Чи приживуться термінали самообслуговування у лікарнях області?В квітні цього року обласна рада прийняла рішення "Про впорядкування отримання благодійних (добровільних) внесків та пожертв на користь медичних закладів - об'єктів спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Волинської області". Цим документом передбачено, що  керівники комунальних закладів сфери охорони здоров'я Волині до 01 серпня 2017 року повинні  видати  накази (розпорядження) в установах щодо заборони залучення готівкових коштів до благодійних фондів (лікарняних кас) через працівників закладів охорони здоров'я.
Між тим, керівники обласних нарокодиспансеру та шкір-вендиспансеру написали в обласну раду клопотання, в яких йдеться про складнощі зі встановленнями платіжних терміналів. Проблему вивчала постійна комісія обласної ради з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства.

Головний лікар  Волинського обласного наркологічного диспансеру Володимир Шкаровецький  розповів, що  звертався до двох державних банків, а саме "ПриватБанку" та "Ощадбадку" з проханням встановити в приміщенні платіжні термінали на безоплатній основі. Банки відмовили в клопотанні, мотивуючи свою позицію тим, що диспансері працює менше 300 працівників і здійснюється мало транзакцій. Банки правлять за обслуговування обладанання  4,5 тис. грн в місяць.

Така ж інформація прозвучала від головного лікаря Волинського обласного шкірно-венерологічного  диспансеру  Лесі Карпюк.

За інформацією лікарів з власних джерел, банкам вигідно встановлювати айбокси чи платіжні термінали тоді, коли в день через них проходитиме до 3 тис транзакцій.

Заступник голови постійної комісії Сергій Сівак доповнив колег і розповів про інші фактори, які ускладнюють виконання рішення обласної ради. Він стверджує, що чимало людей старшого покоління не вміють користуватися банківськими терміналами. Відповідно залучають для цього персонал лікарень. "Крім того, біля айбоксів постійно утворюються черги з десятка людей і це спричиняє напругу", -- додав Сергій Сівак. Він рекомендує призупинити дію рішення обласної ради і нагадує, що профільна комісія не підтримувала його.

Головний лікар обласної клінічної лікарні Іван Сидор розповів, що в очолюваному ним закладі банк безкоштовно встановив айбокс і навіть сплачує щомісячну оренду в сумі 800 грн, але, разом з тим, заробляє на тразакціях до 15 тис. грн в місяць. Він також говорив про те, що пацієнтам складно заплатити через айбокс великі суми коштів. "Бувають операції, які вартують по 70 тис. грн", -- зауважив лікар.

Більш оптимістична інформація прозвучала від головного лікаря обласної диячої лікарні Сергія Ляшенка. В очолюваному ним закладі встановлене банківське обладнання, за оренду якого нічого сплачувати банкам не треба. Нарікань від пацієнтів немає.

На засідання комісії прийшов ініціатор рішення обласної ради депутат Михайло Імберовський. Він нарікав на консерватизм окремих головних лікарів та наполдягав, аби рішення залишити в силі, бо всі мають працювати чесно та прозоро. Депутат розповів, що в одній з ЦРЛ намагався сплати благодійний внесок, щоб перевірити, як працює рішення обласної ради. "Там не було банківського обладнання, натомість працівниця приймального відділення взяла в мене готівку та запропонувала розписатися у звичайному зошиті в клітинку. Вважаю, що це -- неподобство", -- заявив пан Імберовський.  

Між тим, Сергій Сівак наполягав, що рішення, зініційоване паном Імберовським виконати технічно неможливо.

Голова постійної комісії Олександр Зінчук запропонував свторити робочу групу, яка вивчатиме проблеми з віпровадженням медичної реформи і комплексі і в тому числі й займеться питанням встановлення правил забезпечення функціонування  банківського платіжного обладнання в лікарнях. Ця пропозиція підтримана більшістю.

Крім того, депутати вирішили внести зімнив рішення обласної ради № 13/41 від 12.04.2017 «Про впорядкування отримання благодійних (добровільних) внесків та пожертв на користь медичних закладів - об'єктів спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Волинської області». Пропонується не зобов'язувати керівників комунальних закладів сфери охорони здоров'я, що є об'єктами  спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Волинської області ініціювати внесення змін та доповнень до чинних угод з благодійними фондами (лікарняними касами) про обов'язкові безготівкові розрахунки при сплаті добровільних (благодійних) внесків, а рекомендувати їм це зробити.

Сергій Сівак залишився при своїй позиції та в той же день зареєстрував власний проект рішення Про призупинення дії рішення обласної ради № 13/41 від 12.04.2017 «Про впорядкування отримання благодійних (добровільних) внесків та пожертв на користь медичних закладів - об'єктів спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Волинської області.