"Без сильної культури - нема сильної економіки", - голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політикиФОТО

Сьогодні, як і анонсувалося на нашому сайті, відбувається виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики. Народні депутати приїхали на Волинь, щоб обговорити питання «Про функціонування закладів культури в умовах децентралізації» та відвідати низку мистецьких закладів і культурних об'єктів. При цьому, парламентарі дають зрозуміти: приїхали не на екскурсію, а щоб зрозуміти, які прогалини маємо в українському законодавстві задля розвитку українців як культурної нації. Зібратися в такому складі на Волині - ідея заступниці голови Комітету, волинянки Ірини Констанкевич. "Обговоримо важливі питання розвитку гуманітарної сфери в умовах децентралізації, урбанізації, глобалізації. Як нам далі жити, зберігаючи національну ідентичність, і бути модерними, креативними водночас," - попередньо  пояснила народний депутат.

Окрім  комітетського десанту, який забезпечив повний кворум для повноцінної роботи, до участі в засіданні долучилися заступник Міністра культури України Ірина Подоляк, народний депутат Ігор Палиця, голова облради Ірина Вахович, т.в.о. голови ОДА Олександр Киричук, голова постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку, сім’ї, молоді, спорту та туризму Любов Ліпич, галузеве керівництво виконавчої влади, лідери місцевого самоврядування та керівники закладів культури Волині.

Широкий формат засідання передбачав і широку дискусію.

 

Народний депутат України Ігор Палиця подякував своїм колегам по Парламенту, що зголосилися приїхати на Волинь і зрозуміти місцеве бачення розвитку культури. "Хочемо, щоб у вас залишилися гарні враження від нашої області. Розумію, що маєте щільний графік, але прошу заїхати та подивитися наш перинатальний центр, хоч цього об'єкта нема у вашій програмі. Я вважаю, що культуру і мистецтво має розвивати здорова нація, тому пропонуємо подивитися, як ми зробили цей об'єкт, бо з такими ж підходами  будемо вдосконалювати наші культурні об'єкти. Треба опікуватися всіма галузями, в тому числі й спортом, і особливо дитячим", - зауважив Ігор Палиця.

Він також привернув увагу своїх колег до проблем поширення сигналу цифрового телебачення в області. Ігор Палиця закликав ретельно проаналізувати всі проблеми, які є в галузі культури і ті виклики,  що виникли внаслідок децентралізаційних процесів, аби профільні закони приймалися якісно, а не  в "турборежимі".

Голова обласної ради Ірина Вахович ознайомила гостей з природніми багатствами, економічним та культурним потенціалом області, продемонструвавши відповідну презентацію. Вона також наголосила, що вихідцями з Волині є дуже багато відомих не лише в Україні, а й у світі людей. Аби задати попередній розмові з нардепами більш конструктивного тону, Ірина Вахович нагадала їм слова відомого волинянина В'ячеслава Липинського: "Ніхто нам не збудує держави, коли ми самі її собі не збудуємо, і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не схочемо бути".

 

Заступник профільного Міністра Ірина Подоляк зауважила, що на Волині не вперше, бо, будучи студенткою, проходила на Камінь-Каширщині етнографічну практику, а тому мала нагоду особисто переконатися в унікальності  нашого краю. "Однак не буде ні Волині, ні Полісся, ні Галичини, ні Слобожанщини, якщо в нас  не буде хороших доріг, розвиненої медицини, освіти й задоволені базові людські потреби. Так, це все не повне без гуманітарного простору. Дорога, що веде в нікуди - не потрібна. Села будуть квітучими тоді, коли людям буде комфортно в них жити. Мати театр чи бібліотеку для того, щоби мати хорошу статистику - не цікаво. Це має бути місце, де люди зустрічатимуться один з одним та спілкуватимуться. Лише тоді культурні заклади мають значення", - переконана Ірина Подоляк.

Голова Комітету Олександр Ткаченко зосередив увагу колег на запланованій темі. Він нагадав, що децентралізація подарувала українському суспільству багато цікавих можливостей,  але одночасно продиктувала виклики. "Не всі ОТГ мають змогу утримувати заклади культури і закривають їх. До прикладу, на Волині є загроза закриття Торчинського краєзнавчого музею ім. Григорія Гуртового. Треба, щоб всі зрозуміли: без сильної культури - нема сильної економіки", - наголосив Олександр Ткаченко. Він пояснив, що при правильному підході в ОТГ до питань культури, можна генерувати додаткові прибутки для  громад, розвиваючи туризм.

Олександр Ткаченко розповів, що є ідеї передбачати в державному бюджеті субвенції для галузі культури. Також йшлося про дискусійне питання щодо  запровадження культурного податку.

Начальниця профільного управління ОДА Ольга Чубара детально розповіла про мережу культурних закладів області та про фінансування галузі. З бюджетів усіх рівнів в 2019 році виділено 485 млн грн, що на 16% більше, ніж в минулому році.

Потому слово мали голови окремих ОТГ, які ділилися своїм досвідом фінансування закладів культури. Щоправда, більшість голів, які були на цьому засіданні, намагаються зберегти мережу культурних закладів на тому ж рівні, що й до адмінреформи.

Разом з тим, голова Любешівської ОТГ Олег Кух заявивив про підтримку ідеї з так званою культурною субвенцією. Крім цього, він закликав нардепів ініціювати внесення змін до урядової постанови 1992 року, якою заборонено встановлювати плату за навчання в мистецьких школах у районах, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Він також нагадав, що на Волині і на Любешівщині, зокрема, є чимало пам'яток архітектури національного значення, на ремонт та утримання яких держава не виділяє коштів.

Заступник Міністра культури Ірина Подоляк зауважила, що в Уряду є наміри створити спецфонд, який буде наповнюватися на умовах співфінансування. Саме завдяки цьому джерелу планують відроджувати українські пам'ятки.

Крім цього, чиновниця Міністерства запевнила, що будуть розроблені критерії діяльності культурних закладів та якості послуг, які вони надають. Це слугуватиме свого роду орієнтиром для місцевих органів влади щодо потреби в утриманні та фінансуванні таких закладів.

Голова Зимненської ОТГ В'ячеслав Католик пропонував депутатам проаналізувати законодавство, яке регулює діяльність комунальних бібліотек. Він вважає, що ці заклади можуть функціонувати не лише як книгозбірні, а й коворкіг-центри.

Очільник однієї з найстарших ОТГ Волині також  нагадав народним депутатам про те, що громади отримали в спадщину культурні заклади, які знаходяться в складних і не ремонтованих десятиліттями приміщеннях, відтак, він пропонує, щоб держава фінансово долучилася до вирішення цієї проблеми.

Голова Волинської обласної ради Ірина Вахович зауважила, що на Волині з 51 ОТГ, 22 не відповідають урядовій Методиці оцінки спроможності громад, а тому не мають змоги фінансувати заклади культури. Ірина Вахович вважає, що ці проблеми виникли внаслідок поспішного проведення адмінреформи. "Сьогодні ми маємо потреби  в значних  видатках на обласні заклади культури. Адже маємо проблеми в обласній філармонії, в драмтеатрі, в краєзнавчому музеї. На Волині знаходиться єдиний в Україні музей ікони, але там не вистачає місця для збереження фондів. Якщо ж аналізувати доходи бюджетів, то бачимо, що в обласній казні є можливості закласти на розвиток всього 27 млн грн, тоді як окремі ОТГ мають значно солідніші бюджети розвитку", - поясила голова облради.

Після пленарного засідання члени Комітету поїхали дивитится культурнгі заклади області. Відомо, що, в рамках виїзного засідання,   вони відвідають Музей Волинської ікони, Музей сучасного українського мистецтва Корсаків, Замок Любарта, Художній музей м.Луцька, Літературно-меморіальний музей Лесі Українки у с.Колодяжне, Луцьку музичну школу № 1 ім. Фридерика Шопена, Луцьку міську центральну бібліотеку для дітей.