Обласна рада вноситиме зміни до Перспективного плану розвитку територійФОТО

На Волині тривають дискусії щодо завершення адміністративної реформи. Сьогодні голова обласної ради Ірина Вахович брала участь у засіданні круглого столу на тему «Перспективи формування нової системи адміністративно-територіального устрою Волині. Етап другий – презентація моделі області», організований Українською Асоціацією районних та обласних рад за підтримки Ради Європи. На засіданні були й фахівці з Мінрегіонбуду, яке наразі реоргазовується у Міністерство розвитку громад та територій.

Нагадаємо, лише кілька тижнів тому предаставники профільного Міністерства та УАРОР організували в області фахову майстерню для представників обласної та районних рад  на тему «Реформа місцевого самоврядування та формування ефективної територіальної організації влади в Україні», а також засідання круглого столу на тему: «Перспективи формування нової системи адміністративно-територіального устрою Волині. Етап перший – аналіз існуючого стану".

Як і минулого разу активну участь в дискусії щодо адмінреформи брали голови районних рад та очільники ОТГ.

Доволі дискусійним питанням є тема укрупнення ОТГ. Нагадаємо, на Волині створено 51 ОТГ, які займають 57% площі області. Між тим, Уряд пропонує, щоб в області функціонувало 44 громади, які з позиції центральної влади будуть спроможними щодо повного і якісного надання послуг населенню. Фахівці Мінрегіону заявляють, що вже сьогодні на Волині 22 ОТГ є неспроможними. Між тим, радник   із питань децентралізації Волинського центру розвитку місцевого самоврядування Оксана Урбан вважає таке трактування не коректним та пропонує вважати ці громади такими, що не відповідають Методиці формування спроможних територіальних громад.

Голова обласної ради Ірина Вахович підтримує ідею укрупнення громад:  "Розглядаючи такі питання, ми повинні дбати про забезпечення розвитку всієї області і сформувати такий локальний  рівень, який забезпечить свій саморозвиток, не чекаючи додаткових фінансових вливань з інших вищих рівнів бюджетів. Саме такий принцип  функціонування самодостатнього  базового рівня є основою успішного розвитку більшості європейських країн, приклад яких взятий за основу ідеї децентралізації в Україні. З такої позиції укрупнення громад, стане природньо необхідним процесом".   Ірина Вахович   повідомила, що в облраді очікують на проект рішення про внесення змін до Перспективного плану розвитку територій, який  планується  розглянути на одній із сесії.

Експерт УАРОР Олександр Даниленко заявив, що упродовж жовтня та листопада  зміни вноситимуться до перспективних планів усіх областей України.

Враховуватимуться ресурсні, демографічні та фінансові аспекти спроможності громад.

Консультант з правових питань Асоціації міст України Валентин Малиновський вважає, що держава припустилася помилок ще в 2015 році, запровадивши принцип добровільності формування громад. Разом з тим, він критикує нинішні посили до укрупнення ОТГ і вважає, що питання потребує ретельної експертної оцінки.  Фахівець вважає, що, укрупнивши ОТГ, держава  буде нечесною. Перспективи укрупнення не подобаються і окремим керівникам ОТГ. 

Ще одне дискусійне питання - формування районів чи повітів. Голова обласної ради Ірина Вахович вважає, що в Україні варто не повторювати польських помилок, де субрегіональний рівень місцевого самоврядування є фатично баластом. Вона нагадує, що в нинішніх концепціях реформування територіального устрою в Україні широкого фукціоналу для районів не передбачається. Зокрема, на Волині Уряд пропонує утворити 3 райони. Між тим,  регіональна робоча група з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів Волинської області вийшла з позицією про 4 райони. Передбачається, що в районних центрах будуть утворені префектури, які слідкуватимуть за дотриманням законодавства України місцевими радами базового рівня  та координуватимуть діяльність підрозділів центральних органів виконавчої влади. Ірина Вахович припускає, що такі функції може виконувати обласна префектура, маючи в своєму апараті відповідну кількість спеціалістів, які територіально можуть працювати не лише в обласному центрі. Між тим, фахівці Мінрегіону вважають, що на нинішньому  етапі політичного розвитку України субрегіональний рівень адмінустрою  на часі, бо це впорядкує мережу підрозділів центральних органів виконавчої влади, а діяльність районних префектів не допустить порушень законодавства органами місцевого самоврядування.

Загалом, організатори круглого столу відзначають, що Волинь - одна з найактивніших областей в обговоренні питань, що виникають в ході реформи і на фоні інших областей має більш прогресивне бачення розвитку України.