Депутат Валентина Блінова звітує перед громадоюНова влада має вирішувати проблеми своїх територій

За більш як три роки роботи в облраді колеги-депутати більшістю голосів підтримали 25 моїх запитів, у яких порушені проблеми соціального захисту старовижівчан,  розбудови інфраструктури території Старовижівського району, підняті важливі питання життя громади Волині 

З 2006-го року, відколи виконую обов’язки депутата представницького органу краю, не було такого складного і напруженого року, як минулий. Майже кожна сесія обласної ради відбувалася у протистоянні тоді ще опозиційних і провладних обранців громади. На жаль, далеко не всі депутати зберегли позицію, яку декларували своїм виборцям. Одні ламалися під тиском Партії регіонів, інші спокусилися на грошові посади або вважали за краще перечекати в тіні. Мовчазним ігноруванням провладна тоді більшість блокувала запити представників опозиції. Але навіть незважаючи на це, проблеми, вирішити які вимагала у своїх запитах та зверненнях, були настільки важливими, що відмахнутися від них чиновники не наважилися.

Більш як рік Ратнівський молокозавод не виплачував кошти за здане молоко жителям села Сьомаки. Загальна сума заборгованості – 17086 гривень. Люди зверталися до директора підприємства, так і до тодішнього голови Старовижівської райдержадміністрації Володимира Семенюка. Однак лише після того, як я озвучила цей факт у депутатському запиті на сесії обласної ради 3 вересня 2013-го, підприємство розрахувалося із здавачами молока не тільки цього, а й сусідніх сіл.

Двічі – 8 листопада 2013-го і 14 березня цього року – піднімала перед обласною владою проблему руху потягів Ковель – Заболоття та облаштування належних умов для пасажирів на станції Кримне. Запити з цього приводу були скеровані департаменту інфраструктури та туризму облдержадміністрації і державному територіально-галузевому об’єднанню «Львівська залізниця». Рівненська дирекція залізничних перевезень, зокрема, пояснила закриття станції Кримне «скороченням пасажиропотоку на цій дільниці та нерентабельністю роботи», але водночас пообіцяла включити до плану капітальних інвестицій на цей рік будівництво павільйону для пасажирів. Щодо зміни розкладу руху дизель-поїзда Ковель – Заболоття, то залізничники запевнили, що з 1 червня збільшиться розрив між його прибуттям на станцію Ковель і відправленням у зворотному напрямку.

На сесії, що відбулася 5 березня 2014 року, депутатський запит про підняття цін в аптеках селища адресувала Волинському територіальному відділенню Антимонопольного комітету. Проблему, актуальну для всіх волинян, порушили жителі Старої Вижівки, звернувшись до мене. Після озвучення на сесії її обговорювали на нараді в облдержадміністрації. Спеціалісти територіального відділення АМК, перевіривши аптечні заклади в Старій Вижівці, виявили підвищення цін на окремі ліки у період з 1 лютого по 14 березня цього року від 1% до 20,8%. В. о. голови територіального відділення АМК С. Луговий у своїй відповіді повідомив: «Враховуючи соціальну значимість ринку роздрібної реалізації лікарських засобів, щоб запобігти порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, готуються рекомендації щодо встановлення роздрібних цін на лікарські засоби на рівні, який би існував за умов значної конкуренції на ринку».

Зі свого депутатського досвіду знаю, що найважче  вирішувати проблеми, для яких потрібні значні кошти. Саме з таких – ситуація із припиненням функціонування школи у Грабовому. Колишня влада вирішила зекономити на її утриманні, але водночас так і не запропонувала сільській громаді, як використати споруду. Школа перетворилася на пустку, що дедалі більше руйнується. Районні чиновники, повісивши замок на дверях закладу, вмили руки.

Лише депутати облради (фракція «Батьківщина») постійно били тривогу з приводу того, що невдовзі від приміщення залишаться руїни. Своє слово з цього приводу сказали Михайло Корінчук із Камінь-Каширського та заступник голови облради Ігор Гузь. Двічі я піднімала цю проблему в сесійній залі, останній раз — на сесії 14 березня цього року. Але перш ніж шукати варіанти, як використати приміщення Грабівської школи, хотілося б почути пропозиції районної влади, зокрема і нового голови райдержадміністрації Анатолія Лавренюка, який може вважати цю публікацію моїм депутатським зверненням.

Власне, така ж ситуація із ще одним запитом – про будівництво дороги сполученням Глухи  – Ратне. З таким клопотанням до мене звернулися депутати Глухівської сільської ради. У відповіді управління інфраструктури і туризму облдержадміністрації зазначено, що ця ділянка є дорогою місцевого значення комунальної власності, знаходиться у віданні органів місцевого самоврядування. Двічі у сесійній залі озвучувала цю проблему, однак районна влада жодного разу не зверталася з пропозицією включити цей об’єкт у перелік фінансування робіт із будівництва, реконструкції, ремонту та утримання доріг комунальної власності. Сподіваюся, що нове районне керівництво виконавчої вивчить цю проблему і спільно з нами, депутатами обласної ради, допоможе жителям Глух і Теклі.

Громада Любохин великі надії покладає на будівництво нової школи. Цей об’єкт входить до переліку інвестиційних проектів комунальної власності, які потребують фінансування за рахунок бюджетних коштів, як і реконструкція дитячих садків у Рудні, Старій Вижівці, Кримному та Старій Гуті. У Програмі економічного і соціального розвитку області на 2014—2015 роки, яку прийняла обласна рада, передбачені кошти, однак через складну політичну й економічну ситуацію гроші з державного бюджету не йдуть.  

Торік у серпні перед головою облдержадміністрації  піднімала питання про погашення заборгованості із заробітної плати робітникам, які працювали на будівництві школи в Любохинах. На прохання тутешньої громади нещодавно до мене звернувся сільський голова Адам Стрільчук, щоб привернути увагу нової влади до спорудження навчального закладу. Відтак побувала на особистому прийомі у голови облдержадміністрації Григорія Пустовіта, директора департаменту фінансів облдержадміністрації Ігоря Никитюка. Наразі, поки область не отримала коштів на соціальний розвиток із державного кошика, виділено більш як 1 мільйон гривень із обласного бюджету на цей об’єкт.

Єдине, що непокоїть, – наскільки швидко пропустить їх Держказначейство. Адже торік чимало сільських голів, зокрема й Старовижівського району, називали однією з головних проблем у своїй роботі заморожування коштів у цій структурі. З цього приводу підготувала звернення Волинської обласної ради народним депутатам України, яке було виголошене торік на сесії 8 листопада.  

Моєї допомоги як депутата і журналіста попросили жителі Поліської сільської ради, які висловлювали недовіру своєму голові Петру Тищуку. Результатом  зустрічей з людьми, депутатами цієї сільської ради стала публікація у газеті «Волинь-нова».

Низку проблем, які стали темою депутатських запитів і звернень, підказали жителі інших районів та міст Волині. Зокрема жителі сіл Заброди, Бодячів Ківерцівського району просили допомогти вирішити екологічну проблему  – будівництва нового сміттєзвалища. Житель Луцька, колега-журналіст Василь Федчук звернувся з просьбою порушити у сесійній залі питання облаштування митних переходів на кордоні з Республікою Білорусь. Як використовуються кошти екологічного збору, який сплачують туристи і відпочивальники при в’їзді на територію Шацького національного парку, – цю тему теж озвучила на засіданні сесії облради. Торік 26 лютого у своєму запиті  пропонувала збільшити розмір матеріальної допомоги, яку виплачують через Центр по здійсненню соціальних виплат волинянам, котрі опинилися у складних життєвих обставинах.

Як секретар комісії з питань духовності, культури, освіти, зв’язків із громадськими організаціями та ЗМІ особливо переймаються гуманітарними проблемами. Тому підтримала ідею проведення розширеного засідання, на якому обговорювалися проблеми алкоголізму і пияцтва. У ньому взяли участь лікарі, депутати районних і сільських, селищних рад, духовенство, члени громадських організацій. Ціла низка пропозицій, які висловили учасники засідання, за умови їх втілення допоможе кожній громаді зробити крок до духовного оздоровлення.

Колеги-депутати схвалили мою пропозицію провести виїзне засідання комісії, під час якого оглянули сільські бібліотеки та заклади культури Старовижівського та Ратнівського району. Передусім хотіла привернути увагу до тих вогнищ культури нашого району, які необхідно рятувати: Синівський, Поліський, Сереховичівський, Смідинський. Знаю, що для сільської культури ніколи не було легких часів, але (як не прикро це визнавати) у сусідів-ратнівчан влада набагато краще фінансує цю галузь.

Нині очікуємо кардинальних змін – реформи місцевого самоврядування, що передбачає децентралізацію, нові принципи формування бюджету, повернення місцевим радам повноважень, делегованих виконавчій владі, посилення контролю громади за діями чиновників. На зламі старого управлінського механізму, який чаїть у собі приховану пружину диктаторства, розраховую на те, що і депутати, й активні небайдужі старовижівчани долучаться до контролю за новою владою, щоб попередити небезпечні явища, проти яких люди вийшли на Майдан.

Валентина Блінова,

депутат обласної ради (фракція «Батьківщина»)