За волинським брикетом їдуть навіть з ОдещиниПонад 500 т торфобрикету в рік готові купувати жителі Саратського району Одеської області на ДП "Волиньторф". Цей район не газифікований і свого палива не має. Про це в інтерв'ю прес-службі обласної ради розповів  пенсіонер Омелян Чикир з Одещини, якого тамтешня громада відрядила на Західну Україну за паливом. Тільки сьогодні він повіз на свою малу батьківщину 45 т  брикету  з Волині. Ним люди опалюватимуть свої оселі і частина піде на садочки та школи.

"Тонна вугілля коштує 8,5 тис. грн, з якої 50% викидається. Тонна вашого брикету коштує 925 грн. Ми порахували, що попри транспортні витрати на далеку дорогу, нам вигідніше палити торфом, ніж вугіллям", -- каже пан Омелян.  

На ДП "Волиньторф" чоловікові пішли на зустріч, попри те, що незабаром торфобрикети можуть бути неабияким дефіцитом. Адже через "земельні" дебати з ОДА, підприємство в наступному році зможе виробити тільки половину нинішніх обсягів продукції.

"До нас звертаються з Кіровоградщини, Одеської, Миколаївського, Херсонської областей. Ми не може виконати всіх замовлень, бо не вистачає об'ємів. Потрібно ж забезпечити місцеві школи та інші заклади бюджетної сфери. Ми маємо з ними укладені договори", -- розповідає директор підприємства, депутат облради Іван Киричик.  З його слів потреба Волині в торфобрикеті 46-47 тисяч тон.

"Якщо не буде землі під видобування торфу, то не буде виробництва торфобрикету", -- з сумом констатує Іван Киричик.

Він розповідає, що за 2 місяці, які минули після останньої сесії обласної ради, коли відбулась акція протесту торфовиків, ставлення виконавчої влади до підприємства не змінилося. "Було публічне запевнення голови ОДА про те, що через два тижні він разом зі своєю командою  вирішить проблему. Все що зробили -- направили лист у Верховну Раду України. Позиція голови ОДА не змінюється. Про виділення нових земель навіть не йдеться. Нам сказали, що, можливо, після роз'яснень Рерховної Ради нам продовжать договори оренди.  Парламент -- це законодавчий орган, але йому не властиво трактувати законодавство. Надсилання листів -- це затягування часу. Сьогодні одесити приїхали до нас шукати можливостей пропалити свої оселі, а ми куди поїдемо? Точно не в Одесу", -- міркує пан Киричик.

Він готовий озвучувати на сесії черговий запит до  голови ОДА.  "В нашому колективі ситуація напружена. Люди бояться залишитися без роботи. Мені постійно задають питання: "Коли вирішиться проблема із землею?" Я не впевнений, що цей колектив буде довго терпіти. Якось пан Кресак мені заявив: "Ми боремося з "Волиньприродресурсом", а ви з ними заключаєте договір. Ви з ним хочете працювати?" а я йому відповів: "МИ ХОЧЕОМО ПРАЦЮВАТИ, А ВИ - БОРЕТЕСЯ..."

Нагадаємо, що ДП "Волиньторф" має проблеми з виділенням землі з 2015 року, тобто до того як було створене КП "Волиньприродресурс" і пан Киричик став депутатом облради.

Наразі державне підприємство "Волиньторф" змушене відстоювати своє право на роботу у суді, де відповідечем є Волинська  обласна державна адміністрація.

Попередньо  підприємство намагалося укласти договори оренди землі площею 182, 17 га  під видобування торфу і подало клопотання до Волинської ОДА. Йдеться про дві ділянки, на які "Волиньторф" має ліцензію (термін дії було продовжено в цьому році, відповідно потрібні нові договори на оренду землі).

Зі слів директора підприємства, депутата облради Івана Киричика голова ОДА Володимир Гунчик традиційно довго й безпідставно зволікав з підписанням розпоряджень щодо продовжень термінів договорів оренди, але в липні цього року клопотання "Волиньторфу" таки були задоволені. "Втім через  два тижні голова ОДА підписав розпорядження, яким призупинив дії попередньо підписаних ним документів", -- пояснив пан Киричик.

Саме це розпорядження оскаржував "Волиньторф". Справу розглядав Волинський окружний адміністративний суд і визнав розпорядження голови ОДА протиправним.

Відомий країнський вчений, спеціаліст в галузі торфової справи, кандидат технічних наук, доцент Володимир Гнєушев у соціальних мережах висловив своє бачення ситуації, що склалася на Волині: "Я не юрист, але пам'ятаю, що раніше винесення судами так званих окремих ухвал було повсякденною практикою. В контексті цього судового розслідування було б доцільним не просто скасувати розпорядження голови ОДА, а прийняти окрему ухвалу щодо намагань керівництва Волинської ОДА нанести шкоду виробництву вітчизняного енергоресурсу і передати справу Службі безпеки України (це питання її юрисдикції)".

 Іван Киричик наголошує, що поновлення ліцензії на видобування торфу на згаданих ділянках вартувало державному підприємству 1 млн грн, які сплачені державі, згідно із законодавством. "Між тим, інша державна ланка блокує видобування торфу на цих землях. Як назвати дії голови ОДА? Я вважаю, що це -- відвертий саботаж! Мало того,  ми не маємо перспектив отримати нових земельних ділянок в зв'язку з позицією губернатора.  Ми змушені були звернутися до суду. Без цих торфовищ  матимемо в наступному році тільки 30%  землі, необхідної для видобування торфу," -- заявляє Іван Киричик.