Обласна рада підтримала звернення про критичну ситуацію, яка склалася на державному підприємстві «Волиньторф», через загрозу припинення господарської діяльності (відео)Депутати розглянули проект рішення Про критичну ситуацію, яка склалася на державному підприємстві «Волиньторф», через загрозу припинення господарської діяльності. ВІДЕО.

На початку обговорення питання виступив голова ОДА Олександр Савченко. Він заявив, що ситуація на підприємстві , напевно, критична. Голова ОДА зауважив, що зустрічався з працівниками заводу і володіє потрібною інформацією, яка спонукала його надсилати на підприєство  перевірки.

Після інспекції, у керівника ОДА    виникло багато запитань до дотримання правил охорони праці на заводах. "Там - брудно і темно. Там - дуже небезпечена робота", - описав ситуацію на торфвидобувних заводах Савченко.

Він повідомив про це керівництво ДП «Волиньторф». «Не розумію, чому на деяких телеканалах мене звинувачують. Хоча, напевно, моя вина є. Я довірився керівництву ДП «Волиньторф». Дякую депутатам, за те, що звернули мою увагу на підприємсво", - запевнив пан  Савченко.

Він поянив, що  на засідання постійних комісій обласної ради, де розглядалося питання про ситуацію з "Волиньторфом",  своїх людей не пустив, бо вони були не готові до цього.   Разом з тим,   дорікнув депутатам, що вони не прийшли на нараду на таку ж тему, зініційовану ОДА.

Голова ОДА заявив, що всі клопотання "Волиньторфу" про виділення землі під видобування торфу відпрацьовувалися та спрямовувалися до центральних органів влади. «Ну, не я за це відповідаю", - резюмував очільник виконавчої влади. Він важає, що керівництво "Волиньторфу" перебільшує інформацію про те, що записи сировини, з якими можуть працювати заводи вичерпані. "Запаси торфу на 2018 – 580 тис. т. Добувають 120 тис. т, згідно з потужнстями, тому спішити з виділенням землі нема куди. Для чого стільки видобувати?» - задає питання пан Савченко.

 Він також заявив, що через недоліки в роботі підприємства вимагає звільнення директора ДП "Волиньторф" Івана Киричика, а також очільника концерту "Укрторф" Андрія Озерчука.

Депутат Святослав Кравчук цікавився, як ставиться Олександр Савченко до ідеї передачі підприємства до обласної комунальної власності. Голова ОДА відповів, що є категоричним противником комунальних підприємств.

"Вас дуже цікавить чистотата та санітарний стан на підприємстві. Я розумію, що ви вже навели лад в садочках, школах та ФАПах. Припиніть знищувати державне підприємство, воно соціально важливе і потрібне людям", - закликав Олександра Савченка депутат Олександр Омельчук.

Костянтин Зінкевич погодився з тим, що підприємство "Волиньторф" працює з малим економічним ефектом. Але він наголосив, що якби держава створила нормальні умови для підприємства, то його робота була би продуктивнішою.

Депутат запитав, чому голова ОДА не підписав документів про виділення землі під видобування торфу. "Кажіть, що хочете - ваше право. Послухайте мене: я не видаю дозволи", - вкотре запевнив Олександр Савченко та заявив, що бореться за екологію Волині.

"Ви нова тут людина, Олександре Іллічу, в нас вже був один генерал", - нагадав доповідачу депутат Василь Столяр. Він зауважив, що в Турійському районі одному з підприємств дозволили видобувати торф і запитав, чому в ОДА подвійні стандарти щодо торфовищ та їх експлуатації. Пан Савченко знову сказав, що це - не його проблеми.

Михайло Імберовський нагадав, що на Волині найбільші запаси торфу в Україні, тому в радянські часи на Маневиччині побудували заводи. Він говорив про важливість видобування торфу як альтернативного газу енергоносія.

Другим на сесійну трибуну вийшов Іван Киричик - депутат облради, директор ДП "Волиньторф".

Він нагадав про реальну ситуацію на підприємстві та його потужності. Отож, два заводи мають потужності видобувати 200 тис. т фрезерного торфу, з якого можуть виготовити 120 тис. торфобрикетів. Директор наголосив, що при зменшенні потужності виробництва необхідно буде проводити скорочення на підприємствах.

Іван Киричик спростував інформацію, озвучену Олександром Савченком,  про те, що "Волиньторф" продає брикети в бюджетну сферу  дорожче, аніж приватним підприємствам. Він розповів, що в складову ціни для закладів бюджетної сфери закладено ще й логістику.

"В цьому році підприємство перерахувало прибутку на 250 тис. грн більше, ніж отримало прибутку. Держва лишає нас без оборотних коштів, тому ми змушені працювати в певних нормах та умовах", - далі коментує Іван Киричик.

Він пояснив,що 2012 року підприємство мало можливість придбати 9 одиниць нової техінки, а за період з 2012 до 2018 воно змогло купити тільки 3 одиниці.

"В нас є певні професії з шкідливмими умовами праці. За це люди отримують компенсацію, додаткову відпустку та інші речі, передбачені законодавством. Умови праці, що на Волині, що в Фінляндії, що у Прибалтиці  -  ідентичні. Єдине що за кордоном хлопці їздять на тракторі з кондеціонером, а в нас - на звичайному "Білорусі". Є питання...", - пояснює керівник державного підприємства.

Іван Киричик також розповів, чому підприємству потрібні нові землі під видобування торфу. Він запевняє, що, зважаючи на технологію фрезерного видобування торфу, на існуючих площах можна виробити лише 50 тис. т торфобрикетів.

"Три роки на столі в губернатора пролежали відповідні документи і   були спрямовані до Кабміну лише в кінці цього року", - розповів Іван Киричик та озвучив численні факти  про блокування ОДА виділення земельних ділянок для підприємства.

Святослав Кравчук подякував директору підприємства за об'єктивну інформацію. Він запитав про ставлення директора до приватизації підприємства, про середню зарплату, затребуваність продукції і чи проводять заводи рекреацію. "Я - не сторонник приватизації. Середня зарплата 10,9 тис. грн. Землі рекультивуються постійно, на частині з них росте ліс", - відповів пан Киричик.

Сергій Сівак запитав, на скільки можна було би збільшити виробництво торфобрикетів, якби підприємству не заважали.

Іван Киричик сказав, що на "Волиьторфі" могли би збільшувати потужності, якби були інвестиції та не існувало перешкод. "За останні роки в нас було 47 різних перевірок", - підвів риску Іван Киричик.

Олексій Панасюк запитував про ціну на торфобрикети. "Ціна торфобрикету 1070 грн , якщо його купувати на складі підприємства. Ціна єдина для всіх", - резюмував Іван Киричик.

Сергій Слабенко запитував про можливості спіпвраці з КП "Волиньприродресурс" та сприяння народних депутатів щодо врегулювання законодавчих прогалин в діяльності торфової галузі України в цілому.

Іван Киричик відповів, що угода про співпрацю з комунальним підприємством підписана, але його робота так само блокується владою.

Потому слово взяла народний депутат України Ірина Констанкевич. Вона приїхала на сесію, покинувши розгляд важливих освітянських питань у Верховній Раді, окільки розглядається стратегічне питання розвитку області.

"Я думаю, що присутні тут попередники, яких народ називає "гундюки" нічого не зробили для того, щоб захистити підприємство "Волиньторф". Сьогодні зупиняють роботу низка бюджетних закладів, бо не мають чим опалювати приміщення. Це - наслідки тарифної політики влади. Сьогодні навіть деятикласниця Приліснеської опорної школи пише наукову роботу про те, що з допомогою торфу Україна може вийти з енергетичної кризи. Чому про це розуміють десятикласники, а не знають чиновники?", - запитує народний депутат.

Ірина Костанкевич звернулася  до голови ОДА і закликала його до моральної відповідальності, совісті та сумління. "Дехто з тих, хто нещодавно був при владі не зможе поїхати в Камінь-Каширський район, бо там нема госпітального округу. В нас в області може бути тільки три повіти. Це все ланки одного процесу. Влада не чує народу. Не вбивайте наш народ", - просить Ірина Констанкевич.

З сесійної трибуни виступав і народний депутат Юрій Савчук.

Він подякував депутатам Волиньради за те, що вони принципово захищають підприємство "Волиньторф". "Підприємство просто "давлять", - коротко і влучно охарактеризував ситуацію депутат. Він закликав голову ОДА вирішити позитивно ті питання, які є в його компетенції.

Потому до виступу записалося троє депутатів облради.

Святослав Кравчук   висловив думку, що ефективна приватизація на Волині відбулася лише з одним підприємством - підшипниковим заводом. Депутат вважає, що "Волиньторф" не варто виставляти на привазицію, а передати в комунальну власність. "Якщо у влади є питання до Івана Киричика, то їх потрібно вирішувати у законний спосіб і в правовому полі, а не робити заручником все підприємство. Депутатський корпус та громадськість Волині за те, щоб завод працював. Піідтримую Ірину Констанкевич: "Волиньторф" - стратегічно важливе підприємство. Цей завод повинен працювати", - зявив пан Кравчук.

Сергій Сівак озвучив окремі статистичні дані. Він зауважив, що на території України останнім часом відкрилося трохи більше ста підприємсв, а на Волині - жодного. Депутат нагадав, що на Волині далеко не найкращі зарплати, чимало наших співвітчизників працюють за кордоном. "Настала ситуація, коли державний муж повинен керівника виробничого підприємства носити на руках, а  ми бачимо ситуацію зовсім іншу. Олександре Іллічу, прошу Вас піднятися над політичною дріб'язковістю та не зупинити це підприємство. Від вас зараз залежить, чи буде воно працювати далі. Йдеться про зменшення залежності від російського газу. Закликаю вас проявити державницьку політику", - завершив свій виступ в обговоренні Сергій Сівак.

Анатолій Вітів нагадав, що вже були намагання довести завод до банкрутства та приватизувати його, але завдяки зусиллям колективу та обласної ради цього не сталося. Анатолій Вітів назвав поведінку голови ОДА неетичною у ставленні до засідань в обласній раді, а, зокрема, того, де обговорювалася питання про ситуацію на "Волиньторфі". "Закликаю вас працювати з депутатським корпусом", - заявив Анатолій Вітів.

Після тривалого обговорення депутати проголосували за основу проект рішення Про критичну ситуацію, яка склалася на державному підприємстві «Волиньторф», через загрозу припинення господарської діяльності.

Святолав Кравчук запропонував внести зміни до тексту звернення, але рада не погодилась.

Вячеслав Рубльов запропонував внести до проекту рішення  ще один пункт про неприпустимість закриття торфозаводів в Україні.

За рішення в цілому проголосувало 39 депутатів.