Основне завдання депутата – вирішення конкретних проблем людей певної громади

Фото: 

Представляти свої інтереси у Волинській обласній раді громада Цуманщини свого часу довірила Юрію РОЙКУ, який став одним із найактивніших депутатів за відвідуваністю пленарних засідань, кількістю запитів та звернень. Про те, що вдалося зробити за дворічний час каденції та плани на майбутнє, говорили днями у приміщенні редакції.

8 сільських рад і 15 сіл Ківерцівського району, новостворена об’єднана територіальна громада з центром у селищі Цумань – під опікою народного обранця. Округ є особливим, бо за нинішньої демографічної кризи загалом по Україні і в області зокрема, Цуманщина показує позитивний природний приріст населення, який становить понад 12%. Втім, проблем, як і в кожному селищі, – вище даху.

Політика – політикою, а основне завдання депутата – вирішення конкретних проблем людей певної громади.

Так говорить про свій головний підхід до депутатської діяльності Юрій Ройко. За його словами, з перших днів після обрання він зустрівся з новообраним на той момент головою селищної ради Анатолієм Дорошуком, і разом визначили план пріоритетів. Депутат зізнається, нині щиро здивований, бо із тих планів за два роки практично усі вдалося реалізувати.

«Категорично не підтримую, коли бюджетні гроші «розмазуються» на об’єкти по якихось там сумах. Ніхто мене не переконає в тому, що якщо виділяється на дорогу умовно 50 чи 100 тисяч гривень, то ці гроші будуть використані за призначенням. Це просто розбазарювання грошей», - вважає депутат. Саме тому вони скеровували увагу і зусилля на суттєвих проектах.

Найперше, що озвучив і відстояв Юрій Ройко на сесії обласної ради, - гостра необхідність реконструкції аварійного даху старого корпусу Цуманської школи, найбільшого освітнього закладу в сільській місцевості по області, де навчаються майже 1200 учнів. Проблема існувала дуже давно. В корпусі №2, який по суті є колишньою старою школою і де зараз навчаються понад 450 першачків, щомиті могла впасти стеля. «Цим питанням займалися ще з 2011 року, - зауважує депутат.

 

- Була навіть розроблена проектно-кошторисна документація, але все практично стояло на місці. І от вдалося залучити кошти з обласного і місцевого бюджетів, загалом це 2 мільйони 200 тисяч грн. Нині маємо нове метало-черепичне покриття і сучасну стелю з освітленням. Дякую колегам-депутатам, які підтримали цей проект. Вдячний також районній і місцевій владі, які взяли участь у його співфінансуванні».

Варто нагадати, що Цуманській системі водовідведення і каналізації вже понад 40 років, вона фізично зношена і морально застаріла. Зворотні води скидають у річку Путилівка, за течією якої знаходяться два санаторії – «Пролісок» і «Червона калина». Більше того, Путилівка протікає на території заповідника «Цуманська пуща». Очевидно, що екологічне лихо могло статися кожної миті. Депутат з жалем зауважує один із проявів ментальності українців: ми не упереджуємо проблему, а плетемося за нею в хвості. І коли вже щось трапляється, знаходимо і засоби, і можливості цю проблему вирішувати. За ініціативи Юрія Ройка, в Регіональну екологічну програму "Екологія 2016 - 2020" включено питання капітального ремонту і реконструкції системи водопостачання і водовідведення Цумані. Загальна вартість програми становить близько 4 мільйонів гривень, реалізація її розрахована на три роки. «Нині освоєно більш, ніж півтора мільйона гривень. Закупили насосне обладнання, модернізували систему каналізаційних насосних станцій», - звітує народний обранець.

Відомо, що 7-тисячне селище Цумань стало центром об’єднаної територіальної громади з серйозними фінансовими та адміністративними повноваженнями, але, як не дивно, без власного належного Будинку культури. Ще 20 років тому приміщення колишнього Будинку культури, який розміщувався в костелі, передали Луцькій дієцезії Римо-Католицької церкви. «По суті це є культова споруда, власником якої є релігійна громада, - роздумує Юрій Ройко.

 

- Але на той момент існувала так звана усна домовленість, що селищна рада для своїх потреб використовуватиме це приміщення. Вважаю це абсолютною дикістю, коли зранку правиться служба, а ввечері – дискотека». Протягом цих 20 років різні інстанції вели «футбол»: районна влада зверталася до селища, селище надавало відписки району, район звертався до області, область – до Міністерства культури, зі столиці звернення винайти можливість про перенесення БК відправляли знову до селища. «Нам, на щастя, це вдалося, - ділиться депутат.

 

 - Залучили кошти з обласного бюджету. На той момент Будинок культури вже існував у приміщенні колишнього ДОКу, який належав приватному підприємцю. Ми цей БК просто викупили за 1,8 мільйона гривень, побудувати новий же можна за 15-20 мільйонів».

Костел Всіх Святих є архітектурною пам’яткою місцевого значення, яка належить до спадку князів Радзивіллів. У 1936 році його відкривали Радзивілли та князі Потоцькі. В контексті реставрації маєтку Радзівілів в Олиці він стане важливим туристичним об’єктом і дасть краю додаткову привабливість.

За сприяння Юрія Ройка в Цуманіцьогорічоблаштовано капітальне тверде покриття двох вулиць – Чехова та Лебединої; поточний ремонт провели на вулицях Васильєва і Грушевського. Серед інших реалізованих ініціатив - капітальний ремонт покрівлі Липненської школи, перенесення садочку в селі Борохів, облаштування огорожі у школі села Дерно, капітальний ремонт центральної вулиці в селі Омельне. Успішним став і спільний депутатський запит з ківерцівськими колегами стосовно місцевого садочку №1.

У процесі децентралізації, на думку волинського депутата, головне – послідовність і співпраця гілок влади. Спочатку варто реалізувати адміністративно-територіальну реформу, і тоді коли вже громади отримають свої повноваження, вони вирішать, чи створювати опорну школу, чи закривати лікарню, чи розширити.

Юрій Ройко зізнається, що мріє і намагається робити все для того аби жити в чистій, багатій, ситій Україні. Радикальну партію обрав через її послідовну державницьку позицію в плані економічного націоналізму. Виробничим бізнесом він займається з 1991 року, найуспішніші підприємства нараховували до 600 працівників, тому не на словах знає, наскільки підтримка національного виробника є важливою. «Маємо забезпечувати гідні умови праці тут, а не постачати на сировину захід. Ми не повинні стати сировинною колонією чи «банановою республікою», - каже він.

Пташка, яка сидить на гілці, не боїться впасти з дерева, бо вірить у свої крила. Юрій Ройко бажає усім нам повірити в себе і розраховувати тільки на власні сили. Його «крила» нині – це трирічний онук, сім’я, родина, а ще захоплення пасікою і садівництвом. Лісогосподарник за освітою, Юрій Ройко посадив понад тисячу плодових дерев. Яблуневий сад планує закласти навесні на території школи, де колись навчався. «Ми це обговорювали з директором Цуманської школи Любою Романюк. Пам’ятаю з дитинства казковий яблуневий сад, нині його там немає. Хочу це повернути».

За словами Юрія Ройка, він сповна використовував можливість надання матеріальної допомоги громадянам, які опинилися в складних життєвих обставинах. 12 його клопотань за зверненнями людей про виділення матеріальної допомоги (переважно на здійснення операцій і довготривале лікування) реалізовані і з депутатських фондів, і через КУ "Центр по здійсненню соціальних виплат". 

Довідково: Юрій Ройко народився 18 вересня 1962 року в селищі Цумань, закінчив місцеву школу. Вищу освіту здобув в Українській сільськогосподарській академії. За фахом – інженер лісового господарства. Працював у лісовому господарстві області. Із 1991-го займається підприємницькою діяльністю. Нині – заступник директора волинського підприємства «ІРС СІСТЕМ», що спеціалізується на виробництві макаронних виробів. Обраний депутатом Волинської обласної ради на виборчому окрузі №14 від Волинської територіальної організації Радикальної партії Олега Ляшка. Член постійної комісії обласної ради з питань екології, раціонального питання природних ресурсів. З 2016 року - голова фракції Радикальної партії Олега Ляшка в обласній раді.

Інна БАТЕНЧУК