства, за ознаками вчинення злочинів, передбачених ч.З ст. 212, ч.2 ст. 366 КК України.
В ході розслідування вказаної кримінальної справи працівниками ДПС в області проводились обшуки по вказаних вище адресах згідно постанов слідчого, які були санкціоновані прокуратурою Волинської області, оскільки дані приміщення не відносяться до житла чи іншого володіння особи.
У серпні 2011 року досудове слідство про обвинувачення Овчарука О.О. було завершено, а кримінальну справу з обвинувальним висновком скеровано до суду для розгляду по суті.
Крім того, в 2011-2012 роках Ви звертались в прокуратуру області із депутатськими запитами та зверненнями з вищевказаних питань, за результатами розгляду яких Вам надавалась вичерпні відповіді за вих. №04/2/3- 1755 від 07.06.2011 та 22.06.2011, а також вих. № 04/5-778-12 від 20.04.2012.
Оскільки з 20.11.2012 вступив в дію новий Кримінальний процесуальний кодекс України, роз'яснюю, що з урахуванням положень ст. 55 Конституції України, Ви маєте право оскаржити рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора до суду.

Додаток: копії відповідей на _6_ арк.

Заступник прокурора області В. Невірець

ПРОКУРАТУРА ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Прокуратурою області розглянуто звернення, які надійшли з Генеральної прокуратури України з приводу проведения незаконних, на Вашу думку, обшуків працівниками ДПС в області 22.03.2012 в м. Луцьку по вул. Дубнівській, 36, 11.05.2011 в с. Струмівка, Луцького району по вул. Рівненській, 184 А, по вул. Винниченка, 26 м. Луцька та надання копій постанов про порушення дисциплінарних проваджень відносно осіб, які проводили обшук 10.02.2011 в м. Луцьку по вул. Ковельській, 2, а також наказів про притягнення до відповідальності.
Встановлено, що в минулому році в провадженні слідчого з ОВС СВ ПМ ДНА в області Стамбульського Д.С. перебувала кримінальна справа №55-015- II, яка порушена 31.01.2011 відносно директора ПП "Мега-Транс-Авто" Овчарука О.О. за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, вчинене шляхом службового підроблення документів фінансово-господарської діяльності підприємства, за ознаками вчинення злочинів, передбачених ч.З ст. 212, ч.2 ст. 366 К К України.
11о вищевказаній справі, 10.02.201І при проведенні обшуку в м. Луцьку, по вул. Ковельській, 2 членами слідчо-оперативної групи допущені порушення вимог ст. ст. 181, 186 КГ1К України, які виразились у вилученні документів, що як з'ясувалось пізніше, не мали відношення до предмету доказування у справі.
У зв'язку з цим, прокуратурою області відносно слідчого та оперативних працівників податкової міліції, які проводили обшук, порушено дисциплінарні провадження.
Крім цього, на виконання вказівки прокуратури області, слідчим поверну ті вилучені в ході обшуку документи та речі, що не мали відношення до розслідуваної справи.
Однак обов'язку надання заявнику копій постанов та наказів про притягнення слідчого та працівників податкової міліції ДПС в області до відповідальності чинним законодавством не передбачено.
Гакож, в межах розслідування вищевказаної кримінальної справи 1 1.05.201 1 працівниками податкової міліції проведено обшуки в с. Струмівка, Луцького району по вул. Рівненській, 184, та в ТОВ "Директорія" по вул. Винниченка, 26 м. Луцька.
і Під час обшуків 11.05.2011 працівники податкової міліції діяли в межах своїх повноважень, та у відповідності до вимог діючого кримінально- процесуального законодавства.
Крім того, повідомляю що 06.03.2012 першим заступником прокурора області Троцем В.М. порушено кримінальну справу № 50-016-12 за ознаками злочинів, передбачених ч.5 ст. 191, ч.2 сі.366 КК України щодо службових осіб приватного підприємства «Флора», яку для організації досудового слідства с ке ро на 11 о Ко вел ьс ько м у м і жра й он 11 о му 11 ро ку рору.
По справі створено слідчо-оперативну групу' за участю оперативних працівників управління податкової міліції ДГ1С у Волинській області та працівників прокуратури, які 22.03.2012 відповідно до постанови Ковельського міськрайонного суду від 20.03.2012 та на підставі доручення старшого слідчого Ковельської міжрайонної прокуратури, з додержанням вимог ст.ст. 177, 181, 183, 188, 189 КІІК України провели обшук приміщення за адресою м. Луцьк, вул. Дубпівська, 36.
Порушень вимог чинного законодавства України під час проведення даної слідчої дії не допущено.
Процесуальне рішення про повернення законним володільцям вилучених 22.03.2012 під час обшуку речей, предметів і документів, чи приєднання їх до матеріалів кримінальної справи руде прийнято слідчим відповідно до вимог ст.ст. 78, 79, 81 КПК України.
Враховуючи викладене, підстав для вжиття заходів прокурорського реагування наданий час не вбачається.

Одночасно роз'яснюю, що прийняте рішення за наслідками розгляду звернення може бути оскаржене вищестоящому прокурору або до суду в порядку і строки, передбачені законодавством.

Заступник прокурора області В. Невірець

ПРОКУРАТУРА ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Повідомляю, що прокуратурою області проведено перевірку за запитом депутата Волинської обласної ради Столяра В.А. щодо порушення вимог закону при проведенні обшуку, та щодо порушення законності в роботі працівників податкової міліції ДПА у Волинській області.
Встановлено, що 31.01.2011 слідчим з ОВС СВ ПМ ДПА в області Стамбульським Д.С. порушена -кримінальна справа відносно директора ПП "Мега-Транс-Авто" Овчарука О.О. за фактом умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, вчинене шляхом службового підроблення документів фінансово-господарської діяльності підприємства, за ознаками вчинення злочинів, передбачених ч.З ст. 212, ч.2 ст. 366 КК України.
В ході розслідування вказаної кримінальної справи слідчим винесено постанову про проведення обшуку за місцем фактичного місцезнаходження ПП "Астарта-К", ПП "Готика", ТзОВ "Феміда-Інтер" та ТзОВ "Вест-Транс-Сервіс" що знаходяться на третьому поверсі будівлі за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Винниченка, 26 яка була санкціонована прокуратурою Волинської області, так як дане приміщення не відноситься до житла чи іншого володіння особи.
Проведеною з цього приводу перевіркою, доводи про вчинення протиправних дій слідчим з ОВС СВ ПМ ДПА у Волинській області Стамбульським Д.С., старшим слідчим з ОВС СВ ПМ ДПА у Волинській області Михалком Т.М., начальником відділення УПМ ДПА у Волинській області Цибуліним Т.Г., начальником сектору УПМ ДПА у Волинській області Смеліним С.О. та оперуповноваженими з ОВС СВ ПМ ДПА у Волинській області Воробеєм В.В. не знайшли свого підтвердження.
Встановлено, що вказані працівники податкової міліції діяли в межах своїх повноважень, та у відповідності до вимог діючого кримінально-процесуального законодавства. Зокрема, перед проведенням обшуку на підставі сг. 183 Кримінально-процесуального кодексу України усім присутнім, було пред'явлено постанову про проведення обшуку від 04.05.2011, санкціоновану прокуратурою Волинської області.
Таким чином, перевіркою законності проведених слідчих дій порушень норм кримінально-процесуального законодавства України не встановлено.
Враховуючи викладене, підстав для вжитгя заходів прокурорського реагування на даний час не вбачається.
Прийняте рішення Ви вправі оскаржити вищестоящому прокурору або до суду.

В.о прокурора Волинської області В. Невірець