Звернення депутатів Волинської обласної ради до Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України щодо підтримки законопроектівМи, депутати Волинської обласної ради,  занепокоєні згортанням активних дій щодо впровадження антикорупційної реформи, невиконанням передвиборчих обіцянок щодо впровадження виборчої системи з відкритими списками та щодо обмеження депутатської недоторканості.

Адже, не зважаючи на ряд прогресивних кроків у сфері боротьби з корупцією (створення НАБУ, впровадження електронного декларування), в державі до сих пір відсутній ключовий важіль боротьби з корупцією – суди, які будуть розглядати справи про корупційні правопорушення. Законопроект про антикорупційні суди зареєстровано та подано на розгляд Верховної Ради України ще у лютому місяці цього року, проте за більш як шість місяців його існування розгляд законопроекту жодним чином не прискорено, що ставить під сумнів наміри влади продовжувати антикорупційну реформу та здійснювати реальну боротьбу з корупцією.

У результаті, суспільство є свідком того як корупціонери уникають покарання та продовжують перебувати на посадах, навіть попри беззаперечні докази вини, надані НАБУ, а судді, попри частково проведений процес люстрації та переатестації, залишаються корумпованими.

Без формування незалежної та відповідальної судової гілки влади протидія корупції стає безрезультатною, оскільки не забезпечується невідворотність покарання за корупційні дії, що повинно реалізовуватися судами. Крім цього, відсутність судового розгляду та відповідно вироків у справах про корупційні порушення нівелює також і роботу Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої прокуратури, що здійснюють лише досудове розслідування кричущих корупційних правопорушень. До того ж, у чинному Законі України «Про судоустрій і статус суддів» вже передбачено існування Вищого антикорупційного суду, проте досі не прийнятий закон, який би регулював діяльність цього суду та конкретизував би вимоги до суддів.

Ще більш ганебною виглядає ситуація щодо прийняття законів про скасування депутатської недоторканності і реформування виборчої системи, в тому числі, шляхом впровадження відкритих списків на виборах, які були базовими вимогами Революції Гідності. Прийняття цих законів обіцяла і передвиборча програма Президента України та перша коаліційна угода політичних сил парламенту 2014 року.

Проте, за три роки влада так і не спромоглася внести зміни у чинну виборчу систему та жодним чином не обмежила депутатську недоторканість. Хоча очевидним є факт, що підтримка мажоритарної та змішаної виборчої системи без відкритих списків веде надалі до зміцнення олігархії в державі та знищує український парламентаризм.Крім того, Президентом України Петром Порошенком у жовтні 2017 року внесено на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до статті 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України", який передбачає запровадження в дію цього закону значно пізніше й продовжує депутатську недоторканність до 1 січня 2020 року. Хоча, фактично аналогічний законопроект ініційований народними депутатами, під яким підписалось 150 народних депутатів України, і який передбачає негайне скасування недоторканності, внесено на розгляд вищого законодавчого органу ще в липні поточного року.

На підтримку прийняття законопроектів, спрямованих на формування антикорупційних судів, на обмеження депутатської недоторканості та на впровадження пропорційної виборчої системи з відкритими списками виступила і громадськість, підтримавши 17 жовтня 2017 року багатотисячну Всеукраїнську акцію у Києві та у багатьох обласних центрах держави.

Зволікання з цими реформами та ігнорування вимог громадськості поглиблює недовіру до інститутів влади та веде до хаосу у суспільстві. Крім цього, без невідкладного розгляду та прийняття законопроектів щодо вказаних вище реформ ми власною бездіяльність будемо потурати безкарності корупціонерів та розростанню корупції, сприяти знищенню парламентаризму, що у результаті ослабить і національну безпеку нашої держави.

Враховуючи вищесказане та нагальну потребу у проведенні політичних реформ, закликаємо невідкладно впровадити політичні реформи шляхом прийняття проектів Законів України:

- «Про антикорупційні суди» (законопроект 6011);

- «Про скасування депутатської недоторканості»(законопроект
№ 6773 від 19.07.2017);

- про запровадження пропорційної виборчої системи з відкритими списками.

 

Прийнято на 16 сесії

Протокол голосування