Новий повіт має бути з центром у Маневичах

Фото: 

На останній сесії головного самоврядного органу Волині депутати порушували кілька проблем – важливих не тільки для громади області, а й для всієї країни. Прокоментувати ухвалені рішення погодилася обранка від «Батьківщини» наша землячка Людмила Кирда.

 

– Без сумніву – визначальним є звернення про заборону відкриття ринку землі. Адже це питання не тільки ринку, а насамперед національної безпеки і територіальної цілісності України. Обласна рада висловила занепокоєння намаганням нової влади негайно відкрити ринок сільськогосподарської землі, зокрема й для іноземців,компаній із іноземним капіталом. Як на мене, небезпека урядового документу в тому, що він дозволить купувати по 210 тис гектарів найкращих ґрунтів в одні руки. Тобто шестеро – семеро людей можуть скупити 15%  нашої області.

Не сумніваюся: реформу земельних відносин обов’язково слід завершити, щоб власники паїв змогли вільно розпоряджатися ними. Але викуповувати в них родючі ділянки повинні або держава, або земельний банк, щоб згодом передати їх в довготривалу оренду вітчизняним фермерам та сільгосппідприємствам. Водночас треба гарантувати агровиробникам реальну фінансову підтримку – через лояльну кредитну політику, щоб вони створювали нові робочі місця, а молодь залишалася працювати на землі своїх батьків, а не шукала заробітків по закордонах.

Ринок землі в такому вигляді, в якому його зараз хоче протиснути уряд, стане згубним не тільки для невеликих сільгоспвиробників та села, а й для держави загалом. У нас сільськогосподарська земля становить 72% території. Вона може піти «з молотка». На мою думку, під час війни, агресії, анексії такий крок загрожує територіальній цілісності та національній безпеці, може обернутися втратою української території. Саме тому фракція «Батьківщини» у Верховній Раді, її лідер Юлія Тимошенко підтримали фермерів, малих і середніх сільгоспвиробників, представників аграрних спілок, які висловилися проти урядового законопроєкту про запуск ринку землі. Понад те, свою думку про таке важливе питання мають сказати громадяни України, тобто необхідно провести всеукраїнський референдум і тільки за його результатами ухвалювати доленосне для країни рішення. Завдяки послідовній і наполегливій позиції фракції «Батьківщина» у ВР минулого тижня ухвалено рішення провести парламентські слухання на тему «Земельна реформа: вітчизняна модель обігу земель сільськогосподарського призначення», які відбудуться 4 грудня цього року.

–  Останнім часом жителів району хвилює проблема нового адміністративно-територіального устрою. Чи порушували Ви її в сесійній залі?

– Звісно, не могла обминути тему, яка нині на вустах у моїх земляків. Бо як представник територіальної громади Маневиччини вважаю своїм обов’язком обстоювати інтереси своїх виборців, їхнє право на доступні та якісні освітні, культурні, медичні та соціальні послуги. Новий адміністративно-територіальний поділ, запропонований Мінрегіонбудом, перекроює наш район на дві частини, хоча за історичними, економічними, логістичними зв’язками вони є одним цілим. Однак облдержадміністрація проігнорувала думку депутатів райради, які неодноразово зверталися до органів влади з переконливими аргументами на користь створення нового повіту з центром у селищі Маневичі. Натомість представники виконавчої влади області пропонують об’єднати три поліських райони з центром у Камені-Каширському.

Якщо так станеться, то це буде вкрай незручно для маневиччан. Бо жителям окремих населених пунктів доведеться добиратися до Каменя-Каширського більш як за сто кілометрів. До того ж, більшість сіл нашого району розташована у 30-кілометровій зоні від Рівненської АЕС, а також визнані такими, де населення постраждало внаслідок чорнобильської катастрофи. Відтак вважаю, що є достатньо підстав для того, щоб центр нового повіту був саме в Маневичах. Про це я й наголосила у зверненні до виконувача обов’язків керівника виконавчої влади.

– Людмило Федорівно, а чи були в порядку денному останньої чергової сесії питання, які Ви не підтримали?

– Більше того – чотири питання пропонувала взагалі зняти з розгляду. Мова про припинення права користування мисливськими угіддями ДП «Маневицький лісгосп» та «Колківський лісгосп» та

передачу мисливських угідь, що були в користуванні  цих державних підприємств  приватним товариствам. З власного депутатського досвіду можу ствердити: довкола мисливських угідь у сесійній залі облради часто виникали гарячі дискусії і суперечки. Чомусь завжди нав’язувалася думка, що державне підприємство чи громадські організації мисливців не можуть навести лад у лісових угіддях, належно дбати про збереження і примноження дичини, ефективно боротися з браконьєрами, а зробити це під силу тільки приватним структурам.

У цьому контексті приємним винятком стало клопотання, яке надійшло до обласної ради 26 квітня цього року від Державної агенції лісових ресурсів про надання ДП «Маневицьке лісове господарство» 40662,49 гектарів мисливських угідь терміном на 25 років. Така, мовляв, позиція обласного управління лісового і мисливського господарства.

Але тішитися перспективами розвитку мисливської галузі нашим лісівникам довелося недовго – вже у вересні було оприлюднене рішення про те, що ДП «Маневицьке лісове господарство» припиняє користуватися угіддями, які погоджувались йому  лише 5 місяців тому! Відразу ж з’явився новий претендент на них – ТОВ «Мисливство Волині». Попри те, що воно зареєстроване лише в червні цього року, постійна комісія з питань екології та раціонального використання природних ресурсів ухвалила рішення передати цьому товариству 36 255,44 гектара мисливських угідь, якими користувалося ДП «Маневицьке лісове господарство». Припустімо, навіть якщо з якихось невідомих виборцям причин, державне підприємство не могло обслуговувати ці угіддя, то чи не доцільніше було б передати їх місцевим мисливцям, які об’єдналися у ТзОВ «Реал Хантер» і ще раніше заявляли, що готові взяти в користуваня ці площі для ловів? У такому разі податки залишалися б у місцевому бюджеті, а не йшли б до бюджету села Струмівка Луцького району, де зареєстроване «Мисливство Волині».

Однак члени постійної комісії з питань екології та раціонального використання природних ресурсів, не дослухалися до аргументів як представників ТзОВ «Реал Хантер», до моїх зауважень так і моїх колег-депутатів про те, що фірма «Мисливство Волині» подала документи з порушенням законодавства, і внесли це питання в порядок денний сесії. Тому я запропонувала зняти його, а також питання про       

надання терміном на 25 років 19834,7 гектара мисливських угідь колківських лісах у користування ТОВ «Поліський єгер» з порядку денного. На жаль, депутатська більшість вирішила інакше, і тепер у мисливських угіддях Маневиччини господарюватимуть «Поліський єгер» та «Мисливство Волині». Чи правильним було це рішення облради, покаже час. Але є чимало підстав для занепокоєння: чи такими вже благими намірами керуються нові власники мисливських угідь Маневиччини?