ЩО ЧЕКАЄ НА ДП «ВОЛИНЬТОРФ»?

Фото: 

Державне підприємство ДП «Волиньторф» добре знане не лише на Волині, а й далеко за її межами, адже його продукцією користуються не лише в Україні. Проте вже не один рік у роботі «Волиньторфу» виникає чимало перепон.

Ще з минулого року підприємство мало серйозні проблеми з виділенням нових площ під розробку. Торік були анульовані практично усі договори оренди земель. Цей рік ми починали сезон видобутку, не маючи впевненості, чи вдасться забезпечити необхідні об’єми.

Вирішивши цю проблему, нині підприємство знову опинилося у невідомості через  плани держави передати його у приватні руки.

Ми були у списках тих підприємств, які не підлягають приватизації. Зараз цей перелік анульований і буде формуватися по-новому. Але, зважаючи на ті пріоритети, які визначені урядом, «Волиньторф» туди вже не потрапить. Що казати, коли понад сотню підприємств «Укроборонпрому» хочуть виставити на приватизацію. «Волиньторф», напевно, не є стратегічно важливим у масштабах держави, проте для регіону важить дуже багато. Адже маємо чимало не газифікованих територій, які, з огляду на наші реалії, навряд чи вже колись будуть газифіковані.

На сьогодні калорія торфобрикету дешевша за калорію газу майже в чотири рази. «Волиньторф» є одним з найбільших платників податків на Маневиччині. За перше півріччя 2019 року до бюджетів і фондів сплачено 89 % надходжень  від промислових підприємств району. На «Волиньторфі» працює понад 400 жителів Маневиччини, а середня зарплата по підприємству становить 11,5 тисячі гривень. Максимальна заробітна плата у сезон заготівлі сягає 26-28 тисяч! Виникає питання: для чого державі позбуватися активу, який не є проблемним? Водночас  невідомо, у чиї руки у підсумку потрапить підприємство. Буде добре, коли все це потрапить у хороші руки. Але ж у нас переважає бізнес, який звик брати державні підприємства за безцінь і витискати з нього усі соки до повного розвалу. Тоді слід очікувати зростання вартості торфопродукції, зменшення соціальної складової.

Важливість підприємства усвідомлюють у Волинській обласній раді.

На останній сесії депутати спрямували звернення до уряду щодо недопущення приватизації «Волиньторфу». Оскільки держава таки, напевно, захоче відмовитись від підприємства, є можливість передачі його у комунальну власність. Аби його змогла прийняти обласна рада, потрібно внести зміни у законодавство. Адже наразі не передбачено можливості безоплатної передачі підприємств з державної власності у комунальну. Водночас існує й інший шлях, яким може піти Волинська обласна рада – це викуп підприємства.

При великій амортизації основних засобів вартість «Волиньторфу» не буде захмарною, а вкладення себе достатньо швидко виправдають, адже підприємство прибуткове.