Щодо порушення законності в роботі працівників податкової міліції ДПА у Волинській області

Депутат: 
Столяр Василь Андрійович
Зміст звернення чи запитання: 

Прокурору Волинської області Гілю А.І.

43000, м. Луцьк, вул. Винниченка, 15

Копія: Начальнику управління СБу у Волинській області Мельниковичу В.А.

43000, м. Луцьк, пр. Перемоги, 4

Депутатський запит
(В порядку статті 21, 22 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про статус депутатів місцевих рад») щодо порушення законності в роботі службових осіб податкової міліції ДПА у Волинській області

11 травня 2011 року, в результаті незаконних дій працівників податкової міліції ДПА у Волинській області, на протязі цілого робочого дня було заблоковано роботу мого офісу - громадської приймальні депутата Волинської обласної ради та офісу приватного адвоката Стасюка О. Л., що знаходяться в м. Луцьку по вулиці Винниченка, 26.
На третьому поверсі за вказаною адресою знаходяться 8 робочих кабінетів -офіси безпосередньо адвокатів Стасюка О.Л. та Бачинського ЯЛ., їх помічників. Крім того, у кабінеті № 309 знаходиться громадська приймальня депутата Волинської обласної ради Столяр В.А.
Приблизно о 10.50 годині 11.05.2011 року все ліве крило третього поверху офісного приміщення було заблоковане працівниками податкової міліції ДПА у Волинській області. При цьому, на третьому поверсі лівого крила будівлі вказаними працівниками були вибиті вхідні двері, зламаний електронний замок та виведені з ладу камери відеоспостереження. Керував незаконними діями слідчий з ОВС СВ ПМ ДПА у Волинській області старший лейтенант податкової міліції Стамбульський Д.С. за участю ст. слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА у Волиській області Михалка Т.М., начальника відділення УРМ ДПА у Волинській області Цибуліна Т.Г., ст. оперуповноваженого УПМ ДПА у Волинській області Вороб'я В.В., начальника сектору УПМ ДПА у Волинській області Ємеліна С.О.
Після захоплення приміщення, особам, що знаходились в ньому було оголошено про проведення обшуку. На пояснення оперативним працівникам, що дані приміщення орендує адвокат Стасюк О.Л., а на підставі договору про співпрацю і адвокат Бачинський Я.Л. та депутат Волинської обласної ради Столяр В.А. і тут знаходяться документи, пов'язані з виконання ними, як адвокатами, доручень та договорів і вони становлять адвокатську таємницю та інші документи пов'язані з депутатською діяльністю Столяра В.А., оперативні працівники податкової міліції не зважали та повідомили, що обшук все одно буде проведено.
Вказані дії посадових осіб міліції - Стамбульського С.Д., Михалика Т.М., Цибуліна Т.Г., Воробйова В.В., Ємеліна С.О. при проведенні «обшуку» є незаконними з наступних підстав:
Відповідно до ст. 177 КПК України, обшук проводиться в тих випадках, коли є достатні підстави вважати, що знаряддя злочину, речі й цінності, здобуті злочинним шляхом, а також інші предмети і документи, які мають значення для встановлення істини в справі чи забезпечення цивільного позову, знаходяться в певному приміщенні або місці чи в якої-небудь особи. Ніколи не існувало і не існує будь-яких підстав вважати, що в офісі адвоката Стасюка О.Л. чи у кабінеті, що орендує депутат Волинської обласної ради Столяр В. А. знаходились предмети і документи, які мають відношення до тієї кримінальної справи, у ході «розслідування», якої здійснено «обшук».
Відповідно до ст. ЗО Конституції України: «Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. У невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку».
Оскільки проведення обшуку не було пов'язано з врятуванням життя людей чи майна, або з безпосереднім переслідуванням осіб підозрюваних у вчиненні злочину, проникнення до цього приміщення і проведення в ньому огляду чи обшуку можливе було тільки за вмотивованим рішенням суду.
Крім того, цей обшук не можливо назвати невідкладним оскільки з дня винесення постанови до моменту проведення обшуку пройшло 6 (шість) днів (постанова від 04.05.2011р, а обшук проведено 11.05.2011р.).
Крім цього, згідно з ч. 8 ст. 48 КПК документи, пов'язані з виконанням захисником його обов'язків при участі в справі, не підлягають огляду, розголошенню чи вилученню дізнавачем, слідчим, прокурором чи судом без його згоди.
Стаття 10 Зу «Про адвокатуру» передбачає: професійні права, честь і гідність адвоката охороняються законом. Забороняється будь-яке втручання в адвокатську діяльність, вимагання від адвоката, його помічника, посадових осіб і технічних працівників адвокатських об'єднань відомостей, що становлять адвокатську таємницю. З цих питань вони не можуть бути допитані як свідки.
Документи, пов'язані з виконанням адвокатом доручення, не підлягають оглядові, розголошенню чи вилученню без його згоди. Забороняється прослуховування телефонних розмов адвокатів у зв'язку з оперативно-розшуковою діяльністю без санкції Генерального прокурора України, його заступників, прокурорів Республіки Крим, області, міста Києва.
В протоколі обшуку зазначено, що обшук проведено за фактичним місцем знаходження ПП «Астарта-К», ПП «Готика», TOB «Феміда-Інтер» та TOB «Мега-Транс-Авто», це є завідомо неправдивим твердженням, адже приміщення у м. Луцьк, вул. Винниченка, 26, а саме кабінети 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317 орендуються адвокатом Стасюком ОЛ. у TOB «Директорія» згідно договору оренди нежитлового приміщення від 27 липня 2009 року, а кабінет № 309 орендує депутат Волинської обласної ради Столяр В.А. в якому знаходиться його громадська приймальна. Таким чином, без будь-яких підстав та вагомих причин працівники податкової міліції втрутились в діяльність адвокатів Стасюка О.Л., Бачинського Я.Л. та депутата Волинської обласної ради Столяра Василя Анрійовича.
Адвокат Стасюк ОЛ. є захисником Харахая А.П., який є директором TOB «Вест-Транс-Сервіс», а з рядом підприємств, а саме: TOB «Феміда-Інтер», ПП «Астарта-К», ПП «Готика» укладено договори про надання юридичних послуг, окрім цього, адвокат Бачинський Я.Л. є захисником Овчарука О.О. який є директором ПП «Мега-Транс-Авто», тому документи та речі, що були вилучені під час обшуку є документами, що становлять адвокатську таємницю, а відтак не могли бути вилучені в ході обшуку без згоди на це адвоката.
Службові особи податкової міліції безпосередньо втрутилися в діяльність адвокатів та незаконно заволоділи документами, що становлять адвокатську таємницю.
Слідчим Стамбульським Д.С. під час обшуку вилучено велику кількість документів та предметів, які містять відомості, одержані адвокатами та їх помічниками при здійсненні своїх професійних обов'язків.
Тобто, ним порушено встановлені ст.10 Закону України «Про адвокатуру» гарантії діяльності та професійної таємниці захисника чи представника особи по наданню правової допомоги.
Всіма працівниками податкової міліції, що брали участь у обшуці порушено вимоги ст.5 Закону України «По міліцію», зокрема:
- міліція поважає гідність особи і виявляє до неї гуманне ставлення, захищає права людини незалежно від її соціального походження, майнового та іншого стану, та ін.;
- у взаємовідносинах з громадянами працівник міліції повинен виявляти високу культуру і такт.
При проведенні обшуку слідчим Стамбульським Д.С. порушено вимоги ч.І ст. 181 КПК України, згідно якої обшук і виїмка провадяться в присутності двох понятих і особи, яка займає дане приміщення (не всі предмети та документи вилучались у присутності понятих), а також ч.І ст.186 КПК України, відповідно до якої при обшуку або виїмці можуть бути вилучені лише предмети і документи, які мають значення для справи, а також цінності і майно обвинуваченого або підозрюваного з метою забезпечення цивільного позову або можливої конфіскації майна (під час обшуку вилучено документи, які будь-якої причетності до розслідуваної кримінальної справи не мають).
В ході обшуку в офісі адвоката Стасюка ОЛ. було вилучено 8 (шт.) системних блоків до комп'ютерів, тобто незаконними діями податкових міліціонерів фактично паралізована робота адвокатів Стасюка О.Л. та Бачинського Я.Л. і їх помічників. Крім того, у кабінеті № 309, що є громадською приймальнею депутата Волинської обласної ради Столяра В.А. вилучили системний блок, договори суборенди приміщення та особисті речі (фотографії). Що спонукало податківців до цих кроків залишається загадкою!
Таким чином, обшук в офісі адвоката Стасюка О.Л. та громадській приймальні депутата Волинської обласної ради Столяра В.А., результатом якого стало ознайомлення третіх осіб (крім самого адвоката та його клієнта) з адвокатськими провадженнями та іншими професійними відомостями, не тільки порушує ряд законів України, але й створює загрозу для реалізації принципів справедливого суду, включаючи право на захист.
Підсумовуючи вищенаведене, сподіваюсь на об'єктивне встановлення обставин, що мали місце 11 травня 2011 року при проведенні незаконного обшуку. У зв'язку з цим прошу Вас організувати належну перевірку вищевикладених фактів та вжити мір по встановленню конкретних посадових осіб, які неналежно віднеслися до виконання своїх прямих службових обов'язків, притягненню їх до кримінальної та іншої передбаченої чинним законодавством України відповідальності, та вжиттю мір по недопущенню подібних порушень в майбутньому.
Дії службових осіб податкової міліції не можуть залишатися безкарними. Адже паралізована робота на невідомий проміжок часу адвокатів Стасюка О.Л., Бачинського ЯЛ. та їх помічників та порушено робочий режим громадської приймальні депутата Волинської обласної ради Столяра В.А., при проведенні незаконного обшуку в яких було вилучено безліч документів.
Додатково повідомляю - відповідно до п. 4 ст.15 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»: у разі невжиття відповідних заходів посадові особи місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та керівники правоохоронних і контролюючих органів, до яких звернувся депутат місцевої ради, несуть адміністративну або кримінальну відповідальність, встановлену законом.
Зважаючи на вищевикладене, керуючись ст.ст. 11,12,13,15,20 Закону України « Про статус депутатів місцевих рад», ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,-
ПРОШУ:
- порушити відносно слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА у Волинській області старшого лейтенанта податкової міліції Стамбульського Д.С., ст.слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА у Волиській області Михалка Т.М., начальника відділення УПМ ДПА у Волинській області Цибуліна Т.Г., ст. оперуповноваженого УПМ ДПА у Волинській області Вороб'я В.В., начальника сектору УПМ ДПА у Волинській області Ємеліна С.О. кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.397 КК України.
- вирішити питання, щодо повернення в найкоротші терміни усіх речей та документів, що становлять адвокатську таємницю, вилучених під час обшуку 11 травня 2011 року в приміщенні, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Винниченка, 26

Додаток: копія протоколу обшуку від 11.05.2011 року.

Рішення сесії: 
від 13.05.2011 №4/61 "Про запит депутата обласної ради Столяра В.А. щодо порушення законності в роботі працівників податкової міліції ДПА у Волинській області "