Депутати облради вважають, що землями за межами населених пунктів повинні розпоряджатися громади На сьогоднішньому засіданні постійної комісії з питань сільського господарства, продовольства, земельних відносин рекомендовано сесії обласної ради підтримати рішення депутів Івано-Франківської обласної ради Про звернення обласної ради щодо прийняття законопроекту № 4355 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням та охороною земель”.    

Законопроектом пропонується встановити порядок передачі земель державної власності за межами населених пунктів у комунальну власність об’єднаних територіальних громад та право розпоряджатися такими землями сільським,  селищним,  міським радам (крім земель оборони, земель ПЗФ та іншого природоохоронного призначення, які мають важливе значення для держави. Законопроект вже розглянутий в першому читанні. На важливості його прийняття наполягають члени профільної комісії обласної ради Віталій Заремба та Валентин Чернецький.

Проблема надто актуальна для Волині і спричинила масу конфліктів органів місцевого самоврядування з головним управлінням держгеокадастру у Волинській області, оскільки воно приймає рішення про виділення земель за межами населених пунктів. Нагадаємо, в зв'язку з цим, обласна рада  рекомендувала Міністру аграрної політики та продовольства України, Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру розглянути питання щодо невідповідності займаній посаді начальника Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Василя Василенка.

Про те, що землі масово виділяються мешканцям інших областей без погодження з органами місцевого самоврядування неодноразово йшлося під час засідання тимчасової контрольної комісії обласної ради з питань земельних відносин.

Шацька районна рада ще в минулому році прийняла Звернення до голови Волинської обласної державної адміністрації  щодо тимчасового припинення безоплатного виділення земельних ділянок сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Шацького району у власність. "Впродовж 2014-2016 років набуло масового характеру надання Головним Управлінням Держгеокадастру у Волинській області земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власність за межами населених пунктів Шацького району для ведення особистого селянського господарства та індивідуального садівництва іногороднім громадянам. У людей забирають пасовища, а в селищної, сільських рад - інвестиційно-привабливі земельні ділянки.
Управлінням Держгеокадастру у Волинській області повністю ігнорується    звернення Глави Адміністрації Президента України від 15.03.2016 року №02-01/843. Це створює соціальне напруження серед місцевого населення", -- йдеться в документі.

На сьогоднішньому засіданні постійної комісії з питань сільського господарства розглянули та взяли до вілома це рішення. До слова, депутати Шацької райради також вимагають прийняття законопроекту № 4355 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням та охороною земель”.

Що ж до вимог шацьких депутатів тимчасово призупинити виділення земель в їхньому районі іногороднім громадянам, то, на думку членів постійної комісії облради, ця позиція є антиконституційною. Разом з тим, вони визнають, що проблеми існують і їх вирішення потребує додаткових юридичних консультацій.