Дії чиновників ОДА оцінюватимуть правоохоронні органи (оновлено)Заступник голови обласної ради Роман Карпюк подав у прокуратуру Волинської області дві заяви про злочини.  Він просить прокурора області Віктора Швидкого внести в ЄРДР відомості за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст. 367 КК України, головою ОДА Олександром Савченком та директором департаменту фінансів ОДА Ігорем Никитюком.
    Причина - відмова виконувати рішення обласної ради "Про обласний бюджет".
Нагадаємо, основний кошторис області був затверджений обласною радою 20 грудня 2018 року та вчасно оприлюднений. Втім, замість того, щоб належним чином забезпечити  виконання рішення сесії та затверджених сесією бюджетних показників, голова Волинської ОДА Олександр Савченко   10.01.2019 видав доручення, яким фактично призупинив виконання рішення сесії про обласний бюджет на 2019 рік. Відповідно, директор департаменту фінансів Волинської ОДА Ігор Никитюк   затвердив не постійний, а тимчасовий розпис обласного бюджету, яким обмежив проведення капітальних видатків  та кредитування, витрат, включених до обласного бюджету в областях, не більше 1/12 від таких витрат.
Цим самим  чиновники ОДА, зловживаючи своїм службовим становищем, не маючи жодних правових підстав (зокрема, рішення суду про скасування рішення сесії, що набрало законної сили) безпідставно  призупинили виконання обласного бюджету.
Посилаючись на законодавство, у своїй  заяві Роман Карпюк зауважує, що "зупинення рішень обласної ради є наслідком правового реагування голови обласної ради (головуючого на пленарному засіданні сесії) на рішення, що були прийняті радою. 
Зміна рішень обласної ради передбачає внесення змін та/чи доповнень до раніше прийнятих актів обласної ради, яка їх раніше ухвалила. Для цього не приймається новий нормативний акт на заміну чинного, а також чинний акт не скасовується. Натомість ухвалюється рішення про внесення до нормативного акту необхідних змін та/чи доповнень. Іншими словами, якась частина нормативного акту редакційно змінюється, а окремі норми чи їх складові (частини, пункти, підпункти, абзаци) доповнюються новим текстом".

"Звертаю увагу на те, що головою Волинської ОДА Савченком О.І. свідомо проігноровано  положення ст. 122 Бюджетного кодексу України, якою визначено, що бюджетні асигнування  в розмірі, що не перевищує 1/12 обсягу бюджетних призначень, передбачено в разі неприйняття до початку нового бюджетного періоду рішення  про місцевий бюджет чи зупинення рішення про місцевий бюджет.
Адміністративний позов, поданий 03.01.2019 Савченком О.І., про призупинення дії рішення  №22/13 «Про обласний бюджет на 2019 рік»  судом по суті не розглянутий та рішення, яке набрало законної сили в цій справі відсутнє", - йдеться в заяві до прокурора.
 Заступник голови облради вважає, що  видане головою ОДА Олександром Савченком   доручення суперечить  вимогам чинного бюджетного законодавства та законодавства про місцеве самоврядування, бо  зупиняє виконання низки обласних програм в сфері соціального захисту населення, фінансування  капітальних видатків  на проведення ремонтних робіт в закладах освіти, охорони здоров’я, культури, придбання медичного обладнання та медикаментів. Тому, на переконання Романа Карпюка, дії посадовців ОДА містять ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 364 КК України. 

Окрім Волинської прокуратури, заступник голови обласної ради Роман Карпюк надіслав заяви про злочини з проханнями внести в ЄРДР відомості за фактом вчинення головою ОДА Олександром Савченком  та директором департаменту фінансів Волинської ОДА Ігорем Никитюком кримінального правопорушення  начальнику Управління СБУ у Волинській області Юрія Фелонюка, заступнику Генерального прокурора України, керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назару Холодницькому та директору Національного антикорупційного бюро України Артему Ситнику.
Перший заступник голови обласної ради, представник фракції "Свобода" Олександр Пирожик підтримує дії пана Карпюка та заявляє, що викладене в заяві до прокурора - консолідована позиція більшості депутатів   обласної ради. "Всі розуміють, що за тимчасовим розписом обласного бюджету, передбаченим Олександром Савченком на три місяці, ми не матимемо коштів на фінансування програми соцзахисту в частині здійснення матеріальної допомоги людям з депутатського фонду, ні на програму "Волинькард", ні на субвенції місцевим бюджетам задля підтримки певних інфраструктурних об'єктів.   Це бюджет - виживання. Якщо голову Волинської ОДА, мабуть,  ситуація мати підвішений бюджет влаштовує, то обласну  раду - ні. А оскільки чинним законодавством передбачено, що після першого місяця має з'явитися постійний розпис  обласного бюджету, а не тимчасовий, то ми бачимо  в   діях  Олександра Савченка і директора департаменту   фінансів ОДА Ігоря Никитюка явні ознаки порушення законодавства. Хочу звернути увагу на те, що жодних претензій від столичних структур  до обласного бюджету  немає. Офіційний Київ вніс наш бюджет до переліку прийнятих  і наше рішення є обов'язковим до виконання ОДА. Якщо сам Олександр Савченко не хоче виконувати цього рішення, то йому повинна допомогти прокуратура. Тож нехай цей правоохоронний орган підштовхне виконавчу владу до того, аби бюджет був розблокований та фінансувалися всі видатки", - коментує Олександр Пирожик.
"Сьогодні маємо на календарі лютий. З початку року вже була маса дзвінків з районів. Всі турбуються про долю капітальних видатків. Лікарі переживають, коли профінансують  закупівлю медичного обладнання, сільські голови турбуються про ті питання, які вони піднімали в своїх клопотаннях до обласної ради щодо співфінансування інфрастуруктурних проектів. Страждають сотні простих громадян, які звертаються по матеріальну допомогу з депутатського фонду. Ми змушені давати цим людям невтішні відповіді через те, що бюджет заблокований. Думаю, що ці дії ОДА - протиправні, - дає свою оцінку ситуації голова найбільшої фракції Волиньради, радник голови обласної ради Вячеслав Рубльов. - Всі обласні бюджети в країні працюють, а на Волині ми бачимо якусь унікальну ситуацію, спровоковану головою ОДА. Вважаю, що волиняни повинні дати оцінку цим діям в кожному районі.  Адже чимало проектів, які повинні були би працювати в області, досі не працюють. Програє та ж спортивна галузь. Нас звинувачували, що ми зменшили видатки на спортивні програми. Але ж ми й обіцяли ці кошти додати після детального розпису при внесенні змін до бюджету. В результаті ж нинішніх дій ОДА, маємо ситуацію, що кошти  на галузь не надходять в повній мірі, бо вони заблоковані. Адже фінансування відбувається за 1/12. Тобто питань дуже багато. Правоохоронні органи повинні сказати своє слово".
Повністю підтримав дії заступника голови обласної ради Романа Карпюка очільник фракції "Батьківщина" Василь Столяр. "Вважаю, що Ігор Никитюк порушує закон, виконуючи вказівку голови ОДА Олександра Савченка. Сам по собі Никитюк таких дій не вчиняв би. Голова ОДА часто повторює відому цитату: "Злодій повинен сидіти в тюрмі". От мені цікаво, чому Савченко досі не за гратами?", - коротко та радикально прокоментував нинішні події пан Столяр.
Нагадаємо, попередньо голови фракцій обласної ради надсилали Звернення   до голови Волинської обласної державної адміністрації Савченка О.І. з вимогою внести на розгляд чергової сесії обласної ради проект рішення "Про звіт голови обласної державної адміністрації про виконання облдержадміністрацією делегованих обласною радою повноважень". Представницька влада зверталася й до директора департаменту фінансів ОДА Ігоря Никитюка з рекомендаціями не виконувати сумнівних доручень Олександра Савченка.