Маємо покладатися на себе та силу громади

Фото: 

Депутат Волинської обласноїради, обрана від Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», директор санаторію «Пролісок» Валентина Касарда вважає, що новоутворені   ОТГ ефективно працюватимуть за двох умов – коли будуть фінансово спроможні та коли виборці довірять представляти свої інтереси в цих радах справжнім патріотам, які вболівають за розвиток населених пунктів.

– Валентино Іванівно, спершу поділіться думками про найбільш гарячу тему, яку зараз обговорюють люди, – пенсійну реформу.

– Насамперед скажу, що фракція «Батьківщина» в парламенті не голосувала за урядові зміни до пенсійного законодавства. Адже ветерани праці, люди похилого віку вже пересвідчилися, що їхні виплати зросли мізерно. Як розповідають мої виборці, пенсії збільшилися на 150 – 200 гривень. А дехто й того не отримав. Народні депутати України, обрані від «Батьківщини», наполягали, щоб влада виконала вимогу діючого законодавства про індексацію пенсій на рівень інфляції. Бо за останні три роки гривня знецінилася більш як втричі, ціни стрибнули вгору, а пенсії уряд тримав «замороженими».  На соціальний захист пенсіонерів мало спрацювати рішення Волинської обласної ради, проект якого підготував наш однопартієць Сергій Слабенко для розгляду на останній сесії головного представницького органу влади краю.

Однак більшість обранців волинської громади не проголосувала «за», хоча – переконана – ні в кого не викликає сумніву, що Кабмін мав би осучаснити та проіндексувати пенсії, як цього вимагає закон. Не сумніваюся – такої думки тримається більшість наших виборців похилого віку, які нині не можуть звести кінці з кінцями. Адже пенсія в Україні – близько 70 доларів, а це в 16 – 20 разів менше, ніж у будь-якій країні Європи. В новому пенсійному законодавстві є чимало інших положень, які насторожують людей. Зокрема, це збільшення страхового стажу. Тим, хто планує вийти на заслужений відпочинок наступного року, замість 15 років знадобиться вже 25. Якщо стаж менший за 25, але більший за 15 років, то право на пенсію отримають тільки в 63. Люди обурено запитують, де можна заробити стаж, якщо в країні не створюються нові робочі місця. Реформа передбачає, що можна буде докупити його в держави. Але якщо зараз сума єдиного соціального внеску становить 704 гривні, то доплатити доведеться вдвічі більше, бо застосовується коефіцієнт 2. За рік це буде 16 896 гривень. Навряд чи в багатьох українців передпенсійного віку знайдеться стільки зайвих грошей. Підставу так стверджувати дають звернення моїх виборців, які стали частіше, ніж раніше, просити допомогу на лікування, на інші невідкладні потреби.

– З якими ще проханнями звертаються до Вас люди?

– Це ремонт доріг у віддалених селах Сильне і Городище Ківерцівського району, де через бездоріжжя немає навіть нормального транспортного сполучення. Члени громадської організації «Цуманська спілка ветеранів АТО та волонтерів» попросили розв’язати проблему оздоровлення за кошти обласного бюджету учасників бойових дій, яким потрібна реабілітація. Хлопці хотіли пройти лікування в санаторії «Пролісок», де створена належна оздоровча база. Весь наш персонал – від лікарів до покоївок і кухарів – готовий працювати задля наших клієнтів. Особливо колектив старається, якщо приїжджають родини загиблих бійців, військовослужбовці, поранені під час збройних сутичок на Донбасі. В «Проліску» вони мають можливість не тільки підлікуватися, а й відпочити в комфортних умовах, поспілкуватися. Загалом цього року за кошти з різних джерел фінансування в «Проліску» оздоровилися близько 80 учасників бойових дій на Сході, 45 членів родин загиблих, близько 400 осіб пільгових категорій, як-от чорнобильці, ветерани Другої світової війни, багатодітні матері, діти-інваліди.

– Як член постійної комісії з питань використання майна спільної власності територіальних громад міст, селищ, сіл області скажіть, будь ласка, як сприяють депутати головного самоврядного органу краю розвитку комунальних підприємств, зокрема санаторно-оздоровчих закладів?

– Обранці обласної ради сьомого скликання ухвалили Програму підтримки фінансово-господарської діяльності комунальних підприємств та закладів на 2016 – 2020 роки.  Для стабілізації їхньої фінансово-господарської діяльності, покращення стану розрахунків, ефективного використання майна, оновлення технічної бази, забезпечення повного і своєчасного внесення платежів до бюджету передбачено залучення додаткового ресурсу як з обласного бюджету, так і з інших джерел. Нещодавно на засіданні нашої комісії обговорювали звернення керівника санаторію «Лісова пісня», який потребує чималих коштів для модернізації матеріально-технічної бази та капітального ремонту приміщень. Зокрема нагальна проблема – налагодити роботу системи опалення, профілактика якої не проводилася впродовж кількох десятиліть.

Однак, як на мене, заклад має передусім працювати на перспективу. З огляду на це особливо важливим для подальшого розвитку оздоровниці є будівництво басейну. Тому пропонувала, аби на сесії облради, що відбудеться найближчим часом, виділити «Лісовій пісні» з обласного  бюджету 4 мільйони гривень, що передбачені Програмою підтримки комунальних закладів.

– А що вдалося зробити цього року в санаторії  «Пролісок» для поліпшення матеріально-технічної бази і за які кошти?

– Як на мене, бюджет Волині можна успішно наповнювати не тільки від розробки покладів бурштину, міді, торфу чи інших корисних копалин, а й завдяки розумному раціональному використанню природного ресурсу, що працює на розвиток санаторно-оздоровчої галузі. Як підтвердження – наш заклад, який можна вважати прикладом об’єкту комунальної власності, що успішно і постійно розвивається. Нинішній рік для «Проліска» не став винятком. Облаштували пляжну та відпочинкову зону, відремонтували котедж, що дало змогу розширити житлову базу. На це пішли кошти, які заробив колектив санаторію. Його популярності серед жителів не тільки Волині, а й всієї України, навіть Польщі та Німеччини сприяє водолікувальний корпус із двома басейнами. Але головне – це фахівці, в підготовку яких теж вкладаємо немалі кошти.


Марія КОРОЛЮК.