Рожищенський район

РОЖИЩЕНСЬКИЙ РАЙОН
 
Район розташований в північно-східній частині Волинської області, в проміжній зоні між лісостепом і Поліссям. Межує з Ковельським, Маневицьким, Ківерцівським, Луцьким, Локачинським і Турійським районами.
Відстань між обласним та районним центрами становить 26 км (залізницею) або 25 км (шосейними дорогами).
На території району, яка становить 92,8 тисячі гектарів або 4,6% території області, знаходиться 66 сільських населених пункти, місто Рожище та селище міського типу Дубище.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами через Рожищенську міську, Дубищенську селищну та 28 сільських рад.
Перші письмові відомості про Рожище датуються 1377 роком , коли литовський князь Любарт Гедемінович подарував його соборній церкві Івана Богослова, яка знаходилась в Луцькому замку. З того часу воно більше трьох століть було власністю Луцького єпископа. Рожище не раз спустошувалось під час нападу татар на Волинь, але завдяки вигід­ному розташуванню завжди відбудовувалось.
В 1567 році польський король Сигізмунд Август надав йому Магдебурзьке право.
Район створений 23 грудня 1939 року.
Населення Рожищенського району становить 40,9 тисяч чоловік, в тому числі сільського – 25,6 тисячі чоловік, міського – 15,3 тисячі чоловік.
Станом на 1 грудня 2008 року у районі зареєстровано 6 промислових підприємств, 13 фермерських господарств, 21 сільськогосподарське підприємство усіх форм власності.
На території району 11 озер, протікає 7 річок, найбільші
з яких: Стир, Стохід, Лютиця, Конопелька, Серна, Фоса, Прудник.
 
 
ТУРИСТИЧНІ ОБ’ЄКТИ РОЖИЩЕНСЬКОГО РАЙОНУ
 
МУЗЕЇ
Районний історико-краєзнавчий музей в м. Рожище.
Музей бойової слави, загальноосвітня школа №1    І-ІІІ ступенів   в м. Рожище.
 
ІСТОРИЧНІ ПАМ’ЯТКИ
 
ПОШТОВА СТАНЦІЯ (ЛІНІЙНА СТАНЦІЯ ДИЛІЖАНСІВ), середина ХІХ ст., с. Копачівка.
Розташована на шосе Луцьк-Брест. Побудована відповідно до типового проекту по третьому розряду, затвердженому в 1846 р. Комплекс станцій цього розряду не мав готелів, обмежувався лише ямськими службами, стайнями і кімнатами для транзитних пасажирів. Будинок цегельний, з високими гостроверхими вікнами.
 
ЦЕРКВИ
 
Один із двох дерев'яних костелів, що збереглися в Україні (другий у с. Тадани Львівської обл., XVII ст.). План і об'ємно-просторова структура вирішені за принципом кам'яних костелів. В інтер'єрі збереглося різьблення по дереву й інші види декоративного оздоблення.
 
Дерев'яна. У 70-і р. ХІХ ст. під церкву підведені кам'яні фундаменти. В інтер'єрі зберігся настінний олійний живопис ХІХ ст.
 
Дерев'яна на кам'яному фундаменті, не перебудовувалася. Відноситься до розповсюдженого типу українських храмів, представленому на Волині в різних варіантах численною групою пам'ятників.
 
Дерев'яна. У 1881 р. прибудована дзвінниця, змінений зовнішній вигляд пам'ятника. Рівний ряд однакових вікон і загальна для всіх зрубів дах додають пам'ятникові класичну горизонтальність.
 
ПЕТРОПАВЛІВСЬКА ЦЕРКВА, 1629 р., с. Іванівка. Цегельна.
 
Дерев'яна. У літературі також існує дата будівництва 1788 р. Будівництво дзвінниці, перебудови і загальний ремонт церкви - друга половина ХІХ ст.
 
Дерев'яна. Перебудована в ХІХ ст., наближена до типу дерев'яних храмів Лівобережжя. В інтер'єрі збереглися зразки різьблення по дереву XVIII ст. Композиція дзвіниці характерна для другої половини ХІХ ст.
 
Цегельна, тип, представлений на Волині нечисленною групою пам'ятників. Лаконічний і стриманий зовнішній вигляд пам'ятника доповнюється світлим інтер'єром, пластично оживленим світлотіньовою грою хрестових зводів.
 
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ РОЖИЩЕНСЬКОГО РАЙОНУ
 
Гостинний двір «Мальованка», смт. Дубище (лісництво, 5 зв. Від м. Рожище). Українська кухня, затишні кімнати та літні альтанки, дитячі майданчики, сауна з басейном, зал для урочистих подій, місце для гри у пейнтбол. Тел. 8 (03368) 98997
 
Гостинний двір «Гаївка», с. Ольганівка, вул. Лісова. Тел. 8(066)0830817
 
 
http://www.rozhadm.gov.ua – Офіційний веб-сайт Рожищенського району