Ігор Палиця: "За два роки ми повинні навчитися працювати без облдержадміністрацій"Голова обласної ради Ігор Палиця мав особисту зустріч з Головою Верховної Ради України Володимиром Гройсманом, під час якої політики обговорили питання конституційних змін в Україні, в тому числі й у частині економічної децентралізації. Про це Ігор Палиця повідомив сьогодні під час розширеної наради на тему  «Публічне обговорення бюджету та перспектив розвитку Волині». Зі слів голови облради, спікер українського парламенту впевнений в реальності реформи місцевого самоврядування, яка задекларована центральною владою України. В тому числі, законодавча гілка влади обіцяє врегулювати питання щодо префектів. "Від голови Верховної Ради я чітко почув, що буде прийнятий спеціальний Закон про діяльність префектів. Вони будуть максимально обмежені в своїх правах і не матимуть механізму тотально зупиняти дії рішень обласних та районних рад. Вони зупинятимуть лише дію розпоряджень органів місцевого самоврядування. Причому, цю дію можна буде оскаржувати в місцевих судах. За ці два роки перехідного періоду ми повинні навчитися жити без облдержадміністрацій", -- зазначає Ігор Палиця. При цьому він наголошує на актуальності процесів децентралізації в сфері фінансів та економіки.

"Україна -- унітарна держава. Ніякої мови про політичну децентралізацію бути не може", -- категоричний в своїх переконаннях Ігор Палиця. 

Тим часом, нагадаємо, що  процеси децентралізації в 2015 році в Україні почалися з прийняттям Закону   "Про добровільне об'єднання територіальних громад". Волинська обласна рада прийняла рішення про перспективний план такого об'єднання, а також 5 рішень про утворення об'єднаних громад з центрами в Зимному, Голобах, Велицьку, Смолигові та Устилузі. На початку процесу громадам обіцяли, що їхні бюджети формуватимуться за принципом міст обласного значення.  "В мене таке відчуття, що ніхто не чекав, що ми об'єднаємося. Адже ми об'єдналися, а відповідних законів немає. Ми знаходимося у "підвішеному стані", бо не можемо сформувати бюджет за новими принципами", -- зазначає голова Зимненської об'єднаної територіальної громади В'ячеслав Католик. Тим часом, директор департаменту фінансів ОДА Ігор Никитюк стверджує, що з наступного бюджетного року об'єднані громади отримають такі ж бюджетні трансферти, як  і міста обласного значення.  Ці позиції, зі слів головного фінансиста краю,  враховані внесенням змін до Бюджетного кодексу України 26 листопада 2015 року. Він сподівається, що в проекті Державного бюджету ці  позиції також будуть враховані.

"Я думаю, що всі неузгоджені із законодавством питання, дотичні до процесу об'єднання громад, будуть вирішені і обіцяю в цьому повне сприяння обласної ради, -- зазначив очільник Волиньради Ігор Палиця. -- Але всі повинні розуміти, що об'єднання громад вигідне для них самих,   а не, скажімо,  для обласної ради".

Директор департаменту фінансів ОДА Ігор Никитюк закликає керівництво районів по максимуму сприяти об'єднаним громадам у їхній діяльності, в тому числі й вирішенні питання про приміщення для філій підрозділів державних інституцій, які потрібні громадам для виконання власних повноважень на нових засадах.