Досягнення Цуманської ОТГ - стимул для інших громадВ цьому переконалася голова обласної ради Ірина Вахович, відвідавши Цуманську ОТГ з робочим візитом.
Ця об'єднана громада створювалася шляхом об'єднання Цуманської селищної, Берестянської, Липненської та Холоневичівської сільських рад. Очолює громаду колишній атовець Анатолій Дорошук. Активність лідера підтримують місцеві депутати та громада. Є значна підтримки депутата обласної ради Юрія Ройка, який балотувався до представницької влади саме з цього округу.
Сьогодні  на території Цуманської ОТГ  проживає понад 12 тисяч 600 мешканців. В перспективі, коли до цієї  громади доєднаються кілька інших сільських рад,  буде до 18 тисяч людей.
Наразі в різних куточках ОТГ проводяться інфраструктурні роботи. Значна частина коштів виділялася з обласного бюджету на умовах співфінансування. Йдеться про дороги, освітлення вулиць, ремонти освітніх закладів, придбання медичного обладнання, вирішення екологічних проблем.

 Ремонти вперше за півстоліття

Майже 2 млн грн за роки діяльності нинішньої каденції обласної ради було виділено на Цуманську загальноосвітню школу І-ІІІ ст. Ці кошти були спрямовані на заміну даху та утеплення корпусу, в якому навчаються учні молодших класів, а також здійснено ремонт у фойє та добудовано дві класні кімнати. Паралельно виділялися кошти з Ківерцівського району та самої ОТГ.
Цуманська школа є найбільшою серед сільських шкіл Волині. Тут і сьогодні киплять ремонті роботи, бо за кошти соцеконому здійснюється благоустрій  шкільного подвір'я. У планах керівництва школи та ОТГ - модернізація стадіону. Адже місцева дітвора має інтерес до спорту та досягнення навіть на рівні України. В школі подбали й про енергозбереження. Було закуплено котли на тверде паливо. Директор школи Любов Романюк розповідає, що тепловий режим значно поліпшився, а вчителі та діти забули про масові холодові алергії. Палять тут брикетом, який купують на ДП "Волиньторф". Тонна брикету вартує 1276 грн, але йдеться про ціну включно з логістикою.  Голова ОТГ каже, що палити брикетом в школах економніше в два рази.  Від газу в школі відмовилися, але котлів не демонтували. Про всяк випадок.
 Кипить робота і в двох садочках на території ОТГ. Ремонтують дошкільні заклади за кошти соцеконому в Холоневичах та в Липно. Перший садок не бачив ремонту 60 років, а Липнеський - 40. В той же час, в селі проживає 180 дітей. Після ремонту в садок матимуть змогу ходити 50. В будівлі замінили дах, утеплили та добудували ще одну групу.  Вже в жовтні очікують на маленьких господарів.

На Цуманщині позитивна демографія

В рамках проєкту Світового банку в центрі ОТГ реконструйовують одне з приміщень районної лікарні під амбулаторію. Між тим, є проблеми з фінансуванням цього будівництва. Про це голові облради розповіли голова ОТГ Анатолій Дорошук та депутат облради Леонід Стефанович, який очолює підприємство, що виконує підрядні роботи. Це непоодинокі питання, які виникають до процесів реалізації проєкту Світового банку. Ірина Вахович каже, що розбиратиметься з ситуацією спільно з профільною тимчасовою комісією облради. "Тим більше, що сьогодні йдеться про потребу у співфінансуванні проєктів Світового банку з обласного бюджету в сумі 38 млн грн", - додає Ірина Вахович.
Між тим, в Цумані є лікарня, яка має статус районної і наразі реорганізовується в комунальне підприємство. В закладі працює 78 людей, дитяче та терапевтичне відділення. Частина фахівців перейдуть працювати в амбулаторію. Яке ж майбутнє чекає на колишню районну лікарню? Керівник закладу Олена Граузе впевнена, що лікарня потрібна людям. Аргументів кілька: фахові працівники, достойне обладнання,  потреби місцевих людей. До слова, на території ОТГ - позитивна демографія. Тут щороку народжується понад 200 людей, а відходить у засвіти - 120.

Завадили екологічній катастрофі

 Дбають на Цуманщині й про екологію. З допомогою обласного бюджету та в співфінансуванні громади замінили обладнання на місцевій каналізаційно-насосній станції. З обласної казни було залучено 2 млн грн. Юрій Ройко пояснює, що йдеться про безпеку річки Путилівка, яка протікає через територію НПП "Цуманська пуща" та поблизу оздоровниць "Пролісок", "Червона калина" та "Сосновий бір". Оновлена система забезпечить вихід чистих стоків технічної води  з Цуманської каналізації до річки. Щоправда, роботи ще не завершені і потребують додаткового фінансування. "Оновлена система нічого не варта, без очисних споруд, де потрібно відновити систему біологічної та фізичної очистки", - розповів Юрій Ройко.
 До слова, кошти на очисні споруди в Цумані виділялися не тільки з регіональної програми "Екологія  16-20",  а й з державної програми "Питна вода". Голова ОТГ Анатолій Дорошук запевняє, що кошти програм вдалося залучити завдяки тому, що всі проектно-кошторисні документи та обгрунтування були підготовлені вчасно та грамотно.

Обласний бюджет мусить  подбати і про потреби регіонів

 Голова обласної ради Ірина Вахович приємно вражена досягненнями Цуманської ОТГ і вважає її прикладом для багатьох інших громад. "Можна поставити у зразок модель співпраці керівництва ОТГ та депутата обласної ради, який обирався на цьому окрузі. Йдеться про повні пакети документів, які готуються своєчасно, глибоке розуміння проблематики, постійний аналіз потреб і контроль якості робіт", - зауважила голова обласної ради.
Ірина Вахович наголошує, що в пріорітетах обласного бюджету й надалі мають залишатися заклади обласної комунальної власності, вони потребують значних капіталовкладень.  "Разом з тим, ми не можемо забувати про потреби регіонів, бо вони без нас не зможуть справитися.  Їхні проєкти маємо реалізовувати на умовах співфінансування. Інакше не будемо мати результату, який би забезпечив розвиток Волині", - вважає голова облради.