Освіта - в пріорітеті обласного бюджету наступного року Про це заявила голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики Ірина Вахович під час бюджетних слухань, які стартували в обласній раді.

Формат засідань передбачає спільне обговорення за участю депутатів обласної ради, розпорядників коштів та керівників обласних комунальних закладів.

У перші два дні слухань розглядали проблеми освітян. Серед головних питань - низький рівень заробітної плати педагогічних працівників, який продиктований принципом "зрівняйлівки". Фактично усі керівники піднімали питання про те, щоб в обласному бюджеті закласти більше коштів на преміювання вчителів.

Власне, у проекті обласного бюджету, який внесений в обласну раду передбачено лише захищені видатки на освіту. Йдеться про заробітну плату та енергоносії.

Між тим, депутати одночасно з'ясовують, яких видатків потребуватимуть заклади при внесенні змін до обласного бюджету при розподілі вільних залишків та за умови перевиконання.

Нагадаємо, в цьому році обласна рада прийняла низку рішень щодо реорганізації закладів освіти обласного значення, в зв'язку з вимогою нового Закону України "Про освіту". В результаті в області немає інтернатів, але є наукові та профільні ліцеї, а також спеціальні школи.

В ході слухань не оминули увагою питання оптимізації закладів. Нагадуємо, облрадою уже прийнято   рішення про об'єднання Сенкевичівської гімназії та Володимир-Волинської спеціальної загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів "Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки". На розгляді в обласній раді є проект рішення про реорганізацію Іваничівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату шляхом приєднання до Затурцівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки».

 

 Голова бюджетної комісії  Ірина Вахович пообіцяла, що в наступному році разом з колегами побуває в більшості освітянських закладів, аби познайомитися з їхніми проблемами, які потрібно вирішувати за кошти обласного бюджету.

Найбільше капітальних видатків потребує Волинський обласний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою ім.Героїв Небесної Сотні.

Це пов'язано з тим, що ліцею передали приміщення колишнього санаторію "Турія", які потребують ремонтів. в цьому році ліцею виділено понад 2 млн грн, які освоєні. Директор Павло Боснюк заявляє, що загалом виконано робіт на 6,5 млн грн і просить доплати 4, 5 млн грн за роботи з обласного бюджету. Крім того, він переконує, що в ліцею є шанси отримати кошти ДФРР на будівництво нового стадіону за умов співфінансування з обласного бюджету. Весь проект вартує 15 млн грн. З обласної казни очікують на 50% співфінансування. Зі слів пана Боснюка, для того, аби адаптувати колишню "Турію" під військовий ліцей потрібно до 80 млн грн.

Заступник голови постійної комісії з питань  освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку, сім’ї, молоді, спорту та туризму Юрій Поліщук пропонує підтримувати не тільки військовий ліцей, а й  наукові та профільні ліцеї, бо вони виховують майбутню еліту.

Депутати мали дискусії з керівниками  Люблинецького ліцею Волинської обласної ради та Володимир-Волинського ліцею «Центр освіти» Волинської обласної ради стосовно надання послуг початкової освіти в їхніх закладах.

У приклад поставили Княгининівський ліцей Волинської обласної ради, у якому, як того вимагає законодавство, відмовилися від початкової освіти, а закцентували увагу на розвитку профільності, а саме посилиного вивчення іноземних мов, української мови та інформатики.

 Між тим, директор Володимир-Волинського ліцею Валентин Вірковський заявляє, що його закладу потрібно   2,5 млн грн для розвитку спортивного профілю. В цьому його підтримує депутат Валентин Кошельник.  

 

Про свої потреби заявили також керівники спеціальних шкіл та закладів позашкілля.

Вдячність обласній раді висловлювали керівники Вролодимир-Волинського агротехнічного коледжу, Нововолинського  електромеханічного коледжу та Шацького лісового коледжу ім В.В.Сулька. З 2018 року ці заклади фінансуються з обласного бюджету і вперше за всю новітню історію України отримали кошти на розвиток.

Те ж саме стосується закладів профтехосвіти. Всього їм було спрямовано понад 23 млн грн, які використовувалися на капітальні ремонти, заходи протипожежної безпеки та оновлення обладнання.

Найбільша проблема - зацікавлення випускників цих закладів працювати в Україні. Адже відомо, що молодь активно виїздить за кордон в пошуках високої зарплатні. Таким чином виходить, що діти вчаться за наші бюджетні кошти,а працюють на екномікит інших держав. Щоб виправити ситуацію,  заступник голови бюджетної комісії Михайло Імберовський пропонує продумати механізм  кредитування  з обласного бюджету для випускників волинських ліцеїв та коледжів, які мають намір започаткувати власний бізнес.


Довідково про видатки на галузь освіти в проекті обласного бюджету на 2019 рік:

У показниках обласного бюджету на 2019 рік по головному розпоряднику коштів – управлінню освіти, науки та молоді облдержадміністрації передбачені видатки в загальному обсязі 803 452,3 тис. грн, в тому числі 761 448,2 тис. грн по загальному фонду та 42 004,1 тис. грн – по спеціальному фонду. При цьому, в загальному обсязі видатків на 2019 рік по вказаному головному розпоряднику коштів враховано різні джерела фінансування, а саме: 204 457,5 тис. грн – освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, 184 083,8 тис. грн – додаткової дотації з державного бюджету обласному бюджету на фінансування переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я, 372 906,9 тис. грн – обласний бюджет.

Освітня субвенція в повному обсязі спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників закладів освіти, визначених в статті 1032 Бюджетного кодексу України. Фонд оплати праці з нарахуваннями працівників галузі „Освіта” на 2019 рік обрахований в загальному обсязі 550 772,5 тис. грн, що на 8,7 відсотка більше у порівнянні з 2018 роком (у співставних умовах – з урахуванням Володимир-Волинської спеціалізованої школи-інтерната І-ІІІ ступенів „Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки” та без урахування видатків за рахунок cубвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти „Нова українська школа”). Розрахунок фонду оплати праці проведений з урахуванням посадових окладів, надбавок та доплат обов’язкового характеру, щорічної грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення всіх працівників, виплат відповідно до контрактів, укладених з обласною радою, стимулюючих виплат на забезпечення диференціації посадових окладів працівників.

На придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів в обласному бюджеті на 2019 рік враховані видатки в сумі 1 218,9 тис. грн, що на 10,2 відсотка більше від 2018 року (у співставних умовах). Розрахунок проведено із врахуванням потреби навчальних закладів у відповідних витратах на 2019 рік з урахуванням індекса споживчих цін.

Для забезпечення в закладах освіти одно- та багаторазового харчування вихованців (учнів, студентів), по загальному фонду обласного бюджету на 2019 рік враховані видатки в загальній сумі 51 480,3 тис. грн, що на 19,5 відсотка більше ніж у 2018 році (в співставних умовах).

На оплату комунальних послуг та енергоносіїв в закладах освіти на 2019 рік в обласному бюджеті передбачені видатки в загальній сумі 70 577,1 тис. грн, що на 27,0 відсотка більше ніж у 2018 році (у співставних умовах). Розрахунок відповідних витрат проведено з урахуванням показників фактичного споживання у 2018 році в натуральній формі, діючих цін та тарифів та із застосуванням коригуючих коефіцієнтів. Крім того, при розрахунку враховано передачу котелень Крупівського НРЦ, Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою (Турія), Любешівського технічного коледжу в оренду, відкриття учбового полігону Нововолинського центру ПТО, прокладання тепломережі у 4 навчальних класах Колківського ВПУ, облаштування санвузлів для дітей інвалідів Нововолинської спеціальної ЗОШ № 9, збільшення кількості дітей (на 200 учнів) у Волинському обласному ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою, відкриття майстерень та нових професій у закладах професійної освіти, встановлення додаткового обладнання.

У 2019 році середньорічна чисельність учнів (студентів), що будуть навчатись у п’яти вищих навчальних закладах І-ІІ рівнів акредитації, підпорядкованих управлінню освіти, науки та молоді облдержадміністрації, та чотирнадцяти професійно-технічних навчальних закладах, становить 8 633 чоловік, з них 6 812 – стипендіати. В показниках обласного бюджету враховано 54 546,5 тис. грн на виплату академічних та соціальних стипендій. Розрахунок проведено відповідно до розмірів стипендій, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1047 „Про розміри стипендій у державних та комунальних навчальних закладах, наукових установах” зі змінами, із врахуванням контингенту учнів (студентів) стипендіатів. Крім того, у загальному обсязі стипендіального фонду врахована індексація стипендій.

На забезпечення „інших виплат населенню” в обласному бюджеті на 2019 рік заплановано видатки в загальному обсязі 3 474,1 тис. грн, що на 27,0 відсотка менше показника 2018 року (в співставних умовах). За рахунок такого фінансового ресурсу передбачено придбання путівок для пільгових категорій вихованців (учнів, студентів), придбання навчальної літератури в розмірі 3-х соціальних стипендій, матеріальна допомога при працевлаштуванні в розмірі 6-ти прожиткових мінімумів, одноразова допомога випускникам педагогічних спеціальностей, які укладають договори із працевлаштування в сільській місцевості, в розмірі 5-ти прожиткових мінімумів, щорічна одноразова допомога дітям-сиротам при випуску на придбання одягу, взуття і м’якого інвентарю, щорічна матеріальна допомога на особисті потреби дітей-сиріт в розмірі 136 грн на дитину та інші виплати дітям, які відповідно до чинного законодавства мають право на їх отримання. Зменшення відповідного показника у порівнянні з 2018 роком обумовлене врахуванням при розрахунку одноразової допомоги випускникам, які укладають договори із працевлаштування в сільській місцевості контингенту студентів, працевлаштованих у 2018 році.

На забезпечення інших поточних незахищених статей витрат в показниках обласного бюджету на 2019 рік заплановані видатки в сумі 25 386,7 тис. грн, що на 9,2 відсотка більше показника 2018 року (в співставних умовах без урахування видатків на протипожежні заходи).

Крім того, на утримання освітніх закладів спрямовується 42 004,1 тис. грн власних надходжень бюджетних установ. За рахунок цього джерела планується оплата праці викладачів, що навчають учнів (студентів) платної форми навчання, персоналу гуртожитків, оплата в них комунальних послуг та енергоносіїв, а також інші статті видатків.

На реалізацію заходів регіональних програм, головним виконавцем яких є управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації, враховані видатки в загальному обсязі 3 966,9 тис. грн, в тому числі 2 953,5 тис. грн – на фінансування Регіональної комплексної програми розвитку освіти Волинської області на 2018-2022 роки, 456,0 тис. грн – обласної цільової програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016 - 2020 роки, 300,7 тис. грн – обласної цільової соціальної програми „Молодь Волині” на 2016-2020 роки та 256,7 тис. грн – обласної цільової соціальної програми оздоровлення та відпочинку дітей на 2016-2020 роки. У межах цих програм плануються видатки на проведення всеукраїнських олімпіад, конкурсів, турнірів, заходів з обдарованою молоддю, а також з відновлення престижності робітничих професій, оздоровлення учнів, які на запрошення прибули на оздоровлення і відпочинок із територій, де проводяться бойові дії, щорічного обласного фестивалю фізичної культури та військово-патріотичного виховання учнівської та студентської молоді „Нащадки козацької слави”, заходів зі здорового способу життя молоді, її зайнятості та розвитку неформальної освіти, та інше.

Крім того, в загальному обсязі освітньої субвенції, виділеної з державного бюджету на 2019 рік, для обласного бюджету враховано фінансовий ресурс в сумі 29 895,0 тис. грн, з яких 29 141,0 тис. грн – на оплату праці педагогічних працівників в інклюзивно-ресурсних центрах, 754,0 тис. грн – на оплату праці педагогічних працівників в приватних закладах освіти. З метою забезпечення відповідних виплат, такий фінансовий ресурс в сумі 24 507,2 тис. грн спрямовується місцевим бюджетам області. Решта ресурсу в сумі 5 387,8 тис. грн залишається нерозподіленим, до утворення ще чотирьох інклюзивно-ресурсних центрів, які планується створити у 2019 році.

В держаному бюджеті на 2019 рік для обласного бюджету передбачено субвенцію на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами обсягом 11 645,4 тис. гривень. Такий фінансовий ресурс в сумі 5 822,7 тис. грн спрямовується місцевим бюджетам області. Решта коштів в сумі 5 822,7 тис. грн розподілятиметься у вересні 2019 року з урахуванням контингенту учнів, для яких буде організоване інклюзивне навчання у 2019-2020 навчальному році.