В умовах зубожіння селян земля не може стати товаром

Фото: 

Сергій Слабенко – один із найбільш досвідчених й активних обранців головного представницького органу краю. До складу депутатів сьомого скликання Волинської обласної ради обраний від ВО «Батьківщина».

– Пріоритетом політичної сили Юлії Тимошенко є соціальний захист українських громадян, особливо нині, коли стрімко зростає вартість життя українців, – розповів Сергій Іванович. – Щоб столичні високопосадовці та народні депутати почули думку людей, як депутат активно користуюся своїм правом готувати запити, проекти рішень, головний акцент яких – захищати конституційні права громадян, вимагати від держави дотримання соціальних стандартів, гарантованих Основним Законом. Тому в сесійній залі облради виголосив депутатський запит щодо підтримки соціальних законопроектів, ініційованих парламентською фракцією «Батьківщина», зокрема щодо скасування податку на пенсії працюючих пенсіонерів, зниження тарифів на житлово-комунальні послуги, невідкладного підвищення мінімальної заробітної плати та індексації пенсій і зарплат. Адже прем’єр-міністр Володимир Гройсман, як і його попередник Арсеній Яценюк, йде абсолютно хибним шляхом, підвищуючи тарифи, покладаючи на людей ще вищі податки, заморожуючи соціальні стандарти. В основу іншого депутатського запиту, який теж підтримала більшість колег-депутатів, лягли конкретні звернення виборців щодо призначення субсидій. Депутатського втручання просили також колективи Ковельської залізничної лікарні, Володимир-Волинського професійно-технічного училища, яким боргували заробітну плату.  

– Ви стали автором проекту резонансного рішення облради щодо того, аби не допустити скасування мораторію на продаж земель сільськогосппризначення.

– Так звана земельна реформа, що її активно насаджують уряд, президент та коаліційні депутати, насправді є земельною аферою. Як на мене, не можна ухвалювати закон, який дозволить продаж угідь уже цього року. Бо він остаточно знищить малих сільгоспвиробників та сімейні ферми, що в цивілізованому світі є основою аграрного сектора економіки. Після скасування мораторію на продаж сільськогосподарських угідь українським фермерам та селянам нічого іншого не залишиться, як збути за безцінь свої паї та піти в найми до нових панів або їхати за кордон шукати кращої долі. «Батьківщина» запропонувала провести всеукраїнський референдум, аби люди висловили свою думку: чи згодні вони продавати нашу землю. Бо єдиним джерелом влади в країні є народ. Цей непорушний постулат Конституції України повинен діяти завжди в усіх вчинках тих, кому народ делегував право керувати державою. Проте за 25 років незалежності українська влада не надто часто зверталася до громадян за порадою, ініціюючи референдуми. Так сталося і цього разу, коли через судове рішення вона заблокувала вимогу провести всенародне опитування щодо відкриття ринку землі. Тому політична сила Юлії Тимошенко розпочала збір підписів проти продажу землі. Він триває в усіх областях України, зокрема й на Волині. Члени ініціативної групи з проведення «земельного» референдуму вже зібрали більш як 20 тисяч підписів волинян, які висловлюються проти продажу сільськогосподарської землі.

– А в який спосіб, на вашу думку, можна відродити українське село?

– Стратегія розвитку аграрної сфери та села від «Батьківщини» – це ставка на сімейні та фермерські господарства. Наразі їх всього 33 тисячі, тоді як потрібно щонайменше 2,5 мільйонів. Щоб вони ефективно працювали, слід створити сприятливі податкові умови, Державний селянський банк, який надаватиме кредити під під 2–3% річних, а також викуплятиме паї у тих, хто захоче їх продати за реальною ринковою ціною, а також запровадити страхування врожаю. Як результат – у вітчизняному агросекторі можна налагодити переробку сільськогосподарської продукції та виробництво харчів. Маючи такий потужний земельний ресурс, Україна повинна торгувати хлібом, а не землею.

– Однак є чимало селян, які через похилий вік не здужають працювати на землі і готові продати свої паї. Чи зможуть реалізувати своє право власника розпоряджатися землею?

– Так, як тільки Верховна Рада ухвалить законопроект №5476, автор якого –  керівник фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко. У ньому йдеться про запровадження механізм викупу в громадян землі за справедливою ціною через державний банк чи агентство, як це роблять Канада, Ізраїль, Німеччина, Франція тощо. Найбільш прийнятна модель цивілізованого земельного ринку – та, яку практикують Канада та Ізраїль, де, зокрема, понад 80% сільгоспугідь належать державі, а паї здаються в довгострокову оренду фермерам. У Канаді понад 91% землі – державна власність і тут її також орендують ті, хто обробляє. Так має бути й в Україні – на землі мають працювати ті, хто її обробляє, дбає про збереження родючості.

– Повернімося до справ волинських. Як обранець ковельської громади які проблеми міста тримаєте на депутатському контролі?

– Головні з них – ті, що стосуються реформування залізничної лікарні та роботи ветсанзаводу. Мій проект рішення «Про питання призупинення окремих видів господарської діяльності Ковельської філії державного підприємства «Укрветсанзавод» депутати розглянули торік у квітні на позачерговій четвертій сесії облради. Підставою запропонувати саме такий документ став протокол спільного засідання комісії міської ради та керівництва ветсанзаводу, яке визнало, що підприємство працює на вкрай застарілому обладнанні. Цим рішенням передбачалось здійснити ряд запобіжних заходів, які могли б попередити екологічне лихо. Однак  вони так і залишилися на папері. Тим часом завод продовжував працювати, будучи екологічно небезпечним об’єктом для навколишнього середовища. Гостроту проблеми згладили і заховали, однак вона вибухнула цієї весни. Весь тягар її розв’язання ліг на міську владу. На жаль, такими є наслідки популістських обіцянок виконавчої влади, яка, власне, передусім повинна була б зробити все належне, щоб попередити небезпеку.

– Ви працюєте в постійній комісії з питань використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, на засіданні якої та в сесійній залі неодноразово порушували проблему реформування ковельської залізничної лікарні. Чи вдалося її розв’язати?

– Насамперед варто зазначити, що за моєю пропозицією цей медичний заклад передали у власність обласної громади. Хоча реорганізацію лікарні досі так і не закінчено, у поліклініці вдалося зберегти значну кількість робочих місць для персоналу.

– Де здійснюєте прийом громадян?

– Через громадські приймальні  міських та районних парторганізацій ВО «Батьківщина».

 

Спілкувалася Ольга Холодна