Про перспективи видобування торфу на Волині ФОТО

Сьогодні     відбулася   робоча нарада, ініційована керівництвом області, за участі правоохоронців, екологів та фахівців, на якій обговорили перспективи видобування торфу комунальним підприємством "Волиньприродресурс" Волинської обласної ради.

Нагадаємо коротку передісторію цієї проблеми. 2 лютого 2017 року Державною службою геології та надр України  комунальному підприємству було видано 4 спеціальні дозволи на видобування торфу. "Волиньприродресурсом" було замовлено і виготовлено робочі проєкти "Розробка торфородовища "Велике Багно" в Маневицькому районі Волинської області", "Розробка торфородовища "Коза-Березина" в Маневицькому районі Волинської області" та "Розробка родовища "Велике Болото" в Маневицькому та Ковельському районах Волинської області". За всіма цими проєктами  є  позитивні висновки  екологічних служб та лісівників, а також звіти з оцінки впливу на довкілля.

Між тим, загальновідомо, що до видобування торфу підприємство так і не приступило, бо не має затверджених проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Це  питання в компетенції ОДА. Починаючи з 2017 року, його не можна було зрушити з "мертвої" точки. Причини були різні: від політики до юридичних колізій.

Завдання сьогоднішньої наради - розставити всі крапки над "і".

Директор підприємства, депутат облради  Василь Столяр впевнений, що вирішити проблему під силу голові ОДА Юрію Погуляйку, підписавши відповідне розпорядження та задовольнивши таким чином клопотання КП "Волиньприродресурс". "Ми хочемо працювати та заробляти гроші, а не просити черговий транш з бюджету на зарплату нашим людям", - пояснює Василь Столяр.

Між тим, у самій команді виконавчої влади існують різні позиції щодо законності підстав такого розпорядження. Камінь спотикання - відсутність детальних планів територій  тих земельних ділянок, на яких планують видобувати торф. На виготовлення цих документів "Волиньприродресурсу" потрібен час та кошти. Крім того, фахівці підприємства та заступник керуючого справами - начальник відділу з питань юридичного забезпечення діяльності ради Світлана Хороша впевнені, що законодавство не зобов'язує "Волиньприродресурс" виготовляти детальні плани територій. З такою ж позицією погоджується начальник управління містобудування та архітектури ОДА Микола Томчук. Він посилається на ст. 25 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та зазначає, що детальний план території - обов'язковий документ, коли потрібно проводити забудову. "Волиньприродресурс" на згаданих ділянках  має намір видобувати торф. Ця діяльність не передбачає капітального будівництва (скажімо шахти), а лише розміщення тимчасових споруд для   потреб працівників, які будуть задіяні в торфовидобувних роботах. В тому, що для видобування торфу не потрібно нічого будувати переконував присутніх і директор ДП "Волиньторф", депутат облради Іван Киричик. Нагадаємо, що це державне підприємство   уклало з "Волиньприродресурсом" договір про надання послуг. Йдеться про виконання з допомогою технічних засобів ДП "Волиньторф" болотно-підготовчих робіт та видобування торфу на родовищах, на користування  якими "Волиньприродресурс" отримав спецдозволи. Тож позитивне вирішення земельного питання важливе для обох підприємств.

Категорично іншу позицію з цього приводу має заступник пана Томчука - Степан Білан. В якості аргументів він цитує ст. 24 цього ж Закону "Про регулювання містобудівельної діяльності". У ній йдеться про таке: "Передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у випадках, визначених цією частиною, за відсутності плану зонування або детального плану території не допускається, якщо земельна ділянка:

- розташована в межах зелених зон населених пунктів, внутрішньоквартальних територій (територій міжрайонного озеленення, елементів благоустрою, спортивних майданчиків, майданчиків відпочинку та соціального обслуговування населення);

- віднесена до категорії земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного призначення, рекреаційного призначення (крім земель для дачного будівництва), лісогосподарського призначення."

Директор "Волиньприродресурсу" Василь Столяр наголосив, що згадані ділянки знаходяться за межами населених пунктів і підприємство має позитивні висновки екологів та лісівників, тому, на його думку, посилання на положення ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" - є безпідставним. До слова, присутні на нараді представники управління обласного лісового та мисливського господарства, управління екології та природних ресурсів ОДА та дежекоінспекції підтвердили, що всі профільні процедури підприємством витримані і на згаданих ділянках немає ПЗФ.

Тобто складається ситуація, коли зрушити справу з місця знову заважають різні трактування юристами українського законодавства.

Голова обласної ради Ірина Вахович впевнена в тому, що ситуація не є безвихідною і  її вирішення залежатиме від державницької позиції тих, хто мусить прийняти рішення. "Наша ціль - розвиток Волині. Природні ресурси - дуже важливі для такого розвитку. "Волиньприродресурс" створений   давно, з великими надіями, але ніяк не може запрацювати. Був період політичного тиску, низка різних об'єктивних та суб'єктивних причин. Сьогодні ми почули різні аргументи. Аналізуючи їх, як на мене, розпорядження про виділення землі під видобування торфу повинне бути підписане. При цьому слід врахувати усі застереження, про які велася мова. Треба, щоб ніхто нікого не підставляв і всі законодавчі норми були витримані. Як результат, матимемо роботу двох підприємств ("Волиньприродресурсу" та "Волиньторфу"), які сплачуватимуть податки і забезпечать роботою волинян, які працюють на цих підприємствах. Крім того, наші садочки, лікарні, школи гарантовано матимуть паливо. Крім того, видобування торфу вирішує екологічну проблему. Тобто вигод дуже багато. Я сподіваюся на позитивне рішення голови ОДА. Закликаю працювати разом на результат!", - закликала голова обласної ради.

Головний юрист виконавчої влади Віталій Потапенко зауважив, що в самому тексті розпорядження можна прописати умови надання земельних ділянок, в яких передбачити, що "Волиньприродресурс" не має прав здійснювати капітального будівництва. При цьому, посадовець посилається на ч. 11 ст. 123 Земельного кодексу України, у якій йдеться:

"Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються:

- затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

- вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);

-- надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Прокурор області Тарас Безрукий запропонував, щоб в документі, який підписуватимуть в ОДА, передбачити й те, що "Волиньприродресурс" все ж виготовить детальні плани територій.

Вислухавши всі сторони, голова ОДА Юрій Погуляйко заявив, що поважає всі точки зору щодо вирішення земельної проблеми "Волиньприродресурсу" та дослухається до їх аргументації. При цьому він зауважив, що чітко розуміє, на скільки важливим для Волині є результативна робота "Волиньприродресурсу" та "Волиньторфу". Юрій Погуляйко обіцяє прийняти виважене рішення з чітким дотриманням всіх законодавчих норм. В обласній раді та у "Волиньприродресурсі" сподіваються, що це рішення буде на користь волинян.