Щодо дій ПАТ «Волиньобленерго» та їх відповідність вимогам законодавства про захист економічної конкуренції

Депутат: 
Бегаль Михайло Григорович
Зміст звернення чи запитання: 
Рішення сесії: 
від 30.09.2015 №36/36 "Про запит депутата обласної ради Бегаля М.Г. щодо дій ПАТ «Волиньобленерго» та їх відповідність вимогам законодавства про захист економічної конкуренції "
Реагування: 

АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
ВОЛИНСЬКЕ ОБЛАСНЕ ТЕРИТОРІАЛЬНЕ ВІДДІЛЕННЯ
Волинська обласна рада Київський м-н, 9 м. Луцьк
Про результати
розгляду депутатського запиту
Волинське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (надалі - територіальне відділення), за результатами розгляду запиту депутата обласної ради Бегаля М.Г щодо дій публічного акціонерного товариства «Волиньобленерго» (надалі - Товариство) та їх відповідності вимогам законодавства про захист економічної конкуренції повідомляє про наступне.
Порядок приєднання електроустановок до електричних мереж встановлено Законом України «Про електроенергію» та постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2013 року № 32 «Про затвердження Правил приєднання електроустановок до електричних мереж».
Територіальне відділення за результатами аналізу технічних умов приєднання від 11.11.2013 року, від 03.03.2014 року, виданих Гутянській та Гірниківській сільським радам Ратнівськог о району встановило наступне.
Відповідно до рішення Гірниківської сільської ради від 25.07.2008 року № 19/7 «Про затвердження змін до генплану забудови села Гірники ( урочище «Перещима»)» було внесено зміни до генерального плану села «Гірники» та виділено в урочищі «Перещима» 23 земельних ділянки для забудови. Таким чином, орган місцевого самоврядування своїм рішенням виділив земельні ділянки для комплексної забудови.
Двадцять третього жовтня 2013 року сільський голова звернувся до Ратнівської філії Товариства з заявою про приєднання електроустановок. Розрахункова приєднана потужність 115 кВт.
Відповідно до Правил приєднання електроустановок до електричних мереж на 2013-2014 роки стандартним приєднанням визнавалось приєднання електроустановок замовника до діючих мереж електропередавальної організації на відстані, що не перевищує 300 м по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання та диференційоване за першим ступенем потужності об’єкта замовника - до 16 :сВт включно.
Таким чином, зазначене приєднання в урочищі «Перещима» 23 земельних ділянки для забудови з приєднаною потужністю 115 кВт (понад 16 кВт) не могло бути визнане стандартним приєднанням.
Приєднання, яке не є стандартним виконується відповідно до вимог п.п.3.1 - 3.1.11 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж.
Згідно з Правилами нестандартне приєднання передбачає такі етапи його виконання:
-     замовник подає заяву про приєднання електроустановок,
-     безоплатно отримує від енергопередавальної організації проект договору про приєднання, підписує такий договір,
-     здійснює розробку проектної документації на електроустановки зовнішнього електрозабезпечення,
-     узгоджує з електропередавальною організацією проектну документацію, визначається вартість виконання робіт з приєднання,
-     здійснює оплату електропередавальній організації вартості послуги з приєднання відповідно до умов договору про приєднання,
-     електропередавальна організація здійснює виконання будівельно-монтажних, пусконалагоджувальних робіт та введення в експлуатацію новозбудованих електроустановок до точки приєднання замовника,
-     між сторонами (замовник та енергопостачальник) підписується договір про користування електричною енергією,
-     здійснюється підключення електроустановок замовника до електричних мереж.
Відповідно до матеріалів, наданих Товариством та Ратнівською районною радою, на
даний час між Товариством та Гірниківською сільською радою укладеного договір про виконання проекту електрифікації. Згідно з зазначеним договором орган місцевого самоврядування взяв на себе зобов’язання на підставі виданих технічних умов виконати проектування нових електричних мереж на території нового житлового масиву. На даний час проектна документація розроблена замовником - органом місцевого самоврядування та погоджена Товариством. Забудовник повинен звернутись до Філії з заявою про укладення договору про приєднання електроустановок для розрахунку вартості такого приєднання.
При цьому зазначаємо, що вартість виконання робіт визначається відповідно до методики розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж. Методика розрахунку плати затверджена постановою НКРТ від 12.02.2013 року № 115. Вартість послуги з приєднання оформляється у вигляді додаткової угоди до договору про приєднання.
Враховуючи вищезазначене, власники 23 земельних ділянок урочища «Перещима» Гірниківської сільської ради не мають права скористатись можливістю та підключити свої електроустановки як стандартне приєднання, підключення їхніх електроустанов до електричних мереж правомірно визначено Товариством як нестандартне приєднання..
За результатами аналізу матеріалів по Гутянській сільській раді встановлено, що 20.03.2007 року рішенням органу місцевого самоврядування було прийнято рішення № 10/3 про погодження місця розташування земельних ділянок під забудову житлових кварталів в с.Гута по вул.Нова, площею 5 га. загальною кількістю ділянок 21 шт.
Згідно з заявою Гутянської сільської ради про приєднання електроустановок розрахункова приєднана потужність 60 кВт. Враховуючи вимоги Правил приєднання електроустановок до електричних мереж зазначене приєднання визначається як приєднання, яке не є стандартним.
Гутянською сільською радою 03.03.2014 року було укладено з Товариством договір про виконання проекту електрифікації. Згідно з договором орган місцевого самоврядування взяв на себе зобов’язання на підставі виданих технічних умов виконати проектування нових електричних мереж на території нового житлового масиву. На даний час проектна документація розроблена та погоджена Товариством. Забудовник повинен звернутись до Філії з заявою про укладення договору про приєднання електроустановок для розрахунку вартості такого приєднання.
Відповідно до Правил приєднання електроустановок до електричних мереж у випадку з забудовниками вул.Нова с.Гута неможливо скористатись правом на стандартне приєднання.
Враховуючи вищезазначене, територіальне відділення не вбачає у діях публічного акціонерного товариства «Волиньобленерго» ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
В.о. голови відділення    О.А.Лесів