Прийнято Обласну програму відродження історико-архітектурної спадщини смт ОликаДепутати розглянули проєкт рішення     Про Обласну програму відродження історико-архітектурної спадщини смт Олика Волинської області на 2019 – 2024 роки. Загальний обсяг фінансування заходів програми 1 млрд 147 млн грн.

Під час обговорення депутат Святослав Кравчук сказав, що він підтримує проєкт, але заперечує проти того, аби виділяти 300 млн грн на будівництво нової психіатричної лікарні. Він пропонує використовувати можливості психлікарні №1 в Луцьку, а спеціалістів довозити автобусами з Олики.

Директор департаменту економіки та європейської інтеграції ОДА Ігор Чуліпа переконує, що будівництво лікарні в Олиці потрібне для наповнення бюджету селища. Він застерігає, що рішення з довезенням людей є економічно не ефективним. Святослав Кравчук заперечує таку позицію та пропонує замість лікарні збудувати в Олиці завод для забезпечення мешканців селища робочими місцями.

Голова постійної комісії з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства Людмила  Тимощук вважає, що медичний заклад - це не завод. Вона пропонує залишити пункт про будівництво лікарні в проєкті рішення.

Анатолій Вітів запропонував зняти питання з розгляду, зважаючи на його дискусійність.

За основу проєкту проголосувало 37 депутатів. Пропозицію Святослава Кравчука підтримали 34 депутати. За рішення в цілому проголосувало 40 обранців громади.

 

Довідково:

Олика – селище міського типу (містечко) у Волинській області, розташоване на перетині доріг з Рівного, Дубна та Луцька. Вперше згадується в Іпатіївському літописі під 1149 роком. Магдебурзьке право отримано в 1564 році. Населення – 3 127 осіб. Селище внесено до Списку історичних населених місць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року № 878.
На сьогоднішній день історичні пам’ятки смт Олика знаходяться в занедбаному стані. Це сталося внаслідок їх неправильного використання або невикористання взагалі.
Однак пам’ятки історико-культурної спадщини смт Олика потребують не лише охорони і відновлення, а й продуманого використання, наприклад, як туристично-екскурсійні та рекреаційні структури, що можуть не лише бути джерелом часткового надходження коштів для реставрації та охорони пам’ятників, а й дати поштовх для соціально-економічного розвитку смт Олика та навколишніх населених пунктів. Тому завданням архітекторів та інших фахівців є не тільки професійна реставрація пам’ятки архітектури за цільовою функцією, а й створення розвиненої інфраструктури.
У зв’язку з цим, розробка, затвердження та реалізація заходів, передбачених Обласною програмою відродження історико-архітектурної спадщини смт Олика Волинської області на 2019 – 2024 роки, сприятиме соціально-економічному розвитку смт Олика та навколишніх населених пунктів, зниженню соціальної напруги в регіоні, промоції Волині як одного з центрів збереження і розвитку історико-культурної спадщини України та туристичного центру регіону.  
До комплексу історико-архітектурних пам’яток смт Олика належать:
1.    Пам'ятки архітектури, які перебувають під охороною держави:
    1) Олицький замок, зведений у 1558 році. (Значно понівечений після 1939 року. Триповерховий палац, фортечні споруди, брама. Залишки ландшафтного парку. Замковий комплекс квадратний у плані — мав чотири кутові бастіони з сторожовими вежами, частково залишились два бастіони). Зараз на території замку – Волинська обласна психіатрична лікарня № 2;
2) Колегіальний костел Святої Трійці, збудований у 1635 – 1640 роках за проектом відомих архітекторів Бенедетто Моллі та Джованні Маліверна. Костел зведено у стилі римського храму Іль-Джезу. Храм пишно декоровано скульптурами святих (Войцеха, Станіслава, Петра і Павла) та різьбою у виконанні львівського скульптора Мельхіора Ампелі. У крипті колегіати — усипальниця роду Радзівіллів;
3) В’їзна (Луцька) брама міських укріплень — єдиний збережений фрагмент колись потужних міських укріплень;
4) Костел святих Петра і Павла, один з найстаріших костелів Волині, побудований у 1460 році на старому цвинтарі, серед старих магнатських могил;
5) Троїцька церква, побудована у 1886 році у передмісті Олики Заворотті;
6) Стрітенська церква, колишня греко-католицька церква, побудована у стилі бароко в 1784 році у передмісті Залісоче.
2.    Інші пам’ятки:
1) Радзивілівський тракт вимощений давньою шестикутною бруківкою, так званою шашкою Трилінського;
2) Цвинтарна каплиця, споруджена на католицькому цвинтарі на початку ХХ століття, перебуває в стані руйнації;
    3) Комплекс штучних озер в смт Олика.
Зараз ці пам’ятки знаходяться в занедбаному стані. Не збереглась
ратуша – домінанта ратушної площі, яка була знищена під час пожежі 1870 року з усім міським архівом. Зникли рядові торгові та житлові історичні будинки. Повністю зруйновані оборонні укріплення в південній частині «старого міста». В результаті чого на території історичного центру з’явилося багато незабудованих місць. Історично фонова забудова в «старому місті» була досить щільною, за об’ємом і формою підпорядковувалась домінантам. Зараз наразі наявна забудова стала розрідженою, нерегулярною, досить хаотичною. Рядові будинки зовсім не виконують свою основну містобудівну функцію в гармонізації ансамблю – вони не створюють єдиного однорідного фону для виділення домінанти. Є дуже багато дисгармонуючих нових споруд, які ні за своїм масштабом, ні за формою, ні за опорядженням, ні навіть за колористикою, ніяк не відповідають збереженим історичним. Все це стало причиною порушення єдності історико-архітектурного ансамблю смт Олика.
Неприпустимим є й те, що на території Олицького замку – одного з найперших бастіонних споруджень в Україні, на цей момент знаходиться Волинська обласна психіатрична лікарня № 2 смт Олика.
Незважаючи на всю унікальність історико-архітектурної спадщини смт Олика, у селищі майже повністю відсутня туристична інфраструктура, низький рівень обізнаності людей про історичні та культурні надбання селища, занедбаний їх стан, що зумовлює незначну кількість туристів і гостей міста.
Метою Програми є реалізація комплексу заходів у сфері відродження історико-культурної спадщини, створення ефективних і сприятливих умов збереження і подальшого розвитку пам’яток архітектури смт Олика, залучення місцевих органів влади, територіальних громад і приватної ініціативи до розвитку об'єктів історико-культурної спадщини, створення умов для покращання туристичної привабливості селища через його історико-культурну спадщину, розвитку туристичної інфраструктури та формування позитивного іміджу регіону, забезпечення економічного та культурного розвитку селища та створення історико-культурного заповідника «Олика – перлина Волині».