Добровільно чи примусово? - цитатник "Відкритої влади" про адмінреформу Пожинаємо плоди помилок, які були допущені при створенні ОТГ
   Ірина Вахович - голова обласної ради


Коли ти одягаєш сорочку і перший гудзик застебнув неправильно, то далі, яких би зусиль не докладав, порядку не буде...  Це про принцип добровільності. Не можна було проводити адмінреформу за принципом добровільності. Потрібно було все науково обгрунтувати. Потрібно було створювати об'єднані громади, зрозумівши, які  вони мають ресурси та потенціал для того, щоб розвиватися.
Звісно, принцип добровільності в коросткостроковому періоді дав поштовх тим громадам, які утворилися. Завдяки тому інвестиціному ресурсу, який вони могли отримати в тому числі. Але, якщо вести мову про майбутнє цих громад, то розуміємо, що частина з них є не самодостатніми. На мою думку, помилкою було й те, що ОТГ формувалися не навколо міст, а тому ми маємо проблеми з їхнім розвитком. Іншими словами, ми обмежили можливості для розвитку міст, в яких живе найбільша кількість населення.
Чи на часі механізм адміністративного завершення реформи на базовому рівні? Як на мене, вже створені громади мають об'єднуватися на договірних умовах. Є частина ОТГ, які надзвичайно потужні і навіть мають реверсну дотацію, тобто повертають частину коштів у державний бюджет. А тим часом,  на сусідніх територіях - мінуси на рахунках. Вони не можуть самі себе забезпечити. Парадокс у тому, що ті, які мають реверсні дотації мають менші  адміністративні витрати, ніж ті, що фінансово не спроможні.   На наступному тижні ми будемо мати більш грунтовний аналіз, який допоможе зрозуміти, яка частина ОТГ є неспроможними.
Ми сьогодні пожинаємо плоди помилок, які були допущені при створенні ОТГ. Потрібно внести зміни до Перспективного плану розвитку територій. Ті сільські ради, які не входять до ОТГ, об'єднати в громади, відповідно до Перспективного плану, і далі вести діалоги про укрупнення вже створених ОТГ. Але ставити їх в рамки якогось примусу не правильно. Потрібно в цьому питанні принцип добровільності залишити і дати шанс громадам домовитися між собою про такі укрупнення.

В добровільності було достатньо часу
Олег Кух - Любешівський селищний голова


Наша громада створена на добровільних засадах. Але, щоб зрозуміти як потрібно завершити реформу, потрібно подивитися на приклад тих сільських рад, які не входять в Любешівську ОТГ. Є Люб'язівська та Дольська сільські ради, які не мають шансів створити свою ОТГ. Голови відверто заявляють: "Ми чекаємо, поки нас приєднають примусово". Як на мене, в добровільності було достатньо часу. Хто хотів скористатися можливостями, то скористався. Щоб завершити реформу до 2020 року нам потрібна законодавча ініціатива про примусове доєднання громад.

Проблеми є там, де голови РДА чи райрад виступали "гальмом" того процесу

 Анатолій Вітів - голова постійної комісії з питань  питань депутатської діяльності, місцевого самоврядування, захисту прав людини, законності, боротьби із злочинністю та корупцією; голова фракції "Свобода"


Я вважаю, що шлях добровільності був обраний правильно. Завдяки цьому, дуже багато громад об'єдналися. Проблеми є там, де голови РДА чи райрад виступали "гальмом" того процесу. Маю на увазі голову Камінь-Каширської РДА, голову Горохівської РДА. Вони заважали.  В Горохівському районі створено Мар'янівську ОТГ всупереч тому, що хотів голова РДА. Вони дивилися на Куха, який створив велику громаду, і кожен себе уявляв великим царем на своїй території. Питання, чи були би ці громади спроможні? Помилку допустили законодавці, не встановивши термінів. Вони започаткували реформу, але не сказали, коли вона має завершитися. Тому чимало голів сільських рад зайняли позицію вичікування. Він - сільський голова, який може собі крім зарплати виписати премію, а от коли буде ОТГ, то це рішення не від нього залежатиме. Навіщо йому це? Протримається до виборів і премію отримуватиме. Через таких людей не повинна страждати більшість, тому я категорично проти того, щоб ми зараз перемальовували карту перспективного плану. Об'єднання має відбуватися з врахуванням думок громад.

Було багато ейфорії від добровільності
Олександр Омельчук - голова фракції УКРОП в обласній раді


 Спочатку було багато ейфорії від добровільності. Знаходилися керівник, малювалися плани, але ми побачили, що деякі села вперто не хотіли об'єднуватися. Сьогодні це - білі плями. Що з ними робити? Ми розуміємо, що вони добровільно не об'єднаються. Їх потрібно об'єднати адміністративним шляхом і завершити цю реформу. Потім будемо рухатися далі.

  Потрібно поставити крапку   і примусово об'єднати громади
 Святослав Кравчук - депутат обласної ради 


Для того, щоб зробити яксусь справу, треба мати основу з розрахунками та науковим обгрунтуванням. В жодній країні рефоррма на основі добровільності не завершилася. Людей треба слухати, але рішення повинна приймати та особа, яка буде відповідати за результати цих дій. Тобто держава. Я прихильник того, що сьогодні потрібно поставити крапку в добровільності і примусово об'єднати громади. Потрібно робити акцент на економічні показники. Рішення має приймати держава, але людей потрібно слухати.

Реформу треба завершити до кінця весни
Валентин Малиновський - консультант з юридичних питань проекту «Пульс» 


Вивчаючи досвід всіх європейських країн, я прийшов до висновку, що жодна країна, яка декларувала добровільне об'єднання, реформи не завершила. Вони її або провалювали, або переходили на примусовий варіант. Коли був прийнятий Закон  «Про добровільне об’єднання територіальних громад», я відразу наголошував, що будуть проблеми. Але сталося так, як сталося. Ми маємо дедлайн - 2020 рік. В жовтні плануються вибори. Ми всі повинні пам'ятати цю дату. Якщо до цього часу ми не створимо всіх ОТГ і не об'єднаємо районів, то провалимо реформу. Не може пів України обиратися в ОТГ, а інша половина жити в радянській системі. Створення механізму примусового об'єднання громадян - на часі. Якщо ми цього не зробимо, то не встигнемо завершити реформу. Ще ж потрібно внести зміни до Конституції, бо міняємо систему публічної влади. Реформу треба завершити до кінця весни.