"Від радянської системи профспілкового руху ми відійшли, а нової, за принципами демократичного суспільства, ще не побудували ", - Ірина Вахович 

ФОТО

Сьогодні відбулася VII звітно-виборна конференція Федерації профспілок Волинської області. Голова обласної ради Ірина Вахович відгукнулася на запрошення і взяла участь у цьому засіданні.

Оскільки, Луцьк віднесено до "червоної" зони епідемічної небезпеки, конференція відбувалася в Ківерцівському районному будинку культури з усіма нормами дотримання карантинних правил.

На конференцію прибуло 65 делегатів із 78. На початку профспілкові активісти заслухали   звіт голови обласної Федерації Іванни Дубинки-Філозоф. Крім того, вона  проаналізувала ситуацію на ринку праці України та окреслила завдання нинішніх профспілок, а це -  збереження соціальних гарантій та підвищення рівня заробітних плат.

Головна профспілкова функціонерка області також зауважила, що на нинішньому етапі розвитку країни профспілки мають замало механізмів впливу на розвиток національної економіки. В якості позитивного прикладу і досвіду вона називає досягнення країн Скандинавії, де уряди, профспілки та роботодавці є рівноцінними партнерами. Як результат, в цих країнах високий рівень соціальної стабільності. Проблемою голова профспілок вважає і те, що українські ЗМІ не формують позитивного іміджу профспілок, а бо ж роблять це на правах реклами. тому, з її слів, до суспільства важко донести ідеї профспілкового руху.  "Зараз часто доводиться чути фразу: "Профспілки - символ комунізму". Це - не так. Профспілки - символ патріотизму: патріотизму за свою професію, патріотизму - бути в колективі, патріотизму - відстоювати свої соціальні гарантії. Профспілки зобов'язані бути школою зміцнення громадянського суспільства", - зауважила Іванна Дубинка Філозоф. Серед здобутків профспілок - боротьба за зниження тарифів, підвищення мінімальної заробітної плати та вимоги відкликати законопроєкт, яким вносяться зміни до Закону України "Про працю".

Голова обласної ради Ірина Вахович погоджується, що роль профспілок і профспілкового руху - дуже важлива складова розвитку громадянського суспільства. "І для України вона також має бути такою. Але проблема в тому, що від радянської системи профспілкового руху ми відійшли, а  нової, за принципами демократичного суспільства, ще не побудували. Можливо, цьому є суб'єктивні причини. Сьогодні наш профспілковий рух на етапі перехідного періоду. Але й ринкова економіка - також, в певному сенсі, на етапі змін. Ринкова економіка в своїй суті має протиріччя, які зводяться до того, що прибуток роботодавців і рівень зарплати найманих працівників  суперечать один з одним. Заробітна плата найманих працівників - безпосередньо визначний фактор впливу на прибуток. Як економіст скажу: якщо буде висока заробітна плата, то буде стимул до роботи.  Однак,   роботодавці на перехідному етапі ринкової економіки  більше схиляються до того, щоб економити на найголовнішому - на кадровому потенціалі.  В структурі витрат по всіх сферах перехідного етапу ринкової економіки - біля 80% становить заробітна плата, а в    розвинутих економіках -  40%. Ми розуміємо, яка роль профспілок в цьому процесі на сьогодні", - пояснила голова облради.

Ірина Вахович толерантно не зачепила теми профспілкового майна на цьому засіданні, але дала зрозуміти, що це питання - надзвичайно дискусійне і потребує окремої серйозної розмови. Разом з тим, вона закликала чесних профспілкових функціонерів активніше доносити свої ідеї до людей, попри проблеми з інформаційним супроводом: "Треба, як сказав Олександр Олесь, не тліти, а горіти. Мені хочеться додати вам трішечки вогню. Ви - неймовірно велика сила і  не до кінця це розумієте. Це - найчисленніша громадська організація в Україні. На Волині - також.  Вашу силу  треба спрямувати в правильному напрямку.   Переконана,  що майбутнє нашої країни - однозначно в єдності, а не в протистоянні. Міжусобиці треба стирати, треба шукати компромісів.    Бажаю для України єдності, а для вас стати серйозним локомотивом тієї єдності", - звертається Ірина Вахович.  

Голова обласної ради запрошує профспілки та їх лідерів до співпраці з представницькою владою для позитивних результатів в розвитку Волині.

 Делегати конференції обрали головою Федерації профспілок Волинської області Іванну Дубинку-Філозоф.