МОЄ КРЕДО – НАЙЯКІСНІШІ МЕДИЧНІ ПОСЛУГИ ЗА НАЙДОСТУПНІШИМИ ЦІНАМИ

Фото: 

19 жовтня Верховна Рада України  підтримала у другому читанні і в цілому медичну реформу. Отож у багатьох  наших земляків нині на вустах нововведення, що   чекають  пересічних громадян. Серед питань,  які  хвилюють найбільше – чи у майбутньому  будуть  доступними платні медичні послуги? 

Про бачення перспектив  волинської  медицини і про власну  позицію ми попросили розповісти  депутата обласної ради,  голову постійної комісії  із соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства.  Олександра Зінчука.

Біографічні дані

Олександр Григорович Зінчук народився 16 березня 1961 року в Луцьку.  У 1984 році закінчив Київський медичний інститут, у 1986-1988 роках проходив дійсну військову медичну службу,  у 1991-1993 роках – спеціальну  клінічну ординатуру на базі Київського науково-дослідного інституту. Має звання полковника запасу. У  2007 році отримав науковий ступінь кандидата медичних наук на базі Київського інституту онкології. З 1989 року і  до сьогодні він працює завідувачем проктологічного відділення Волинської обласної  клінічної  лікарнї. Одружений, має двох доньок та чотирьох онуків.

У  2015 році земляки обрали висококваліфікованого хірурга й небайдужого громадського діяча, що представляє  Волинську обласну регіональну парторганізацію політичної партії «Українське Об’єднання Патріотів – УКРОП», Олександра Григоровича Зінчука депутатом Волинської обласної ради VII скликання.

Він регулярно бере у часть у сесійних засіданнях ради, підготував ряд депутатських запитів. В листопаді 2015 року  став  учасником  парламентських слухань у Верховній раді України по реформуванню охорони  здоров’я.

Також О. Г. Зінчук як депутат облради підтримує та впроваджує практику обміну досвідом із закордонними фахівцями, організувує  робочі поїздки  в сусідні області, зокрема з метою вивчення порядку призначення головних лікарів лікарняних закладів та територіальних медичних об’єднань.  Він  постійно цікавиться роботою  медичних закладів Волині, здійснив ряд  робочих поїздок  в Луківську тублікарню  ОТМПО, Горохівський, Берестечківський і Олицький психоневрологічні інтернати. Вивчив  роботу Берестечківкої ЦРЛ і обласної психіатричної лікарні № 2. Неодноразово брав участь в проведенні круглих столів по обговоренню  нагальних потреб  медицини області (цукровий діабет, гепатит С і т. д.).

Також  разом з управлінням охорони здоров’я  облдержадміністрації брав участь  в громадському обговоренні  реорганізації системи охорони здоров’я в засобах масової інформації.

Олександр Григорович Зінчук  постійно здійснює прийоми громадян, незалежно від офіційних днів, годин й  належності до територіального округу.

– Олександре Григоровичу,  як лікар й депутат облради,  що очолює  профільну  комісію, Ви активно долучились до обговорення  реформи галузі медицини, були учасником багатьох тематичних  заходів  та прес-конференцій, отож який Ваш погляд на зміни, що нас чекають?

– На цю тему я можу говорити дуже багато, але категорично. Реформа йде зверху, потрібно ж її починати знизу…  

Чи неголовна  суть необхідних сьогодні змін в тому, що медичні заклади повинні знати, які кошти  вони  отримують за  платні послуги  й оперувати  відповідними цифрами, приймаючи   рішення на користь як закладу, так і пацієнтів.  Друга сторона проблеми – демократизація в лікарнях. Всі управлінські рішення не повинні бути прерогативою суто керівництва медзакладів. Там мають діяти наглядові ради. А ще слід чітко розділяти економічну й лікарську діяльність. У клініках європейських держав є головний лікар і є директор. Перший займається лікувальною справою, другий – господарською діяльністю. Для нас теж важливо розділити в медицині лікарську й  економічну складові. Вважаю, необхідно  провести вибори головних лікарів, встановивши конкретні терміни, протягом яких вони можуть обіймати відповідні посади. Ввести свого роду  кратність – двічі по три чи двічі по п’ять років.

Щодо цін на платні медичні послуги, то їх  повинна встановити держава.  В іншому випадку, медзаклади можуть вводити легальні ціни, керуючись постановою Кабміну 1996 року. І це буде в 2-3 рази дешевше  від того, що ми маємо нині, приміром в обласній лікарні. 

З робочими поїздками мені доводилось бувати на  Вінничині. Ця область взяла участь у пілотному проекті  реформи медицини у 2012 році. Тепер можна назвати багато реальних проблем, із якими тоді  спіткнулись заклади охорони здоров’я, зокрема обласного рівня. Найгірше те, що медики на місцях різко обмежили видачу направлень в обласні  лікарню та поліклініку й часто люди потрапляли туди вже в критичних станах...

Можу сказати, що на Волині прикладом  медичного закладу,  який нині  успішно проходить процеси реформування,  є  обласна дитяча лікарня. Там вже  працює  якісна наглядова рада, очолювати її довірили мені. Нам вдалося  запровадити систему легалізованих платних послуг,  спростити процес закупівлі ліків, уникнувши посередників. Причому  ціни  на платні послуги досить доступні. Наприклад, ультразвукова діагностика обходиться пацієнту в 30 гривень, коли у лікарів приватної практики, в тому числі в обласній лікарні, – від 140 до 200 гривень.

На розцінки ми орієнтувались, вивчивши досвід Вінничини. І такий крок повністю виправданий. За рік  дитяча лікарня проводить  70 тисяч  ультразвукових досліджень по 30 гривень, це – два мільйони  надходжень. За ці кошти вже можна придбати  комп’ютерний  томограф, хай навіть не новий, та здешевити вартість МРТ від 800 гривень до 200.  І подібних моментів є багато.

– На Вашу думку, мережа медичних закладів Волині достатньо розвинена для надання різного роду сучасних послуг пересічним громадянам зі створенням госпітальних округів?

– Скажу коротко: в Польші припадає одна лікарня на 100 тисяч населення в Німеччині – на 300 тисяч, а у нас – на 30, проте ніхто не буде заперечувати, що якість медичних послуг там набагато вища. 80 відсотків допомоги у країнах Європи надає первинна ланка медицини – сімейні лікарі.  Але… Вони мають жорсткі контракти,  жорсткі умови акредитації  й серйозний  контроль. 

 Сьогодні немає  сенсу утримувати непотужні лікарні з повним складом відділень.  Перспектива така, що з часом до десятка медзакладів нашої області стануть лікарнями планового лікування,  без хірургічно та реанімаційного відділень. Ці відділення будуть об’єднані й діятимуть там, де сильніша база.

Взагалі ж, я вважаю, мережа   закладів у нас достатня,   не вистачає якісної,  висококваліфікованої медичної допомоги.   Тому й хвилює те,  що  коли  левова частка фінансування  піде на первинну медицину,  дільничні лікарі  не  поспішатимуть  направляти пацієнтів у  заклади вищого рівня.  Ми, на жаль, ще не доросли до такого  усвідомлення відповідальності, як приміром, в Сполучених Штатах.  Там  медичні помилки  тягнуть за собою гучні судові процеси й мільйонні компенсації…

–  Розкажіть про шляхи зниження вартості лікування для мешканців  нашого краю?

– Знову ж таки повернуся до прикладу обласної дитячої лікарні.  Досвід показав, якщо закупляти ліки оптом й вводити у фонд розвитку, то для пацієнтів вони будуть у  два рази дешевшими, ніж в аптеках. Так, фізрозчин в аптеках коштує 18 гривень,  ми брали його на фармакологічному  заводі через „Прозоро - 11” по 9 гривень й відпускали  через систему благодійних послуг. Але, повторюсь, у дитячій лікарні  реально працює наглядова рада й там ніхто не краде…  

У Європі в лікарнях взагалі немає аптек, вони закуповують ліки без посередниківа на оптових аукціонах.  Теж саме стосується медичної апаратури. В Польщі устаткування тієж фірми може коштувати вдвічі дешевше, ніж у нас. Отож, перш за все, необхідний контроль над нашими благодійними фондами й офіційна плата за легальні  медичні послуги. Кожна лікарня повинна стати суб’єктом, господарювання, або некомерційним суб’єктом.    В чомусь подібна практика була за союзу – коли  людина зверталася до медзакладу,  всі необхідні ліки отримувала з лікарняної аптеки. 

Нам слід, перш за все,  залучити прозорі системи й виключати аптеки-посередники в постачанні ліків – це й буде   суттєвим кроком до здешевлення лікування. Нині  ж  ми маємо приклади, коли лікування  складних хвороб, зокрема проведення кардіологічних операційних втручань,  для наших громадян є вдвічі дешевшим у сусідній Польщі.  І люди  часто їдуть туди так званими медичними туристами.

– Що ще зацікавило  Вас у досвіді роботи закордонних колег?

– Їхній досвід це те – до  чого ми повинні йти. Так,  Польща запровадила чилійську модель реформування , яка забезпечила перехід від безплатної до доступної медицини. У сусідів за Бугом на охорону здоров’я спрямовують 10 відсотків ВВП, в Україні — 2 відсотки, в країнах ЄС — 18—20 відсотків. Польська модель, як ми переконалися, найбільше підходить для України.  Але суть не лише в цьому, у Німеччині головна людина в лікарні – голова наглядової ради. Основою стаціонарної медицини  є практикуючий,  кваліфікований хірург, терапевтичних ліжок там ніхто не тримає, і чим краще, ти працюєш, чим більше звертається до тебе пацієнтів – тим більша тобі повага.  Завідувач відділення  у невеликому німецькому містечку отримує  9 тисяч євро в місяць, а зарплата професора, який курує дві клініки „Шаріте” в Берліні, становить, відповідно, 60 тисяч. Правда, він сплачує 30 чи 35 тисяч податків, але   гордиться тим, що  так оцінена його праця. Для порівняння: канцлер у Німеччині отримує  18 тисяч євро в місяць, депутат бундестага – 7 тисяч…

Щодо умов в  європейських лікарняних  закладах,  – всі вони підпорядковані  спільному стандарту, об’єднані в єдину  систему – кругом  подібні операційні,  комфортні, але  скромні двомісні палати з душовими й т.д.  Скажу, що  якби у нас діяли такі принципи,  як у  Німеччині, на всю Волинську область було б три лікарні і їх вистачало б.

– З якими проблемами найчастіше звертаються до Вас виборці, яким чином вдається допомагати?

– Найчастіші звернення  – це фінансові проблеми.  Тому в обласній раді я намагаюсь робити все,  що від мене залежить, аби волиняни мали доступ до якісних медичних послуг. Моє кредо – найякісніші медичні послуги за найдоступнішими цінами.  Найближчим часом хочу внести на розгляд профільної депутатської комії та сесії обласної ради питання про  надання легальних платних  послуг у медичних закладах і ціни на них.  Розраховую на підтримку своїх колег із фракції „УКРОП”.  Вважаю, що це саме та політична сила, яка орієнтується на європейське майбутнє України,  і  вже сьогодні робить реальні справи для покращення життя наших людей та виховання молодого покоління здоровим  фізично й духовно.

– Дякую за цікаву розмову.

 

Інтерв’ю вела Світлана Голотюк.