Голова облради ініціювала звернення до центральної влади щодо посилення соціального захисту членів сімей загиблих (померлих) учасників АТО/ООСПроєкт  звернення депутатів Волинської обласної ради до Верховної Ради України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України щодо посилення соціального захисту членів сімей загиблих (померлих) учасників АТО/ООС, внесений головою облради Іриною Вахович, сьогодні розглянула та підтримала постійна комісія з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства.

 До нас, депутатів Волинської обласної ради, все частіше звертаються батьки та члени родин загиблих учасників АТО/ООС з проханням сприяти у вирішенні ряду проблем соціального характеру. Майже щодня ми читаємо офіційні повідомлення про втрати або поранення у зоні ООС на Сході України. З кожним днем родин загиблих в Україні стає більше (лише у Волинській області зареєстровано 434 особи з числа цієї категорії). І вони потребують дієвої допомоги від органів влади усіх рівнів, насамперед, від державних інституцій.
Звертаємося від імені усіх волинських родин загиблих в АТО/ООС, які віддали свої життя за суверенітет, територіальну цілісність та незалежність України, до Верховної Ради України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України з проханням відновити попередньо гарантовані державою та згодом скасовані окремі пільги для родин загиблих в АТО. Адже вони повинні мати достойну пенсію, аби утримувати дітей, внуків  і не просити у держави кошти на проїзд у громадському транспорті чи придбання ліків, а гідно жити в своїй країні. Їхні сини та чоловіки у 2014 році йшли на війну добровольцями. Грошове забезпечення військовослужбовців на той час становило 2,0 тис. грн. Відповідно пенсію у зв`язку з втратою годувальника було встановлено у розмірі 3,5 тис. грн. Зараз у військовослужбовців заробітна плата значно вища, а отже і розмір такої пенсії - інший (7,5 тис. грн).
         Пенсійне забезпечення сімей військовослужбовців, що загинули,  здійснюється відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі-Закон).  Право на пенсію у разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, які перебували на їх утриманні.
         Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається  непрацездатним дітям, непрацездатним батькам і дружині, якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині військовослужбовців, які загинули чи померли в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.
         Відповідно до пункту а) статті 36 зазначеного вище Закону розмір пенсії у разі втрати годувальника встановлюється у таких розмірах:
- 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї;
-    якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім’ї, пенсія призначається у розмірі 90 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40 процентів на кожного непрацездатного члена сім’ї.
         Статтею 37 Закону визначено, що пенсії у разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
         З метою вирішення питання підвищення рівня пенсійного забезпечення батьків та інших членів сімей загиблих учасників АТО, врегулювання питання справедливого обчислення пенсії, пропонуємо ініціювати внесення  змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема розглянути можливість щодо:
-    проведення  перерахунку  пенсії  у  разі  втрати  годувальника  членам  сімей
загиблих учасників АТО шляхом збільшення грошового забезпечення (у відповідності до діючого розміру) або запропонувати інший механізм, при якому пенсійне забезпечення було б однакове для усіх членів родин загиблих, незалежно від року загибелі (смерті) військовослужбовців, розміру їх грошового забезпечення та доходу сім`ї;
-    надання права непрацездатним батькам загиблих учасників АТО отримувати
одночасно дві пенсії (за віком та у разі втрати годувальника за загиблих дітей).
Вважаємо, що держава зобов`язана сприяти створенню умов, за яких кожний ветеран, члени його родини, вдови і сироти відчували захист і турботу від української влади та повагу і шану від українського суспільства. Тому пропонуємо, передусім, розробити, прийняти та впровадити ефективне нормативно-правове регулювання зазначеної сфери суспільних відносин і, в жодному разі, не ігнорувати людей, відновити редакцію окремих норм Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які діяли до внесених Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (N 76-VIII від 28 грудня 2014 року) змін. Це забезпечить конституційне право учасників війни та членів їхніх сімей на належний соціальний захист, покращення  умов життя, а також зніме соціальну напругу в суспільстві," - йдеться в тексті проєкту звернення.