Про Любохини, Осівці та Стобихівку - цитатник "Відкритої влади"Два волинські села цього року мали намір відсвяткувати початок нового навчального року  в нових школах. Йдеться про Осівці та Любохини.  Втім, відкрити ці школи до 1 вересня не вдалося  через затримку державних коштів фонду регіонального розвитку та   субвенції на соціально-економічний розвиток.
 Також 2 вересня жителі села Стобихівка на Камінь-Каширщині не пустили своїх дітей до школи, бо вимагають будівництва нового приміщення.

Під час програми "Відкрита влада. Область" на тему "Новий навчальний рік: з чим стартуємо?" учасникивисловили свої позиції щодо цих проблем.

Сподіваємося, що школи в Осівцях та Любохинах будуть відкриті

Людмила Плахотна - начальник управління  освіти, науки та молоді

 

 Я не так давно була в Осівцівській та Любохинівській школах. Приміщення та обладнання дуже гарні. Нині діти навчаються в приміщеннях, які не готувалися до цього навчального року. Там не проводилися поточні ремонти. Нема обладнання для нової української школи. Коштів державних чекаємо з нетерпінням і дуже сподіваємося, що школи будуть відкриті.

Стобихівка. Ситуація не нова. Третій рік поспіль учні не йдуть до школи в цьому селі. Це - неправильно. Позиції батьків я не підтримую. Розпочати будівництво - не означає створити умови. В Стобихівці пристосовані для школи приміщення, але ці умови кращі, ніж ті, в яких навчаються діти в Осівцях та Любохинах. Батьки кажуть, що в Стобихівці аварійні приміщення...  Ми маємо акт обстеження, який свідчить протилежне. Звісно, що школа там потрібна. Село велике. Тільки з цього населеного пункту навчатиметься понад 300 дітей. Як ще один варіант вирішення проблеми, ми пропонували батькам перевозити дітей до ближніх шкіл, одна з яких знаходиться за 5 км від Стобихівки, а інша -  за 3 км. Маємо шкільні автобуси. Але батьки категорично відмовилися від цієї пропозиції. Не погоджуються вони й на інші форми навчання.

 

Об'єкти, що готові на 80% потрібно було добудувати

Михайло Імберовський - голова постійної комісії  з питань бюджету, фінансів та цінової політики

  Дякую забудовникам, які працюють з державним бюджетом.  Маю честь бути дотичним до реанімації будівництва школи в Любохинах. Разом з громадою нам вдалося переконати владців добудувати цю школу. Цей заклад будується за кошти Державного фонду регіонального розвитку. Я є членом комісії, яка відбирала проєкти. Якщо говорити про той лист пана Богдана (Андрій Богдан - голова офісу президента України) до Кабінету Міністрів, яким призупинене все фінансування об'єктів ДФРР та соцеконому, то в мене двояке ставлення. З одного боку я це підтримую, бо знаю, які об'єкти отримували перемогу на комісії. Приклад - фінансування туризму на 800 тис. грн в Рівненській сільській раді. Тобто є питання.

Але ж ми живемо в європейській державі. Яку би ми не мали попередньо владу,   вона була обрана народом на 5 років і працювала легітимно. Любохинівська та Осівцівська школи - це перехідні об'єкти в 2019 році. Не розумію логіки вже нової влади, яка зупинила фінансування будівництва цих шкіл, адже справа йшла до завершення. Об'єкти, що готові на 80% потрібно було добудувати. Нехай би ті діти в Любохинах сіли за парти нової школи. Попередня директорка 40 років тому прийшла туди на роботу і їй обіцяли нову школу. Вже вона вийшла на пенсію, а школу досі не відкрили. Люди в розпачі.

Проблеми Стобихівки бачу трошки ширше. За всі роки незалежності України в Камінь-Каширському районі побудовано 5 шкіл. В Луцьку - тільки одна.  І та без спортрзалу. Це свідчить про те, що державні кошти освоюються безсистемно, якщо вести мову про освітянський інфраструктурний напрямок. Крім того, хочу нагадати, що Камінь-Каширський район пасе задніх в питанні децентралізації.  Вони ще однією ногою (а  то й двома) стоять в радянській системі управління, де всі вимагають : "Дайте!",  і очікують, що хтось приїде і побудує. А що далі? Ця школа буде опорною в ОТГ? А можливо доцільніше справді довозити дітей?

 

 

Було би дуже правильно, щоб на місцях вирішували,що робити з   коштами ДФРР та соцеконому

 Юрій Поліщук - перший заступник голови  обласної ради

 Не треба забувати, що кошти ДФРР передбачають співфінансування з місцевих бюджетів. На місцях ці  гроші тримають, бо чекають на державні, тому політика  блокування ресурсу фінансового ДФРР - абсолютно не правильна. Нова влада вважає, що кошти соцеконому та ДФРР допомагали депутатам-мажоритарникам підкуплювати виборців та маніпулювати. Зараз буде тест для нової влади: що зроблять з цими грошими. Найкращий варіант - віддати їх місцевим бюджетам на розвиток інфраструктури. Було би дуже правильно, щоб на місцях вирішували,що робити з цими коштами.