Ірина Вахович ознайомилась зі здобутками та проблемами найстарішого міста ВолиніФоторепортаж

У ході робочої поїздки до Володимира-Волинського, голова обласної ради відвідала ряд освітніх закладів, оглянула спортивну інфраструктуру міств, а також ознайомилась із його культурною спадщиною.
Керівники міста продемонстрували Ірині Вахович, що у Володимирі-Волинському намагаються забезпечити рівні можливості в реалізації освітніх потреб кожній дитині. Зокрема, усі необхідні для цього умови створено у міському Інклюзивно-ресурсному центрі. Директор закладу Олена Токарєва розповіла, що наразі тут навчається 65 діток з особливими потребами. Тутешні педагоги намагаються їх максимально охоплювати реабілітаційними, дефектологічними, психологічними та соціальними послугами. Для особливої малечі тут облаштовано ресурсну, ігрову, розвиваючу кімнати, а також приміщення очікування для батьків.
Ірина Вахович також не оминула увагою Володимир-Волинську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат І-ІІІ ступенів, де навчаються діти з  порушеннями слуху. Загалом тут навчається 100 особливих діток з усіх куточків Волині. Директор закладу Богдан Гудим зауважив, що в час реформування та змін в освіті перед дитиною з особливими освітніми потребами та її батьками стоїть питання, яку форму навчання та школу обрати – звичайну чи спеціальну. У Міносвіти вважають, що такі діти мають навчатися за інклюзивною формою у звичайних масових школах. Такі дії посадових осіб, на думку керівника закладу, викликають глибоке занепокоєння, адже можуть негативно вплинути на долю   дітей з порушеннями слуху.  Адже в інклюзивних класах дітям зі значною втратою слуху без висококваліфікованих спеціалістів, без знання спеціальної методики, сурдопедагогів зі знанням жестової мови навчатися досить складно, а деяким – практично неможливо. Між тим з боку профільного Міністерства сьогодні створено ще одна проблему , в частині обмеження кількості днів перебування у спецзакладі.
"Я сьогодні на власні очі побачила, що у всіх напрямках цей заклад зразковий і, мабуть, один із кращих в Україні такого спрямування. Будівля нова, адже зведена у 2008 році,також тут відмінно налагоджена робота в методичному плані. Однак сьогодні законодавство обмежує  кількість днів перебування в закладі до двох . А там навчаються діти із віддалених куточків області, які доїжджають за 150 і більше кілометрів,  а відтак батькам доводиться багато часу і коштів витрачали на доїзд. І це абсолютно абсурдна ситуація, тому що якщо держава вклала чималі кошти в будівництво такого закладу, то для чого тепер перешкоджати його роботі. Там створено комфортні умови, панує домашня атмосфера. А тому я ініціюватиму звернення від обласної ради до Мінсоцполітики щодо вирішення цього питання. Крім того будемо підключати народних депутатів, аби вплинути на цю ситуацію", - зазначила Ірина Вахович.

Серед інших освітніх установ, голова обласної ради відвідала Володимир-Волинське вище професійне училище. Заступник директора закладу Андрій Люта ознайомив присутніх з роботою Навчально-практичного центру для підготовки робітників з професій: "Електрозварник ручного зварювання. Електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних зварювальних машинах". На початку 2019 року на облаштування центру було  виділено 2,3 млн грн залишків освітньої субвенції, яка була передбачена на потреби закладів профтехосвіти області.
"Є така тенденція розподіляти залишки освітньої субвенції на поточні видатки, зокрема на заробітні плати, комунальні платежі, тощо. Втім сьогодні ми  побачили зразковий центр електрозварювання, який обладнаний за рахунок зекономлених коштів по освітній субвенції. Це приклад того, як важливо поточне перетворити в капітальне, щоб дати в подальшому довгостроковий ефект раціонального використання майна. Якщо раніше всі залишки освітньої субвенції йшли в загальну казну і не можна було в межах області їх розподіляти, зараз ми таку можливість маємо і нам необхідно продовжувати роботу в цьому напрямку", - сказала Ірина Вахович.

Оглянули у ході візиту й гуртожиток Володимир-Волинського агротехнічного коледжу, що понад 20 років перебуває в аварійному стані.  Це приміщення знаходиться на балансі Міністерства освіти, а фінансування установи здійснюється з обласного бюджету, тому йшла мова про доцільність передачі гуртожитку в обласну комунальну власність, що дасть можливість спільно з містом вирішити його подальшу долю. "Можна було б один гуртожиток відчужити та  змінити його призначення згідно потреб міста, а за виручені кошти можна було б зробити ремонт в інших закладах. Головне, щоб Міністерство освіти було зацікавлене в передачі свого майна, а не лише його утримання", - наголосила очільниця обласної ради.

У ході поїздки голова облради також мала нагоду переконатися, що у Володимирі-Волинському особливу увагу приділяють фізичному вихованню та оздоровленню молоді. Екскурсію територією міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" Ірині Вахович провів начальник управління освіти, молоді та спорту виконавчого комітету міської ради Вячеслав Петрук. Матеріально-технічна база центру включає стадіон "Олімп" , два ігрових майданчики із синтетичним покриттям і два з тренажерним обладнанням. У 2013-му році здано в експлуатацію спортивний корпус, до якого входять спортивний зал, шахова школа, зали для занять боротьбою, гімнастикою, дзюдо, єдиноборствами, хореографічний та тренажерний зали, роздягальні, методичні кабінети. Коштом міського бюджету тут також було споруджено плавальний басейн. Крім того голова облради оглянула спортмайданчик НВК "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3 - ліцей" де було проведено капітальний ремонт вартістю 1857, 2 тис. гривень. До його реконструкції також долучились і благодійники. Зокрема частину робіт профінансовано за рахунок коштів фонду народного депутата України Ігоря Палиці "Тільки разом". Як розповів директор школи Анатолій Матвейчук, нині тут навчається 1260 дітей, а педагогічний колектив налічує понад сотню вчителів.
Спортивним спрямуванням славиться і Володимир-Волинський ліцей "Центр освіти" Волинської обласної ради.  Екскурсію навчальним закладом провів директор Валентин Вірковський. Він розповів, як реорганізовувалась освітня установа упродовж останніх років та окреслив поточні потреби. Зокрема тут було відкрите дошкільне відділення, а педагогічний колектив активно взявся розвивати природничо-математичне спрямування ліцею. Відтак, тут сьогодні тут поєднуються спорт і наука.
"Загалом це зразковий заклад, однак сьогодні є питання, щодо подальшого функціонування ліцею, адже є певні застереження в законодавстві і нова стратегія розвитку для закладів такого типу. Нам необхідно вибрати правильну позицію, щоб ніяким чином не зменшити соціального ефекту, який серед іншого має сьогодні ліцей", - зауважила Ірина Вахович.     
Наприкінці візиту голова облради побувала на території пам’ятки археології Городище "Вали ІХ-ХІІІ ст". Із історією створення найбільшого різьбленого трону в Україні, що розташовується тут, розповів директор державного історико-культурного заповідника "Стародавній Володимир" Володимир Пикалюк. Він також попросив сприяння очільниці представницької влади області в реалізації проєкту щодо реставрації та музеєфікації пам’ятки археології в комплексі земляних валів замку ХІV – XVI століття. До слова, проектно-кошторисна документація уже готова, частину коштів на її виготовлення було виділено з обласного бюджету.