Потрібно ліквідувати двовладдя на місцях!

Фото: 

Володимир Кучер - депутат Волинської обласної ради, фракція УКРОП та депутатське об'єднання "Тільки разом".Член постійної комісії з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства.  Упродовж 2019 депутат реагував на звернення і запитання виборців, на основі яких спрямовував свої запити до відповідних органів влади. Разом з іншими депутатами виїздив у заклади та установи соціального і медичного спрямування, аби оцінити роботу їх керівників та функціонування закладів зсередини.

Сьогодні у розмові з ним – про медичну реформу, а саме – реорганізацію медичних закладів, оптимізацію ліжкомісць та кількість опорних медзакладів на Волині.

-         Я є членом постійної комісії облради з питань соціального захисту, охорони здоров’я, материнства і дитинства. Тож основна частина моєї депутатської діяльності спрямована саме в цьому напрямку. Оскільки в нас в країні триває реалізація медичної реформи, депутати також працюють у цьому напрямку. Адже потрібно визначити, які медзаклади мають бути опорними, які потрібно ліквідувати, а які об’єднати, на які потрібно додаткове фінансування, а які будуть на госпрозрахунку. Також відбувається оптимізація ліжкомісць. Це стосується і мережі протитуберкульозних медзакладів. Відповідно, протитуберкульозні санаторії закриваються, а всі кошти, які вивільнені, спрямують у обласний протитуберкульозний диспансер.

-         Тобто Волинський обласний протитуберкульозний диспансер закривати не будуть? І люди, хворі на туберкульоз не сидітимуть в черзі до сімейного лікаря разом з іншими?

-         Ні. Це  паніка. Щодо протитуберкульозних санаторіїв - ситуація там жахлива. Вони майже всі схожі на концтабори. Тому потрібно дивитися, якщо медзаклад себе виправдовує, то потрібно його залишати і розвивати. Якщо ж не виконує свої профільні функції, то для чого він потрібен?

-         Іще одна паніка була навколо Волинської обласної дитячої лікарні (ВОДТМО), загальноукраїнські ЗМІ почали передавати інформацію, що вона закривається. Хоча мова йшла лише про її об’єднання з перинатальним центром.

-         Така ситуація нагнітається штучно, безсумнівно, про закриття мова не йде, але ці заклади потрібно об’єднувати. По перше,  ці заклади з’єднані між собою, плюс буде певна економія на їх адмініструванні.

-         Опорні лікарні на Волині, Уряд планував затвердити їх 7, на скільки мені відомо. Що маємо на часі?

-         Так, є уже рішення уряду, це, зокрема, Волинська обласна клінічна лікарня, Луцька міська клінічна лікарня, Ковельське міжрайонне тероб’єднання, Нововолинська міська, Любомльська, Ратнівська і Камінь-Каширська центральні районні лікарні. Розумієте, в нас багато реформ, які я ще називаю експериментами, робляться людьми, які на собі не будуть відчувати їх «плюсів». Не буде народний депутат їхати з Любешівського району до найближчої лікарні, коли йому стане зле. Бо він живе в Києві і до його послуг завжди є Феофанія. У Києві хтось поклав перед собою карту, якісь дані по пацієнтах і лікарнях і накреслив собі карту опорних медзакладів. Це апріорі не правильно, тому що спочатку потрібно було проїхатися по місцевих дорогах і зафіксувати за скільки часу реанімобіль може довести важко хворого пацієнта до лікарні. Йде мова, що необхідно забезпечувати опорні лікарні гелікоптерами, але на даний час це з розряду фантастики.

-         З якими проблемами найчастіше до вас звертаються люди?

-         Більшість звернень до мене стосуються виділення матеріальної допомоги, коли людина не може оплатити собі лікування або інші схожі проблеми.

-         Основні проблеми мезакладів області?

-         Під час виїзних комісій у медзаклади, які ми робимо спонтанно, не повідомляючи про свій візит, аби побачити об’єктивну картину на місці, ми бачимо явне порушення протипожежної безпеки - стіни, стеля оббиті пластиком, аварійні виходи заставлені хтозна чим, відсутня протипожежна сигналізація, я вже не кажу про систему пожежогасіння. Я запитую керівників установ, як же їм пожежна перевірка підписує документи? Очевидно одне – усе вирішується самі знаємо як. А коли згорів коледж в Одесі, багато загинуло людей, то уряд зініціював комплексну перевірку всіх закладів усіх форм власності пожежниками. І пожежники почали виписувати приписи. Буквально недавно був я в одному нашому медзакладі, як були всі стіни в пластику, так і є, і ніхто їх не збирається обдирати. Я вже буду сам звертатися до начальника МНС області, аби припинити функціонування цих установ, бо станеться біда, хто буде винен? Депутати?

-         Є установи, які вже встигли позбутися пластику?

-         Декілька таких вже є – це Ківерцівський медколедж і протитуберкульозний диспансер та інші.

-         Нашуміла тема коронавірусу. Чи готова Волинь до цієї проблеми?

-         Створена тимчасова комісія ОДА з цього питання, визначені два заклади, які готові приймати потенційних хворих на коронавірус – це лікарня в Ковелі і інфекційна лікарня в Луцьку. Уже проводилися відповідні навчання. Звітують, що є достатня кількість масок, костюмів. Але є цікавий нюанс – немає жодної тест-системи для виявлення коронавірусу. В Україні всього 990 цих тест-систем і всі вони в Києві. У нас же аналізи відсилають у столицю. Депутати обласної ради і обласна адміністація не завжди одностайні у баченні шляхів і методів вирішення тих чи інших проблем.  Тому,  на мою думку,  це двовладдя потрібно ліквідувати — рада,  як виборний орган,  має бути наділена і виконавчими функціями.

-         Ще одна проблема у медицині – низькі зарплати і відтік кваліфікованих кадрів за кордон.

-         Так і є. Якщо ставка хірурга 6400, то він може вивчити іноземну мову, ту ж польську приміром, і поїхати працювати за кордон. Наша велика проблема у медицині – низькі зарплати. І через це відбувається дуже великий відтік кадрів за кордон. За таку оплату лікарі і інший медперсонал не може утримувати ні себе, ні тим більше свою сім’ю. І поки що вирішення цього питання немає.  З 1 квітня уже запрацює Національна служба здоров’я. І головне, що хочу порадити людям - берегти своє здоров’я,  краще займатися профілактикою і вести здоровий спосіб життя, а не лікуватися!

Розмовляла Ірина Бура