"Обласна рада розуміє відповідальність перед громадою за бюджет", - Ірина ВаховичОбласний бюджет, прийнятий Волиньрадою 20 грудня 2018 року  входить до 97,5% місцевих бюджетів  України, які затверджені вчасно. 

За повідомленням  Міністерства фінансів України своєчасно затверджено  8 331 місцевих бюджетів усіх рівнів, у тому числі:

  • усі 24 обласні бюджети;
  • 1 бюджет міста Києва;
  • 137 бюджетів міст обласного значення (92,6%);
  • 445 районних бюджетів (95,6%);
  • 691 бюджет об’єднаних територіальних громад (88,4%);
  • 17 районних у містах обласного значення (63,0%);
  • 136 бюджетів міських міст районного значення (95,1%);
  • 374 селищних (97,7 %);
  • 6506 сільських (99,0 %).

Нагадуємо, прецедентом цьогорічного бюджетного процесу на Волині стало те, що рішення про головний кошторис області готувалося без участі департаменту фінансів ОДА. Тому виконавчим апаратом Волинської обласної ради, постійною комісією з питань бюджету, фінансів та цінової політики підготовлено та відповідно до ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» вчасно оприлюднено прийняте радою рішення «Про обласний бюджет на 2019 рік», яке згідно з ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є обов’язковим для виконання Волинською обласною державною адміністрацією. "Обласна рада блискуче справилася із завданням і без департаменту фінансів",  - розповіла в ефірі ТРК "Аверс" голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики Ірина Вахович.

Вона також дала оцінку   самому бюджету та розповіла про його пріорітетні завдання. На переконання голови бюджетної комісії головною проблемою залишається недостаній рівень доходів обласної казни. Нагадуємо, рішенням визначено доходи обласного бюджету  в сумі 6 885 286 014 грн.
"Що таке 7 млрд грн? - ставить риторичне питання Ірина Вахович. - Скажімо, сьогодні  з державного бюджету ми платимо  417 млрд грн за обслуговування зовнішнього і внутрішнього боргів. Обласний бюджет всього 7 млрд грн. Це - недостатня сума.  Але сьогодні ми маємо таку державну політику.   Розуміємо, скільки обласних бюджетів можна було би збільшити, якби не   державні позички. Хоча, розумію, що вони виконали якусь свою стабілізаційну функцію.  Але, як на мене політика продумана недостатньо".
Відомо, що за обласний бюджет 2019 року не голосувала фракція "Солідарність". Голова бюджетної комісії припускає, що таке рішення депутатів як і  протистояння двох гілок влади області спричинене виборами. "Пропрезидентська фракція була чомусь дуже проти тих змін, які внесла бюджетна комісія за пропозиціями  більшості фракцій. Йдеться про інше бачення розподілу 25 млн грн.   

Нагадуємо, основні питання, які додатково внесені депутатами спрямовані на розв’язання важливих соціально-економічних проблем краю, зокрема:  

-         надання одноразової грошової матеріальної допомоги громадянам, які опинилися в складних життєвих обставинах, за зверненнями до депутатів обласної ради;

-         фінансова підтримка суб'єктів господарювання АПК на зворотній основі у вигляді пільгових кредитів на реалізацію бізнес-планів;

-         фінансування  навчально-тренувального процесу та участі дитячо-юнацьких футбольних команд, підтримки професійно-технічних навчальних закладів (Любешівський коледж ЛНТУ та Професійно-технічне училище №22 смт. Луків);

-         придбання та ремонт медичного обладнання, придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів відповідно до програми "Волинькард";

-         встановлення системи відеонагляду притулку для дітей, придбання спортивного інвентаря для центру соціально-психологічної реабілітації дітей;

-         субвенції місцевим бюджетам на покращення матеріально-технічної бази навчальних закладів, садочків, стадіонів, музеїв, амбулаторій, встановлення вуличного освітлення у населених пунктах, ремонти доріг тощо.

Тимчасове зменшення видатків передбачене, в основному, з коштів на утримання Волинського обласного перинатального центру (у зв’язку з відтермінуванням відкриття) та заходів відділу з питань фізичної культури та спорту облдержадміністрації (у зв’язку зі значним резервом коштів). 
"Поясню волинянам, що на    фізкультуру та спорт виділяється велика сума. В проекті, запропонованому ОДА, передбачалося 47 млн грн,  а ми забрали з цієї суми 5 млн грн.  При розподілі вільних залишків  цю суму повернемо на спорт. Те ж саме стосується перинатального центру", - пояснила голова бюджетної комісії.  Ірина Вахович наголосила, що для Волинської обласної ради на чолі з Ігорем Палицею  перинатальний центр  є пріорітетом.   "Якби не голова обласної ради, то перинатальний центр ще невідмо скільки добудовувався би. Зараз там встановлюється обладнання. Слід зауважити, що біля 23 млн грн в минулому році було виділено з обласного бюджету на цей об'єкт. Крім того,  за сприяння голови облради  ми отримали 10 млн грн  з соцеконому та 8 млн грн з Фонду Віктора Пінчука.  В нинішньому бюджеті закладено 30 млн грн на перинатальний центр, в тому числі на зарплату персоналу та комунальні послуги", -  розповіла Ірина Вахович.
Вона також висловила свою позицію щодо маніпулятивної інформації, розповсюджуваної в соціальних мережах та окремих ЗМІ стосовно бюджету. "Декому потрібно було "створити картинку", що дві гілки влади сперечаються за розподіл фінансів. Насправді, Волинська обласна рада та бюджетна комісія  в тому числі  маємо  конструктивну співпрацю з департаментом фінансів ОДА. Депутати з різних віддалених куточків  Волині оперативно збираються на засідання бюджетної комісії, зініційовані ОДА, аби вчасно вирішити нагальні проблеми волинян. Ми завжди йдемо на зустріч, хоча працюємо на громадських засадах, бо  розуміємо відповідальність перед громадою за бюджет", - заявила  Ірина Вахович.
 Голова бюджетної комісії нагадала, що в минулому році пріорітетом для обласного бюджету була галузь медицини. Майже кожен обласний  заклад отримав підтримку. Здебільшого йдеться про обладнання. Але чимало питань в галузі залишається не вирішеними. "Зокрема, виготовили проектно-кошторисну  документацію на ремонт неонатального відділення обласної дитячої лікарні, щоб зрозуміти, про яку суму будемо вести мову. Виявилося, що потрібно 21 млн грн. Можливо, доведеться брати всі витрати на обласний бюджет, але маємо розуміти, що є й інші потреби. На інфекційну лікарню обласний бюджет виділив в минулому році виділив 20 млн грн, міський 10 млн грн і бюджет Горохівського району - 300 тис. грн, але при цьому потрібно ще 13 млн грн, щоб завершити цей об'єкт. Маємо жахливу ситуацію в тубдиспансері.  В минулому році виділили 3 млн грн з обласного бюджету, але цього не досить. Заклад  вніс проект на ДФРР. Якщо буде спільне бачення в двох гілок влади і членів комісії,  то є шанс отримати державний ресурс на потреби  тубдиспансеру. Також просимо звернути увагу на санаторій "Лісова пісня", - зауважує Ірина Вахович та нагадує, що, як правило, переможцями на ДФРР  на Волині стають проекти, які не мають важливого соціального значення для всієї області. Втім обласна рада не має впливу на цю ситуацію, оскільки   склад комісії, яка голосує за проекти ДФРР,  затверджує голова ОДА. До 10 січня нинішнього року триває попередня оцінка  вже поданих проектів.