Звернення депутатів Волинської обласної ради щодо сприяння у завершенні будівництва шахти № 10 «Нововолинська» 

Звернення депутатів Волинської обласної ради

до Прем’єр-міністра України Гройсмана В. Б., Голови

Верховної Ради України Парубія А. В. щодо сприяння

у завершенні будівництва шахти № 10 «Нововолинська»

Вугілля – основний органічний енергоносій України, запаси якого дозволяють сповна задовольнити потреби нашої держави у цьому виді палива та відіграють важливу роль у забезпеченні її енергетичної незалежності.

Упродовж останніх десятиліть вітчизняна вугільна галузь переживає складний період розвитку, що підтверджується масовим закриттям шахт, зменшенням виробничої потужності діючих вугледобувних підприємств, значною зношеністю їх промислово-виробничих фондів, недостатніми обсягами капітальних вкладень, регулярними затримками з виплати заробітної плати шахтарям. Лише 4 з 33 державних шахт, що знаходяться на підконтрольній Україні території, є прибутковими. Усі ці негативні явища  відбуваються на фоні зростаючої соціальної напруги та регулярних протестних акцій гірників.

Особливу тривогу у цьому зв’язку викликає ситуація, що складається навколо шахти № 10 у місті Нововолинську. Це єдине підприємство гірничодобувного комплексу, яке будується в Україні за часів її незалежності. Його розвідані запаси становлять  близько 40 млн тонн вугілля. Готовність першої черги шахти до запуску складає 89 відсотків і знаходиться на завершальному етапі. Однак, упродовж останніх років на будівництво цього об’єкта з Державного бюджету виділяються вкрай незначні суми.

Зокрема, Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» видатки за бюджетною програмою КПКВК 1101530 «Державна підтримка будівництва шахти № 10 «Нововолинська» передбачені лише у розмірі 10 млн грн. У проекті Державного бюджету України на 2019 рік, розробленому Кабінетом Міністрів України, на цю програму планується спрямувати 25 млн грн. Очевидно, що такі незначні кошти не дадуть змогу продовжувати  будівельно-монтажні та прохідницькі роботи, забезпечити підтримку підприємства у безпечному стані, зберегти колективи шахтобудівельників та пом’якшити соціальну напругу серед багатотисячного колективу гірників міста Нововолинська. Лише для безперебійного та якісного обслуговування шахтних комплексів необхідно, за відповідними розрахунками, не менше 55 млн грн. 

В умовах зміни структури палива у вітчизняній енергетиці з наданням пріоритету вугіллю газової групи шахта № 10 «Нововолинська» набуває ще більшого значення у контексті забезпечення стабільної роботи енергосистеми України.

Розглядаючи цей об’єкт економічно та соціально значущим як в масштабі  регіону, так і держави в цілому, депутати Волинської обласної ради звертаються до Верховної Ради України з проханням підтримати завершення будівництва вугледобувного підприємства «Шахта № 10 «Нововолинська» шляхом передбачення у Державному бюджеті України на 2019 рік видатків у розмірі 150 мільйонів гривень.  


Прийнято на 22 сесії