Чи стане Олика справжнім волинським Версалем? В області  є наміри створити історико-культурний заповідник  «Олика – перлина Волині». Це є кінцевою метою реалізації обласної програми відродження  історико-архітектурної спадщини смт Олика Волинської області на 2019 – 2024 роки, проект якої внесено на розгляд чергової сесії обласної ради. Паралельно планується інфраструктурний розвиток самого селища Олика.

Проект програми розглянули депутати на засіданні постійної комісії з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку, сім’ї, молоді, спорту та туризму.

Серед заходів програми:

1.    Забезпечення будівництва нового корпусу Волинської обласної психіатричної лікарні № 2 смт Олика з метою перенесення її з території замку Радзивілів.
2.    Забезпечення будівництва житла для переселення жителів з історичної частини смт Олика.
3.    Забезпечення будівництва дитячого садка та школи смт Олика.
4.    Відновлення, реставрація, раціональне пристосування та належне утримання пам’яток архітектури смт Олика.
5.    Забезпечення благоустрою кладовища.
6.    Покращення дорожньо-транспортної інфраструктури смт Олика.
7.    Забезпечення будівництва очисних споруд в смт Олика.
8.    Розбудова мережі туристичної інфраструктури.
9.    Промоція туристичного потенціалу смт Олика.
10.    Створення мережі музейних закладів у відреставрованих пам’ятках архітектури.
На реалізацію цих завдань потрібно понад 1 млрд грн.

Профільна комісія рекомендувала сесії підтримати проект програми.

Також рекомендовано постійній комісії обласної ради з питань бюджету, фінансів та цінової політики під час уточнення обласного бюджету на 2019 рік (розподілі «вільних залишків») врахувати необхідність виділення 60 (шістдесят тисяч) гривень для проведення міжнародної наукової конференції з нагоди 870-річчя першої писемної згадки про Олику та 455-ї річниці з часу надання цьому населеному пункту Магдебурзького права.

 

Довідково:

Олика – селище міського типу (містечко) у Волинській області, розташоване на перетині доріг з Рівного, Дубна та Луцька. Вперше згадується в Іпатіївському літописі під 1149 роком. Магдебурзьке право отримано в 1564 році. Населення – 3 127 осіб. Селище внесено до Списку історичних населених місць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року № 878.
На сьогоднішній день історичні пам’ятки смт Олика знаходяться в занедбаному стані. Це сталося внаслідок їх неправильного використання або невикористання взагалі.
До комплексу історико-архітектурних пам’яток смт Олика належать:
1.    Пам'ятки архітектури, які перебувають під охороною держави:
    1) Олицький замок, зведений у 1558 році. (Значно понівечений після 1939 року. Триповерховий палац, фортечні споруди, брама. Залишки ландшафтного парку. Замковий комплекс квадратний у плані — мав чотири кутові бастіони з сторожовими вежами, частково залишились два бастіони). Зараз на території замку – Волинська обласна психіатрична лікарня № 2;
2) Колегіальний костел Святої Трійці, збудований у 1635 – 1640 роках за проектом відомих архітекторів Бенедетто Моллі та Джованні Маліверна. Костел зведено у стилі римського храму Іль-Джезу. Храм пишно декоровано скульптурами святих (Войцеха, Станіслава, Петра і Павла) та різьбою у виконанні львівського скульптора Мельхіора Ампелі. У крипті колегіати — усипальниця роду Радзівіллів;
3) В’їзна (Луцька) брама міських укріплень — єдиний збережений фрагмент колись потужних міських укріплень;
4) Костел святих Петра і Павла, один з найстаріших костелів Волині, побудований у 1460 році на старому цвинтарі, серед старих магнатських могил;
5) Троїцька церква, побудована у 1886 році у передмісті Олики Заворотті;
6) Стрітенська церква, колишня греко-католицька церква, побудована у стилі бароко в 1784 році у передмісті Залісоче.
2.    Інші пам’ятки:
1) Радзивілівський тракт вимощений давньою шестикутною бруківкою, так званою шашкою Трилінського;
2) Цвинтарна каплиця, споруджена на католицькому цвинтарі на початку ХХ століття, перебуває в стані руйнації;
3) Комплекс штучних озер в смт Олика.