Виконавча влада проігнорувала запрошення на засідання, де розглядали звернення волинських торфовиків (відео)Сьогодні відбулося спільне засідання постійних комісій обласної ради з питань екології, раціонального використання природних ресурсів та  депутатської діяльності, місцевого самоврядування, захисту прав людини, законності, боротьби із злочинністю та корупцією. Депутати розглянули  звернення Маневицького торфозаводу філіалу ДП «Волиньторф». Колектив підприємства у відчаї через загрозу припинення діяльності та втрату робочих місць. Серед депутатів, які працюють в комісіях - 4 керівники політичних фракцій. На засідання прийшов і очільник УКРОПу Вячеслав Рубльов.    ВІДЕО.

До обговорення ситуації запрошували й голову Волинської ОДА Олександра Савченка та посадовців, які вирішують земельні питання. Жоден з представників виконавчої гілки влади Волині на спільне засідання депутатських комісій не прийшов. "Обурює те, що чиновники дозволяють собі таке хамство стосовно представницької влади області. Обласна рада ніколи не була прихильником конфронтації між ОДА та представницькою владою, але сьогодні виходить так, що ми - на боці громади, а ОДА - на стороні Адміністрації Президента України", - прокоментував поведінку виконавчої влади голова постійної комісії депутатської діяльності, місцевого самоврядування, захисту прав людини, законності, боротьби із злочинністю та корупцією і очільник фракції "Свобода" Анатолій Вітів.

Ситуацію, що склалася в торфовій галузі області коротко охарактеризував директор ДП "Волиньторф", депутат облради Іван Киричик. Він нагадав, що в структурі "Волиньторфу" - два заводи, які мають потужності виробництва 122 тис. т торфобрикетів в рік. Ці підприємства мають ліцензії на видобування торфу на 1600 га земель, які  містять запаси в понад 5 млн т. Якби заводам не перешкоджали в роботі, то "Маневичіторф" могло би працювати 50 років, а завод "Сойне" - забезпечений роботою на десятиліття.

Між тим, як відомо, підприємствам не погоджують відведення земель під розробку торфу. Попередній голова ОДА Володимир Гунчик не приховував того, що основна причина - плани державної влади виставити на приватизацію державні торфозаводи. Офіційно ж виконавча влада посилається на ст.150 Земельного кодексу України, у якій йдеться про те, що   торфові землі з покладами більше одного метра є особливо цінними, а це вимагає певної процедури їх виділення. Між тим, уст. 23 Кодексу України "Про надра"  передбачено, що "Землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів.

Іван Киричик розповів депутатам, що ДП "Волиньторф" має висновки Харківського інституту грунтознавства ім. Соколовського, в яких  зазначається, що визнання торфяників родючими землями є не коректним.

Якщо ж "Волиньторфу" не виділять земель для видобутку, то   підприємство "Маневичіторф" зупинить виробництво  протягом трьох місяців, а "Сойне"  перестане працювати  в червні.  Таким чином, 400 людей залишаться без роботи, а населення та установи бюджетної сфери - без торфобрикетів

Директор заводу також розповів про співпрацю з нинішнім головою ОДА, який  відвідував "Волиньторф". "Дійсно Олександр Савченко побував на нашому підприємстві. Потім сказав, що побачив у нас "пекельні" умови праці і вирішив, що підприємство потрібно закривати", - пояснив Іван Киричик.

"Я двічі спостерігав за тим, як працюють комісії, які проводили перевірки ще з ініціативи Володимира Гунчика. Вони організовувалися для того, аби затягнути час та не надати землі під торфорозробку. Торфобрикети є єдиним нормальним компенсатором та альтернативою газу. 2 т торфобрикету замінюють 1 тис. метрів кубічних газу. "Волиньторф" - перший конкурент схеми "Роттердам+", тому влада так активно не сприяє в його роботі", - додав депутат Олександр Омельчук.

Голова фракції УКРОП Вячеслав Рубльов закликав колег звернутися до правоохоронних органів, аби вони дали правову оцінку діям виконавчої влади.

"Я розумію цю ситуацію як відверте політиканство з боку влади", - заявив голова фракції Радикальної паратї Юрій Ройко. Він також обурювався через те, що на засіданні не було депутата облради Володимира Гунчика, який працює в комісії з питань екології, раціонального використання природних ресурсів.

"Ми спостерігаємо за прямою диверсією влади, яка блокує роботу підприємства, що відіграє важливу роль у плані енергетичної безпеки держави", - висловив свою позицію очільник "Батьківщини" та голова комісії з питань екології, раціонального використання природних ресурсів Василь Столяр. Він також нагадав про те, що влада блокує роботу КП "Волиньприродресурс", який має ліцензії на видобування торфу.

Голова фракції "Самопоміч" Костянтин Зінкевич пропонував, щоб ДП "Волиньторф" працював на торфяниках, на які має ліцензії, без земельних документів, а обласна рада  стала гарантом таких дій та  розділила  відповідальність з керівником  підприємства.

Голова профспілки торфовиків Аліна Базарнова заявила, що працівники "Волиньторфу" будуть захищати свої робочі місця у законний спосіб.

Питання розглядатиметься на сесії обласної ради.