ЗВЕРНЕННЯ депутатів Волинської обласної ради до Кабінету Міністрів України щодо здійснення належного забезпечення ліками ветеранів війни та вдосконалення законодавства, яке стосується питання отримання статусу учасника бойових дій добровольцямиДо депутатів Волинської обласної ради, 5 жовтня 2017 року, звернулися ветерани АТО на загальних зборах спілок учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції. На зазначених зборах ветерани озвучили та обговорили питання щодо неналежного забезпечення ліками ветеранів війни та неможливості отримання статусу учасника бойових дій добровольцями.

         Зокрема, ветерани скаржаться на неможливість отримання за безкоштовними програмами медичних препаратів, необхідних для лікування захворювань (травм, поранень), які військовослужбовці отримали, перебуваючи в зоні проведення АТО. Їм роз’яснюють, що є лише певний перелік ліків, які можна отримати. Тому отримати медикаменти, які виписав лікар, неможливо. У зв’язку з цим учасники бойових дій не можуть отримати якісне лікування.

Щодо питання неможливості отримання статусу учасника бойових дій добровольцями, то це проблемне питання також порушувалося на загальних зборах спілок учасників бойових дій у зв’язку з недосконалим законодавством у цій сфері. Багато добровольців, які першими пішли захищати Україну і воювали  пліч-о-пліч з підрозділами ЗСУ, в тому числі, воювали в Донецькому, Луганському аеропортах, не можуть отримати статус ветерана війни, оскільки їхні підрозділи не увійшли в склад ЗСУ. Проте, їхні заслуги і жертовність у боротьбі з агресором важко переоцінити.

Згідно з пунктом 20 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, мають право на встановлення статусу учасника бойових дій за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів. Порядок надання статусу учасника бойових дій зазначеним особам визначається постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 (з наступними змінами та доповненнями) на виконання зазначеної норми Закону.

Проте, з точки зору українського законодавства, до добровольчих підрозділів відносяться організації та об’єднання активістів, які, беручи участь в антитерористичній операції, виявилися поза юрисдикцією Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України та інших відомств. Вони стихійно створювалися в той період, коли держава потребувала захисту від агресора.

Патріотично налаштовані, відмінно мотивовані на перемогу, добровольці служили і продовжують служити своїй країні, не вимагаючи подяки чи нагороди.

Однак повернення військовослужбовців в мирне життя ставить їх перед викликами, з якими вони раніше не стикалися або відвикли від них за час участі в гібридній війні. Повсякденне життя змушує вчорашніх бійців замислюватися про отримання статусу учасника бойових дій, який забезпечив би їм пільги, гарантовані захисникам України.

Враховуючи викладене вище, депутати Волинської обласної ради звертаються до Кабінету Міністрів України з проханням невідкладно врегулювати на законодавчому рівні питання:

1) розробки та прийняття Порядку, яким передбачити чіткий, зрозумілий та прозорий механізм отримання учасниками бойових дій медичних препаратів за рецептами лікарів;

2) розробки та прийняття нормативно-правового акту, в якому передбачити механізм встановлення статусу учасника бойових дій особам, які брали участь в АТО у складі військових формувань, які в подальшому не увійшли до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших, утворених відповідно до Законів України, військових формувань та правоохоронних органів.

 

 Прийнято на 16 сесії

Протокол голосування