щодо порушення законності службовими особами податкової міліції Луцької об’єднаної державної податкової інспекції

Депутат: 
Столяр Василь Андрійович
Зміст звернення чи запитання: 

ДЕПУТАТСЬКИЙ ЗАПИТ
(В порядку статті 21, 22 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про статус депутатів місцевих рад») щодо порушення законності в роботі службових осіб податкової міліції ЛуцькоїОДПІ
22 березня 2012 року о 8 год. 40 хв. в будівлю, що знаходиться за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Дубнівська, 36 увірвалось декілька (приблизно 8-10) чоловік, майже всі вони були в чорній формі з написом «податкова міліція». Один із невідомих осіб, не представившись, пред'явив охоронцю постанову Ковельського міськрайонного суду від 20 березня 2012 року про проведення обшуку за місцем знаходження приватного підприємства «Флора». Слід зазначити, що приміщення яке знаходиться за вищезазначеною адресою, належить ТзОВ «Феміда-Інтер», другий поверх якого орендується Народним депутатом України Келестином Валерієм Васильовичем.
Перед початком обшуку до представників податкової міліції звернувся директор ТзОВ «Феміда-Інтер+К» Ліпич Г.Г. (офіс даної фірми теж знаходиться у зазначеному приміщенні) з поясненням про те, що власником даного приміщення є ТзОВ «Феміда-Інтер», представники якого приблизно через 20 хвилин, тобто близько 9.00 години мають бути на робочих місцях.
Крім того, Ліпич Г.Г. повідомив працівникам податкової міліції, що частина даного приміщення, а саме другий поверх, де вони і намагалися проводити обшук, орендується Народним депутатом України, а тому проводити обшук в ньому незаконно. Проте, співробітники міліції не пред'являючи свої службові посвідчення, розпочали проводити незаконний обшук.
Керували незаконними діями оперуповноважений ВОВПЗ ВПМ Луцької ОДПІ Волинської області ДПС лейтенант податкової міліції Лялька Ю.Ю. та працівник УПМ ДПС у Волинській області Самасв C.B.
Згідно статті 183 КПК України перед обшуком або виїмкою слідчий повинен пред'явити постанову особам, що займають приміщення, або представникові підприємства, установи чи організації, де проводиться обшук або виїмка, і запропонувати їм видати зазначені в постанові предмети або документи. У разі відмови виконати його вимоги слідчий проводить обшук або виїмку в примусовому порядку. Якщо особи, які займають приміщення, відсутні, постанова про проведення обшуку або виїмки пред'являється представникові житлово-експлуатаційної організації або місцевої Ради народних депутатів і обшук або виїмка проводиться в їх присутності.
Проте, з незрозумілих причин, посадові особи податкової міліції проводили обшук в присутності представника однієї з фірм, що лише орендує приміщення в даній будівлі - директора ТзОВ «Феміда-Інтер+К» Ліпича Григорія Григоровича, колишнього працівника міліції і не допустили до проведення обшуку інших осіб, присутність яких при обшуку згідно вимог законів України є обов'язковою - представника власника будівлі - ТзОВ «Феміда-Інтер» адвоката Стасюка О.Л.
Проводячи обшук, слідчий має право розкривати замкнені приміщення і сховища, якщо володілець відмовляється їх відкрити. При цьому слідчий повинен уникати не викликаних необхідністю пошкоджень дверей, замків та інших предметів. Слідчий має право заборонити особам, що перебувають у приміщенні під час обшуку або виїмки, а також особам, які під час обшуку або виїмки увійшли в це приміщення, виходити з приміщення і зноситись один з одним або з іншими особами до закінчення обшуку чи виїмки.
Таким чином, вказана слідча дія була проведена особами які не наділенні відповідними повноваженнями та з грубим ігноруванням вимог кримінально-процесуального законодавства, оперативні працівники податкової міліції відповідних доручень слідчих органів не пред'явили так як їх не мали.
Як стало відомо з постанови Ковельського міськрайонного суду від 20 березня 2012 року про проведення обшуку з поданням про проведення обшуку звернувся старший слідчий Ковельської міжрайонної прокуратури Ткачук Н.Л., який і проводить досудове розслідування кримінальної справи, то відповідно до вимог діючого законодавства він сам зобов'язаний проводити обшуки по справі, а у виключних обставинах слідчий прокуратури міг би надати відповідні доручення на проведення слідчої дії оперативним працівникам ДПА.
Згідно статті 27 Закону України «Про статус народного депутата України» обшук, затримання народного депутата чи огляд особистих речей і багажу, транспорту, жилого чи службового приміщення народного депутата, а також порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції та застосування інших заходів, що відповідно до закону обмежують права і свободи народного депутата, допускаються лише у разі, коли Верховною Радою України надано згоду на притягнення його до кримінальної відповідальності, якщо іншими способами одержати інформацію неможливо.
Працівниками податкової міліції було грубо проігноровано той факт, що приміщення, в якому проводився обшук, орендується народним депутатом України Келестином В.В., про це зазначено Ліпичем Г.Г. в протоколі обшуку.
Про сам факт оренди саме цього приміщення народним депутатом України Келестином В.В. було добре відомо працівникам податкової міліції, адже про укладення договору оренди приміщення народний депутат України письмово повідомив усі правоохоронні структури області - прокуратуру, УМВСУ, СБу, ДПА, УПМ ДПА та інші державні органи і установи, неодноразово проводив тут депутатські прийоми громадян - виборців, саме тут працюють його помічники і саме тут він здійснює свою депутатську діяльність, коли перебуває в цьому регіоні.
У зв'язку з цим в даних приміщеннях знаходяться речі, документи народного депутата України та його помічників, які ними опрацьовуються при здійсненні депутатських повноважень.
Сам договір оренди приміщення неодноразово пред'являвся оперативним працівникам міліції, перед східцями на другий поверх.
На дверях робочих кабінетів Келестина В.В., що на другому поверсі, знаходяться таблички: «Приміщення народного депутата України Келестина В.В.»
Таким чином, здійснивши незаконний обшук приміщень народного депутата України, працівники податкової міліції скоїли злочин передбачений ст. 344, ст. 351 КК України.
Згідно статті 181 КПК, обшук і виїмка провадяться в присутності двох понятих і особи, яка займає дане приміщення, а при відсутності її представника житлово-експлуатаційної організації або місцевої Ради народних депутатів.
Обшук і виїмка в приміщеннях, що їх займають підприємства, установи і організації, провадяться в присутності їх представників.
Вказаний обшук було проведено без представника народного депутата України Келестина В.В. та без представника власника приміщення ТзОВ «Феміда-Інтер», хоча вони були під час проведення обшуку в цій же будівлі і намагалися бути присутніми при обшуку. Представники житлово- експлуатаційної організації або місцевої Ради народних депутатів теж не були присутні.
Крім того, в ході обшуку було незаконно вилучено речі і предмети, які не мають абсолютно ніякого відношення до розслідування кримінальної справи, по якій проводився обшук, особисті речі помічників народного депутата України - комп'ютери, мобільні телефони, сім картки, диски та інші документи.
При оформленні протоколу обшуку оперуповноваженим ВОВПЗВПМ Луцької ОДПІ Лялькою Ю.Ю. не було зазначено усіх осіб, які брали участь в проведенні обшуку, не зазначено де саме знаходилися речі і предмети, які вилучалися і у зв'язку з чим проводилося їх вилучення.
Про упередженість в діях працівників податкової міліції свідчить і той факт, що єдиним обґрунтуванням проведення обшуку в приміщенні народного депутата України є наявність постанови Ковельського міськрайсуду від 20 березня 2012 року.
Аналіз цієї постанови показав, що підтвердження місцезнаходження ПП «Флора» саме за адресою - м. Луцьк, вул. Дубнівська, 36 є: лист Луцької ОДПІ №985\10\07-4 від 16.03.2012 року, рапорт начальника відділу оперативного супроводження адміністрування ПДВ ВПМ Луцької ОДПІ від 15.03.2012 року та пояснення свідків Стеренчук М.М. та Зань Л.М. (згідно
тексту постанови суду). Разом з тим, фактичне місцезнаходженя ПП «Флора» завжди було і с с. Ростань, Шацького району Волинської області. Про фактичне місцезнаходження приватного підприємства свідчать його установчі документи, податкова та фінансова звітності, листування, кореспонденція та інше. Тому є незрозумілим чому суд не перевірив ці обставини, а зазначені в постанові суду як докази місцезнаходження ПП «Флора» за адресою, де таке підприємство ніколи не знаходилося, потребують детальної перевірки на предмет їх фальсифікації.
Слід також зауважити, що до мене, як до помічника нородного депутата України, депутата Волинської обласної ради протягом останнього часу надійшло безліч звернень та скарг щодо незаконно проведеного обшуку 22 березня 2012 року за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Дубнівська, 36 із скаргами на незаконні дії працівників Луцької ОДПІ та бездіяльність працівників прокуратури Волинської області.
Окремі з них направлялись мною за належністю до прокуратури Волинської області. Проте з незрозумілих причин прокуратура Волинської області не надала належної оцінки фактам викладених у депутатських зверненнях, не було проведено жодних перевірок та не притягнуто до належної відповідальності винних осіб, за результатами розгляду звернень були надані формальні відповіді.
Дії податкової міліції у даному конкретному випадку не можуть залишатися безкарними. Адже на протязі уже більше місяця паралізована робота народного депутата України, його помічників та інших підприємств, які знаходяться за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Дубнівська, 36.
Прокуратура Волинської області, на адресовані мною скарги та депутатські звернення, до цих пір не надала належної правової оцінки незаконним діям працівників Луцької ОДПІ, що допустили грубі порушення законодавства України при його проведенні.
Прокуратура Волинської області - єдиний правоохоронний орган, який зобов'язаний здійснювати належний нагляд за діяльністю інших правоохоронних органів, зокрема податкової міліції Луцької ОДПІ.
Більше того, в структурі прокуратури Волинської області є спеціальний відділ, працівники якого повинні здійснювати нагляд за діяльністю податкової міліції при проведенні дізнання та досудового слідства.
Однак працівники прокуратури Волинської області з незрозумілих причин своїх прямих службових обов'язків не виконують, що стало можливим в результаті неналежного контролю за їх роботою з боку прокурора Волинської області, який несе персональну відповідальність за стан правопорядку у Волинській області.
Підсумовуючи вищенаведене, сподіваюсь на об'єктивне встановлення обставин, що мали місце 22 березня 2012 року при проведенні незаконного обшуку.
Дії службових осіб податкової міліції не можуть залишатися безкарними. Адже паралізована робота, порушено робочий режим громадської приймальні на невідомий проміжок часу народного депутата України Келестина Валерія Васильовича та його помічників, при проведенні незаконного обшуку було вилучено безліч особистих речей та інших документів.
Надіюся, що встановлення обставин події, що мала місце 22.03.2012 року - незаконного обшуку - вияснення причин та умов допущення працівниками податкової служби грубих порушень законності та бездіяльність з цього приводу працівників прокуратури Волинської області, встановлення конкретних осіб, винних в порушенні законодавства України, притягнення усіх без винятку винуватців до належної відповідальності, стане для усіх уроком, унеможливить допущення таких явних порушень законів в роботі правоохоронних структур області в подальшому, поверне довіру жителів краю до роботи працівників прокуратури.
Зважаючи на вищевикладене, керуючись ст.ст. 11,12,13,15,20 Закону України « Про статус депутатів місцевих рад», ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», -
ПРОШУ:
-організувати належну перевірку вищевикладених фактів та вжити мір по встановленню конкретних посадових осіб, які неналежно віднеслися до виконання своїх прямих службових обов'язків, притягненню їх до належної відповідальності, та вжиттю мір по недопущенню подібних порушень в майбутньому;
-порушити відносно оперуповноваженого ВОВПЗ ВПМ Луцької ОДПІ Волинської області ДПС лейтенанта податкової міліції Ляльки Ю.Ю. та працівника УПМ ДПС у Волинській області Самаєва C.B. кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ст. 344, 351 КК України.
-вирішити питання, щодо повернення в найкоротші терміни усіх речей та документів, вилучених під час обшуку 22 березня 2012 року в приміщенні, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Дубнівська, 36.
З повагою,

Депутат Волинської обласної ради В.А. Столяр

Рішення сесії: 
від 24.04.2012 №11/25 Про запит депутата обласної ради Столяра В. А. щодо порушення законності службовими особами податкової міліції Луцької об’єднаної державної податкової інспекції
Реагування: 

ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ

Депутату Волинської обласної ради Столяру В.А.

Ваш депутатський запит щодо порушення законності службовими особами податкової міліції Луцької об'єднаної державної податкової інспекції розглянуто.
На №
від
Оскільки порушені у запиті питання належать до компетенції органів прокуратури Волинської області, на підставі ст. 121 Конституції України та ст.ст. 13 і 15 Закону України «Про прокуратуру» його направлено для вирішення прокурору області, якому доручено організувати належну перевірку, прийняти рішення згідно з вимогами чинного законодавства та повідомити Вас про вжиті заходи у спосіб і строки, передбачені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад».

Хід перевірки Генеральною прокуратурою України взято на контроль.
В.о.начальника Головного управління нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства І.Пришко

ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ ПРОКУРАТУРА ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Столяру В.А.

Депутатський запит обласної ради щодо законності проведення слідчих дій працівниками податкової міліції Луцької ОДПІ ДПС у Волинській області, розглянуто.
Установлено, що 06.03.2012 прокуратурою області порушено кримінальну справу за фактом привласнення бюджетних коштів службовими особами приватного підприємства «Флора» за ч.5 ст.191, ч.2 ст.366 КК України, яку для організації досудового слідства скеровано Ковельському міжрайонному прокурору.
По справі створено слідчо-оперативну групу у складі слідчих прокуратури та оперативних працівників управління податкової міліції ДПС у Волинській області, які 22.03.2012 відповідно до постанови Ковельського міськрайонного суду від 20.03.2012 та на підставі доручення старшого слідчого Ковельської міжрайонної прокуратури, з додержанням вимог ст.ст. 177, 181, 183, 188, 189 КПК України провели обшук в офісних приміщеннях, які фактично займає ПП «Флора», за адресою м. Луцьк, вул. Дубнівська, 36.
Порушень вимог чинного законодавства України під час проведення даної слідчої дії не допущено.

Іаступник прокурора області C. Масалов