"Потрібно будувати нове приміщення", - бачення працівників Олицької психлікарніСьогодні на прийомі громадян в голови обласної ради Ірини Вахович побували представники колективу Волинської обласної психіатричної лікарні   в смт Олика. Люди турбуються про свої робочі місця в перспективі використання замку Радзівіллів, як туристичного об'єкту. Відомо, що з 50-х років минулого століття в замку знаходиться психіатрична лікарня №2.

Нагадаємо, влітку цього року обласна рада затвердила Обласну програму відродження історико-архітектурної спадщини смт Олика Волинської області на 2019 – 2024 роки.   За пропозицією    депутата Святослава Кравчука з самого проєкту рішення було вилучено пункт про будівництво в селищі нової будівлі для лікарні. Зауважимо, що кошторис нового будівництва -    300 млн грн.  Ця інформація дуже насторожила працівників лікарні, які бояться втратити роботу. "Ми підтримуємо ідею, що замок має відроджуватися як історична пам'ятка. Ми не проти того, щоб селище стало цікавим для туристів, але ми хочемо зберегти свої робочі місця. Пропозиції довозити наших людей до Луцька на роботу в психлікарню №1 для нас - не прийнятні", - пояснює керівник лікарні Марія Любашевська. Її колеги доповнюють, що завдяки тому, що замок використовується як лікарня, він досі не знищений. 

Голова обласної ради Ірина Вахович застерігає, що попри те, що програма розвитку Олики прийнята обласною радою, досі немає інвестора, який би забезпечив відродження історичної пам'ятки для туристичних цілей. Вона закликає людей не створювати перешкод для культурного розвитку селища і обіцяє, що вони не позбудуться роботи. До ідеї будівництва нового приміщення для лікарні в самому селищі Ірина Вахович ставиться прагматично. Вона нагадує, що на Волині тільки нещодавно завершили перинатальний центр, який будувався 20 років і вартував обласному бюджету 90 млн грн. "Ми не зможемо потягнути такого ж грандіознгого будівництва в Олиці", - каже Ірина Вахович, яка не є прихильником марних обіцянок. Між тим, представники колективу кажуть, що можна знайти компромісне рішення і значно здешевити проєкт будівництва нової лікарні. Йдеться про використання приміщення старої школи, яке можна було би реконстроювати під лікарню. Ірина Вахович пообіцяла, що дасть доручення групі депутатів з Ківерцівщини уважно вивчити це питання для того, щоб зважено підійти до його вирішення.

Зауважимо, що на  офіційному сайті обласної ради оприлюднений проєкт рішення Про реорганізацію комунального підприємства «Волинська обласна психіатрична лікарня смт. Олика» Волинської обласної ради, розроблений Волинською ОДА. Він підтриманий на засіданнях майнової та профільної комісій облради. Пропонується реорганізувати комунальне підприємство «Волинська обласна психіатрична лікарня смт. Олика» Волинської обласної ради   шляхом його приєднання до комунального підприємства «Волинська обласна психіатрична лікарня м. Луцька» Волинської обласної ради. "Йдеться про об'єднання двох лікарень на рівні адміністрацій, а не про закриття лікарні в Олиці. Наголошую цю інформацію для жителів Олики", - заявила під час програми "Відкрита влада. Область" голова постійної комісії обласної ради з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства Людмила Тимощук. Вона вважає, що питання з новим приміщенням для лікарні в Олиці, у випадку поступлення інвестицій на відновлення замку, має бути вирішене .

 

Довідково:

Олика – селище міського типу (містечко) у Волинській області, розташоване на перетині доріг з Рівного, Дубна та Луцька. Вперше згадується в Іпатіївському літописі під 1149 роком. Магдебурзьке право отримано в 1564 році. Населення – 3 127 осіб. Селище внесено до Списку історичних населених місць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року № 878.
На сьогоднішній день історичні пам’ятки смт Олика знаходяться в занедбаному стані. Це сталося внаслідок їх неправильного використання або невикористання взагалі.
До комплексу історико-архітектурних пам’яток смт Олика належать:
1.    Пам'ятки архітектури, які перебувають під охороною держави:
    1) Олицький замок, зведений у 1558 році. (Значно понівечений після 1939 року. Триповерховий палац, фортечні споруди, брама. Залишки ландшафтного парку. Замковий комплекс квадратний у плані — мав чотири кутові бастіони з сторожовими вежами, частково залишились два бастіони). Зараз на території замку – Волинська обласна психіатрична лікарня № 2;
2) Колегіальний костел Святої Трійці, збудований у 1635 – 1640 роках за проектом відомих архітекторів Бенедетто Моллі та Джованні Маліверна. Костел зведено у стилі римського храму Іль-Джезу. Храм пишно декоровано скульптурами святих (Войцеха, Станіслава, Петра і Павла) та різьбою у виконанні львівського скульптора Мельхіора Ампелі. У крипті колегіати — усипальниця роду Радзівіллів;
3) В’їзна (Луцька) брама міських укріплень — єдиний збережений фрагмент колись потужних міських укріплень;
4) Костел святих Петра і Павла, один з найстаріших костелів Волині, побудований у 1460 році на старому цвинтарі, серед старих магнатських могил;
5) Троїцька церква, побудована у 1886 році у передмісті Олики Заворотті;
6) Стрітенська церква, колишня греко-католицька церква, побудована у стилі бароко в 1784 році у передмісті Залісоче.
2.    Інші пам’ятки:
1) Радзивілівський тракт вимощений давньою шестикутною бруківкою, так званою шашкою Трилінського;
2) Цвинтарна каплиця, споруджена на католицькому цвинтарі на початку ХХ століття, перебуває в стані руйнації;
3) Комплекс штучних озер в смт Олика.