Бюджетні слухання: соціальний захистУчасниками сьогоднішніх слухань були голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики Михайло Імберовський, депутати облради Олександр Омельчук та Василь Столяр, заступник голови ОДА Світлана Мишковець, заступник директора департаменту фінансів Володимир Селедець, керівники профільних підрозділів ОДА Оксана Гобод та Алла Онищук.

Спочатку депутати заслухали інформацію начальника служби у справах дітей облдержадміністрації Алли Онищук про потреби у фінансуванні на наступний рік. Згідно з проєктом обласного бюджету  службі у справах дітей облдержадміністрації на утримання закладів, що надають соціальні послуги дітям, які опинилися в складних життєвих обставинах, з обласного бюджету спрямовується 10 169,8  тис. грн, що вище уточнених показників 2019 року на 15 відсотків або на 1 331 тис. гривень.
З них на утримання обласного притулку для дітей передбачено 4,5 млн грн, обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей – 5,6 млн гривень. Враховуючи очікуваний контингент дітей у 2020 році (у притулку - 28 чол, центрі - 40 чол.), середньомісячні витрати на одну дитину складуть 13,4 тис. грн та 11,7 тис. грн відповідно.
Найбільшу питому вагу витрат становлять захищені видатки – понад 94,3 відсотка. На оплату праці з нарахуваннями працівників цих закладів спрямовано 6 740,4 тис. гривень. У розрахунку фонду заробітної плати враховано посадові оклади з підвищенням, доплати до мінімальної заробітної плати до 4 723 грн, надбавки і доплати обов’язкового характеру та матеріальна допомога на оздоровлення. Педагогічному персоналу закладів передбачена надбавка за престижність праці у розмірі 20 відсотків посадового окладу та щорічна винагорода у розмірі 50 відсотків.
Видатки на придбання продуктів харчування та медикаментів розраховувались, виходячи з фактичної наповненості закладів у 2019 році – 60 осіб, норми харчування – 70 грн та медикаментів – 3 грн на один дітодень.
У 2020 році на виконання службою у справах дітей облдержадміністрації Обласної комплексної програми з питань підтримки сім’ї, протидії торгівлі людьми та забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків на період до 2021 року передбачено 10 тис. гривень.

Депутати найбільше цікавилися темою фінансування придбання житла для дітей, які є сиротами, або ж позбавлені бальківського піклування. Алла Онищук повідомила, що в області на обліку є 242 таких дитини.

Обласна рада прийняла Обласну цільову соціальну Програму забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа на 2017-2021 роки. В цьому документі передбачені видатки для придбання та ремонту житла для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Програма передбачає також вжиття низки інших заходів щодо забезпечення дотримання житлових прав дітей такої категорії, в тому числі й забезпечення соціальним житлом до отримання власного помешкання.

Голова бюджетної комсії Михайло Імберовський цікавився, чи є потреба у виділенні обласних коштів на житло для сиріт, зважаючи на порівняно хороше фінансування з державної казни, що практикується в останні роки. Алла Онищук розповіла, що в 2019 році було виділено з державного бюджету 12 млн грн та 2,8 млн грн з обласного. Ці кошти були повністю освоєні. Алла Онищук зауважує, що, попри великі суми, забезпечити всіх дітей, які потребують житла, не вдається. В 2020 році очікують 12 млн 90 тис. грн, але просять додатково майже 4 млн грн з обласного бюджету, яких в нинішньому проєкті ще немає.

Депутати пропонують, щоб служба у справах дітей проаналізувала ситуацію з можливостями адаптування під житло об'єктів нерухомості комунальної власності, що не використовуються. Скажімо, після закриття Іваничівської школи-інтернату, пустує приміщення, яке можна було би використати під соціальне житло для дітей-сиріт. Олександр Омельчук наводив приклади, коли не використовуються приміщення в ОТГ.

Крім ситуації з фінансуванням служби у справах дітей, на слуханнях розглянули пропозиції видатків на інші соціальні програми. Про це депутати спілкувалися з директором департаменту соцзахитсту ОДА Оксаною Гобод. Серед найбільш актуальних проблем галузі - потреба в ремонті Горохівського та Олицького психоневрологічних інтернатів. Йшлося також в потребі утворення додаткового хоспісного відділення для людей, які проживають в таких інтернатах.

 

Довідково про бюджет охорони здоров'я 2020 (за інформацією пояснювальної записки проєкту обласного бюджету)

На виконання основних завдань із соціального захисту та соціального забезпечення населення департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації у 2020 році передбачено 100 082,0 тис. грн, що на 12933,8 тис. грн, або на 14 відсотків більше уточнених показників 2019 року. Ріст видатків пов’язаний з підвищенням рівня мінімальної заробітної плати, цін і тарифів на енергоносії та комунальні послуги, цін на продукти харчування в інтернатних закладах соціального забезпечення, тощо.
 У структурі видатків на соціальний захист понад 70 відсотків або 77,4 млн грн спрямовується на забезпечення соціальними послугами стаціонарного догляду з наданням місця для проживання, всебічної підтримки, захисту та безпеки особам, які не можуть вести самостійний спосіб життя через похилий вік, фізичні та розумові вади, психічні захворювання або інші хвороби, в  6 інтернатних установах.
 У межах граничних обсягів забезпечуються видатки на виплату заробітної плати з нарахуваннями, на придбання продуктів харчування та медикаментів, здійснення розрахунків за спожиті енергоносії, виплату пільгових пенсій. При розрахунку фонду оплати праці працівників інтернатних установ враховано норми проекту Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” у частині визначення терміну „мінімальної заробітної плати”, враховано збільшення розміру мінімальної заробітної плати у сумі 4 723 гривень на місяць та посадовий оклад (ставка) робітника першого тарифного розряду за Єдиною тарифною сіткою у розмірі 2 102 гривні; виплату посадових окладів з підвищенням, надбавок і доплат обов’язкового характеру та надання матеріальної допомоги на оздоровлення. Ріст фонду заробітної плати у 2020 році заплановано на 17,8 відсотка, середня заробітна плата становитиме 6245 гривень.
Формування показників видатків з оплати енергоносіїв та комунальних послуг здійснювалось з урахуванням фактичного споживання енергоресурсів у 2019 році та з врахуваннях коефіцієнту росту цін і тарифів на окремі види послуг.
Обсяг видатків загального фонду на придбання продуктів харчування розраховувався, виходячи з очікуваної наповненості інтернатних закладів та норми харчування до 27 грн на одного підопічного в день з подальшим  залученням коштів спеціального фонду. Диференціація грошової норми обумовлена специфікою закладів, зокрема, наявністю в установі підсобного господарства. При плануванні видатків на придбання медикаментів враховано необхідність придбання засобів особистої гігієни для ліжкових хворих в установах. У середньому норма медикаментів на одного підопічного в день в інтернатних установах становить 2,5 гривні (у 2019 році  вартість продуктів харчування у розрахунку на один ліжко-день становила 21 грн, медикаментів –  2,2 гривень).
Для покращення рівня надання соціальних послуг в інтернатних установах залучаються кошти спеціального фонду обласного бюджету в обсязі 18 194,3 тис. грн, з них за рахунок надходжень від господарської діяльності підсобних господарств – 2 235,2 тис. грн та від  перерахування 75 відсотків пенсій та соціальних допомог підопічних, які перебувають на повному державному утриманні, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 року № 269 – 15 316,1 тис. гривень. Кошти спеціального фонду планується використати для забезпечення виконання натуральних норм харчування (12746,4 тис. грн), поліпшення медикаментозного забезпечення (1 296,3 тис. грн), придбання м’якого інвентарю та інших видатків (3 792,4 тис. грн), що дасть змогу підвищити норму харчування в середньому по інтернатах до рівня 70 грн, медикаментів – до 7,1 грн  у розрахунку на ліжко-день. Крім того, у Луцькому геріатричному пансіонаті на платній основі проживає 17 осіб, у зв’язку з чим  кошти спеціального фонду в сумі 359,2 тис. грн передбачено на оплату праці та комунальних послуг і енергоносіїв установи.
На виконання бюджетної програми по забезпеченню обробки інформації з нарахування та виплати допомог і компенсацій передбачено 3 601,3 тис. гривень. Із цієї суми 80 відсотків заплановано на фінансування захищених статей – заробітну плату з нарахуваннями та оплату енергоносіїв.
На виконання програми і заходів центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді у 2020 році  спрямовано 2 334,8 тис. грн, що на  314,1  тис. грн більше від уточнених показників 2019 року. З них понад 80 відсотків або 1878,8 тис. грн передбачено на виплату заробітної плати з нарахуваннями працівникам центру.
У 2020 році на утримання закладів, що надають соціальні послуги дітям, які опинились у складних життєвих обставинах – обласного соціального гуртожитку для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, передбачено 1 175,5 тис. гривень. Із загального обсягу ресурсу на виплату заробітної плати з нарахуваннями працівникам установи спрямовано 879,4 тис. грн, на оплату енергоносіїв – 198,5 тис. грн, на поточні витрати – 97,6 тис. гривень.
     Відповідно до Обласної комплексної програми з питань підтримки сім’ї, протидії торгівлі людьми та забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків на період до 2021 року функціонує обласний центр соціально-психологічної допомоги. На його утримання у 2020 році передбачено 2 412,5 тис. грн, що на 61 відсоток перевищує показники 2019 року. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 655 „Про затвердження Типового положення про притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі” розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 11.06.2019 № 325 затверджено нову редакцію Положення про Волинський обласний центр соціально-психологічної допомоги, згідно з якою при Центрі функціонує притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі як структурний підрозділ. Для належного функціонування Притулку планується орендувати додатково дві кімнати та ввести у штатний розпис установи 2,5 одиниці. Середньомісячні витрати на одного утриманця закладу, що розрахований на 30 місць, складають 6,7 тис. гривень.
    Крім того, на виконання заходів зазначеної Програми передбачається 150 тис. гривень. З них на проведення заходів державної політики з питань сім'ї – 70,0 тис. грн, на утримання та забезпечення діяльності  центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді – 30,0 тис. грн, на реалізацію заходів державної політики із забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків –50 тис. гривень.
На реалізацію заходів Регіональної цільової програми соціального захисту населення на 2019-2022 роки головному розпоряднику коштів обласного бюджету – департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації планується 11 615 тис. грн, а саме: 8 400 тис. грн – на надання одноразової грошової матеріальної допомоги громадянам, які опинилися в складних життєвих обставинах, з них 6 400 тис. грн за зверненнями до депутатів обласної ради; 400 тис. грн – на надання фінансової підтримки громадським організаціям інвалідів і ветеранів, діяльність яких має соціальну спрямованість; 1 200 тис. грн - компенсація витрат за пільговий проїзд сім'ям загиблих та особам з інвалідністю внаслідок війни з числа учасників АТО та Революції Гідності; 540 тис. грн – компенсація витрат на оплату житлово-комунальних послуг бійцям-добровольцям та капеланам добровольцям  АТО/ООС, 850 тис. грн - щомісячної виплати ветеранам ОУН-УПА;  тощо.
У 2020 році спрямовується 1 535 тис. грн на реалізацію  Регіональної програми підтримки  учасників антитерористичної операції/ООС та членів їхніх сімей на 2020-2022 роки. Програмою передбачено заходи з організації відпочинку для сімей загиблих учасників АТО - 700,0 тис. грн; робота обласного мобільного соціального офісу - 40 тис. грн; сприяння статутній діяльності громадських(ветеранських) організацій учасників АТО та членів їхніх сімей – 300 тис. грн, тощо. У 2020 році  в рамках програми заплановано проведення Всеукраїнського форуму під гаслом "Біда-не зламала, біда-об'єднала" в сумі  305 тис. гривень.