Держекоінспекція готова до конструктивного діалогу та співпраці із волинськими самоврядцями 

Члени Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради у ході першого засідання цього консультативно-дорадчого органу, обговорили організаційні засади взаємодії самоврядних органів краю із Державною екологічною інспекцією у Волинській області.

Начальник цього відомства Олександр Кралюк звертаючись до присутніх наголосив, що екологи мають намір налагодити із головами територіальних громад більш тісну комунікацію та подальшу співпрацю.

"Я вас дуже прошу до питань екологічної безпеки та дотримання природоохоронного законодавства віднестись дуже серйозно. Історія доводить, що недостатня увага до цієї роботи неодмінно призводять до поглиблення незадовільного екологічного стану навколишнього середовища та негативно позначаються на якості життя та здоров’я громадян. І наші спільні зусилля в цьому напрямку, можуть, і повинні, вже у найкоротший термін привести до відчутних якісних змін" , - наголосив він.

 Олександр Кралюк зауважив, що покращувати є що, адже у порівнянні із 2019 роком - 2020 рік, в частині екологічного стану області, має досить невтішні показники.

"Якщо у 2019 році Держекоінспекція провела 2 тисячі 51 перевірку, збитки нараховані за порушення природоохоронного законодавства склали 10 млн грн, то вже в 2020 році,  при проведенні на 700 перевірок менше, а саме 1 357 - збитки склали 152 млн грн. Це характеризує вкрай негативну динаміку, яка сьогодні склалась в області в частині дотримання в області природоохоронного законодавства", -  додав він.

Олександр Кралюк зауважив, що серед низки проблемних питань, які викликають чи не найбільше занепокоєння екологів є виготовлення землевпорядної документації, паспортизація місця видалення відходів та порядок експлуатації хаотичних сміттєзвалищ, розроблення схем санітарної очистки населених пунктів, роздільний збір сміття, а також будівництво полігонів.

У свою чергу, Любешівський селищний голова Олег Кух висловив особисте переконання, що  кожен із присутніх голів територіальних громад щиро вболіває і намагається зробити абсолютно все для того, щоб усунути можливі порушення природоохоронного законодавства на своїх територіях, між тим є об'єктивні причини, які не сприяють цьому.

" Є такі речі, які не можливо вирішити в межах окремої громади та подекуди й району, адже вони не підкріплені фінансово. Чи не найбільш болючим  питанням - є поводження із твердими побутовими відходами. Чи не в усіх громад є проблема із логістикою та вивезенням сміття. Сьогодні в області триває розробка Стратегії поводження із твердими побутовими відходами і до її реалізації, на моє переконання, неодмінно має долучитись держава, шляхом прийняття відповідної державної програми. Мене цікавить чи ми надалі працюватимемо у цьому напрямку консолідовано, чи на голів громад і надалі будуть складатись протоколи і вони будуть притягуватись до відповідальності та отримувати відповідні приписи?", - поцікавився він.

Олександр Кралюк зауважив, що наразі це питання залишається для Волині одним із самих критичних. Мовляв, воно стосується  80 % територіальних громад, адже в області наразі є більше 400-сот хаотичних сміттєзвалищ.

"Якщо ми говоримо, що є наші функції державного нагляду за дотриманням природоохонного законодавства, то Деражекоінспекція не має права виходити за рамки діючого законодавства. Якщо поглянути з боку керівників територіальних громад, то ви піднімаєте слушну проблематику. Але її треба вирішувати не на рівні наших взаємовідносин, а на рівні широкого обговорення, як на рівні області, так і на загальнодержавному рівні. В частинні введення мораторію, або ж введення певних обмежувальних заходів з боку екологічної інспекції. Сподіваюсь, що нам спільними зусиллями вдасться розробити певний алгоритм дій, аби Держекоінспекція виконуючи закони не виглядала, як репресивний орган ", - зауважив він.

 Маневицький селищний голова Олександр Гаврилюк поцікавився подальшою періодичністю перевірок екологів. Мовляв, вони проводяться дуже часто, а громади наразі перебувають на стадії становлення та формування відповідних служб, що мають опікуватися питаннями екології.

Олександр Кралюк повідомив, що усі перевірки плануються за рік згідно порядку планування, що регламентується низкою вимог природоохоронного законодавства.

"Наші планові перевірки можуть відбуватися не частіше, аніж один раз на два роки. Інструментів для того, щоб проводити перевірки держава нам надала досить багато, але я розумію, що громади не повинні відповідати за наші показники, і повірте, ми не ставимо у пріоритет роботи досягнення показників", - сказав він.

Олександр Кралюк порадив очільникам громад включити у штатні розписи своїх апаратів чи адміністрацій хоча б одного спеціаліста, що опікуватиметься питаннями екологічної безпеки, мовляв це стане передумовою вирішення багатьох питань з якими нині стикаються керівники самоврядних органів краю.

Підсумовуючи обговорення, голова обласної ради Григорій Недопад зауважив, він триматиме на особистому контролі те, аби до жодної територіальної громади не було упередженого ставлення з боку контролюючих чи правоохоронних органів.

"Кожна громада, яка є на території Волинської області, очільник якої, входить до складу нашої Координаційної ради -  ніколи не залишиться наодинці зі своїми проблемами. Вам не потрібно мовчати, озвучуйте все наболіле і ви обов'язково будете почуті. Ми обіцяємо не допустити упередженого ставлення до вас чи більше того - беззаконня по відношенню до ваших громад. Так, Державна екологічна інспекція області працює в межах чинного законодавства, але вона повинна не забувати, що працювати також необхідно на користь місцевих територіальних громад", - резюмував  голова облради.