Волинська служба крові входить в п'ятірку кращих в УкраїніСьогодні, 14 червня відзначається Всесвітній день донора крові, заснований у травні 2005 року.  Цього дня в 1868 році народився Карл Ландштейнер --  австрійський лікар, імунолог, який отримав в 1930 році Нобелівську премію за відкриття груп крові людини.

На Волині, у системі обласної комунальної власності  є дві  станції переливання крові -- Волинська (у Луцьку) та Володимир-Волинська. Служба крові області уже не  один рік знаходиться у першій п’ятірці серед регіонів України по заготівлі крові на одного жителя та виробництву 10%-ного розчину альбуміну на 10 тисяч населення.

Всього на Волині проживає 3200 Почесних донорів України. Це -- люди, які безоплатно здали   40 разових максимально допустимих доз крові або плазму крові в кількості 60 разових максимально допустимих доз. Четверо волинян є Заслуженими донорами України. Вони безоплатно здали кров  або  її компоненти в кількості 100 і більше разових максимально допустимих доз.

Головний лікар Волинської обласної станції переливання крові Юрій Кременець  запевняє, що очолюваний ним колектив прекрасно розуміє, що без якісної служби крові не може існувати жодна медицина світу. Всі лікувальні заклади області забезпечені препаратами та компонентами крові в повному обсязі. "В нас не було й не буде прецедентів заражень донорською кров'ю", -- запевняє Юрій Кременець в інтерв'ю для програми "Вісник обласної ради".

 

 

Разом з тим, головний лікар зауважує, що обласна станція переливання крові потребує оновлення обладнання. Зараз найактуальнішою потребою є швидкозаморожувач для плазми. "Плазма має свої лікувальні властивості, які на 100% зберігаються, коли  її заморожувати упродовж не більше як 6 годин. В наших же умовах плазма заморожується упродовж доби", -- пояснив Юрій Кременець.

Нагадаємо, що постійна комісія з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства на своєму засіданні рекомендувала бюджетній комісії знайти можливості в обласному бюджеті, аби придбати для Волинської обласної станції переливання крові швидкозаморожувач для плазми. Ціна питання -- 1 млн 250 тис. грн. Всього ж станції потрібно 6,7 млн грн на оновлення обладнання.

Зауважимо, що за власні кошти і кошти обласного бюджету обласна станція переливання крові  в 2016 році придбала  гемакони, тест-системи, термошейкер для лабораторії СНІД, інкубаційну камеру та термошейкер для ВЗК, дозатори, принтери та інше. Проведений ремонт у відділенні заготівлі крові.

Юрій Кременець привертає увагу до ще однієї проблеми, яка з вересня буде актуальною для всієї України. Всі станції переливання крові будуть змушені
закривати виробництво препаратів крові, а саме: 10%-ного розчину альбуміну,
полібіоліну та інших.

"Особливо відчують лікарні відсутність такого препарату як 10% розчин альбуміну. Його призначають при різних видах шоку, опіках, цирозах печінки, онкології, при ускладненнях у вагітних та інших.  Ми забезпечували ним безкоштовно всі лікарняні заклади області. Існував так званий  бартер: ми лікарням альбумін, а вони нам -- донорів. В аптеці 100 мілілітрів цього препарату можна було придбати за максимум 400 грн.  З 2015 року препарати крові віднесені до лікарських засобів, а їх виробництво --  прерогатива фармацевтичних підприємств. В Україні 10%-ний розчин альбуміну виробляє  ПрАТ "Біофарма" і продає по 1200 грн!!! за 100 мілітрів. З вересня він буде монополістом.Ні про який бартер мови бути не може", -- констатує Юрій Кременець.


З його слів, для того, щоб продовжити виробництво препаратів крові необхідно виробити ліцензію,  згідно із постановою Кабміну від 30.11.2016 № 929 "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів". "Там є 265 пунктів. Тільки один із них означає, що ми повинні зробити в приміщенні ремонт вартістю по тисячі дорів за квадратний метр площі. Нам не до снаги виконати такі умови", -- зазначив Юрій Кременець.

До слова, профільна комісія облради доручила голові Олександру  Зінчуку   спільно з головним    лікарем     Волинської     обласної     станції    переливання   крові Юрієм Кременцем    розробити проект рішення «Про звернення Волинської обласної ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров`я України щодо подальшого  виробництва станціями переливання крові препарату з плазми крові «Розчин альбуміну людини 10%»  та в установленому порядку внести його на розгляд обласної ради.

Між тим, напередодні Дня медичного працівника головний лікар обласної станції переливання крові Юрій Кременець  привітав колег зі святом, а у сьогодній Міжнародний день донора подякував усім людям, які діляться своєю кров'ю заради життя і здоров'я інших.