В УКРАЇНІ ВЗЯТО КУРС НА СТВОРЕННЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО ЖИТЛА Проблематику обговорили за участю Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, омбудсмена ВРУ з прав людини, представників центральних і місцевих органів влади.
 

В онлайн-дискусії щодо зазначеної тематики, зокрема, взяли участь Спеціальний доповідач ООН з права на належне житло Балакрішнана Раджагопал, очільниця Моніторингової місії з прав людини ООН Матільда Богнер, Уповноважена Верховної Ради України за прав людини Людмила Денісова, представники центральних органів державної влади, облдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування та неурядових організацій. За дорученням Григорія Недопада Волиньраду представляв депутат Григорій Пустовіт.
Омбудсмен ВРУ з прав людини Людмила Денісова зауважила, що в Україні право на отримання соціального житла передбачене статтею 47 Конституції. "Проведений нами моніторинг додержання права громадян на житло в 35 органах місцевого самоврядування засвідчив, що не сформовано житлові фонди соціального призначення, немає соціального квартирного обліку, а відтак невідомо скільки фінансових ресурсів необхідно, щоб вирішити цю проблему. Серед основних причин невиконання цих норм законодавства є відсутність коштів в громадах. Самоврядні органи в межах власних бюджетів не спроможні побудувати, або придбати житло соціального призначення. Відтак, Кабмін рекомендує розробити та затвердити Комплексну програму для забезпечення соціальним житлом громадян, які потребують соціального захисту та подати на розгляд ВРУ законопроект, який би передбачав фінансування", - зауважила вона.
Спеціальний доповідач ООН з права на належне житло Балакрішнана Раджагопал позитивно оцінив те, що Україна ратифікувала ряд обов’язкових міжнародних договорів з прав людини, у яких закріплено право на соціальне житло.
"Для України сьогодні вкрай важливим є прийняття державної політики стосовно доступу до соціального житла і план дії щодо її реалізації. Є також певні побоювання, що законопроєкт не дасть чіткого уявлення про те, який відсоток державного бюджету має виділятися на соціальне житло. Я також стурбований тим, що на національному рівні не визначено чітких критеріїв відбору таких осіб. На розсуд місцевої влади залишили визначення того, хто має право на соціальне житло, а хто не має. Муніципалітети не можна залишати сам на сам із цією проблемою, якщо у них немає достатніх фінансових надходжень, а відсоток вразливих осіб, про яких треба піклуватись, є досить великим. Має бути адекватна централізована держпідтримка", - підкреслив він.
Депутат обласної ради Григорій Пустовіт підсумовуючи дискусію зауважив, що проблема соціального житла була важливою завжди, а особливо в наш час коли серед великої кількості груп соціально незахищених людей з'явилась ще одна – це внутрішньо переміщені особи.
"Увага світової спільноти до цієї проблеми є вкрай необхідною. Я сподіваюся, що питання створення фонду соціального житла буде реалізоване на практиці в нашій державі, і Уряд подбає про виділення відповідного фінансового ресурсу,  щоб на місцях зуміли вирішувати ці питання для усіх вразливих груп населення. Силами самих лише громад цю проблему не здолати", - резюмував він.