Ківерцівський район

КІВЕРЦІВСЬКИЙ РАЙОН
 
Утворений район 27 січня 1940 року, в сучасних межах згідно з Указом Президії Верховної Ради УРСР від 8 грудня 1966 року. Населених пунктів - 75, сільських рад - 24, селищних - 2, міська - 1, районна - 1.
Розташований на південному сході області, територія становить 1,4 тис.кв.км., що становить 7% від загальної території області. Межує з - Маневицьким, Рожищенським, Луцьким районами та Рівненською областю.
Назву "ківерці" історики пов’язують з назвою стародавнього племені Тиверці, яке жили на берегах річки Дністер в гирлі Дунаю. В кінці XI на початку XII століття під натиском кочових племен тиверці відійшли на північ. Невеликими групами розселились вони і по Волині. З часом найменування видозмінилось в "ківерці" в такому вигляді закріпилося за місцем поселення племені.
Заснування Ківерець пов’язане з будівництвом у 70-х роках ХІХ століття залізниці Київ – Ковель.
Рельєф району переважно рівнинний. Понад 70 % території лежить в межах Поліської низовини, лише південна та південно-західна його частина лежить на хвилястому Волинському плато.
На території району - 9 озер (43га), протікає - 13 річок , найбільші: Путилівка (47,4 км.), Кормин (39 км.), Конопелька (37,8 км).
Ресурсна база Ківерцівського району представлена такими корисними копалинами: глина – для виробництва цегли; крейда – для виробництва вапна і розкислень земель; торф – для виробництва торфо-брикетів; пісок – для виробництва цегли, бетону, скла; мінеральні води – для виробництва мінеральної (хлоридно-натрієвої) води типу “Миргородська”; торф’яні грязі – для лікувальних потреб та створення баз відпочинку.
 
 
ТУРИСТИЧНІ ОБ’ЄКТИ КІВЕРЦІВСЬКОГО РАЙОНУ
 
КОСТЕЛ НАЙСВЯТІШОГО СЕРЦЯ ТА ЧЕСНОГО ХРЕСТА, м. Ківерці
У 1923 році утворено римо-католицьку парафії у Ківерцях. Перебудовано дерев'яну капличку в костел.
У 1929-1933 рр. - будівництво, на кошти прихожан, особливо залізничників, мурованого костелу.
У 1946-1991 рр. - приміщення костелу використовувалось для різних господарських потреб, а згодом починали його перебудовувати на спортивний зал. 1991р. - головну залу колишнього костелу передано в тимчасове користування православній громаді Київського патріархату.
1993 р. - вівтарна частина костелу передана для потреб римо-католицької громади. У 1993 році - спільне користування храмом двома християнськими громадами: католицькою і православною.
 
СВЯТО-МИКОЛАЇВСЬКИЙ МОНАСТИР в с. Жидичин
Пам’ятка ранньослов’янської культури. Побудований у 1227 році. Сюди, згідно з Іпатіївським літописом, у 1277 році приїжджав молитись галицько-волинський князь Данило, сюди і в наш час часто мандрують паломники. У 1662 р. у монастирі під ім’ям ченця Гедеона жив син Богдана Хмельницького.
Оберегом монастиря є унікальна ікона Ісуса Христа з дітьми. За переказами настоятеля, в руки дітей вкладені мощі Вифлеємських немовлят.
Поруч з монастирем стоїть  ЦЕРКВА СВЯТОГО  МИКОЛАЯ, збудована 1723 року, де зберігається копія чудотворної ікони Мірлікійського архієпископа. Свого часу до оригіналу приїздив прикладатися сам Данило Галицький, але де образ тепер – нічого не відомо. Єдиним комплексом колись були церква й митрополичі палати, де нині монастир. Але через розкол у Православ’ї вони належать різним Патріархатам. Почергового Богослужіння тут не досягнуто.
 
СМТ. ОЛИКА
 
Архітектурна перлина середньовіччя – родинне гніздо князів Радзивілів. Століття тому це місто було одним з найбагатших на Волині: тут проходив транскордонний шлях з Азії в Європу.
Тут знаходиться найдавніша кам’яна споруда католицизму на Волині – храм Петра і Павла 1445 року, могутній оборонний замок 1564 року і величний костел 1640 року. Під Оликою та Цуманем тривали запеклі бої повстанських загонів під проводом С.Наливайка з польськими військами в 1596 році. В'ЇЗДНІ ВОРОТА (Луцькі), 30-і р. XVII ст, смт.Олика Ланка міських зміцнень, до складу яких входили земляні вали і двоє воріт у них. Збереглися лише Луцькі ворота (на Луцькій дорозі). Цегельне, двоярусне спорудження, прямокутне в плані, з арковим проїздом. Для пам'ятника характерні бійниці у формі переверненої замкової шпари.
 
ЗАМОК ДИНАСТІЇ РАДЗІВІЛЛІВ у смт. Олика
Зведений у 1558 р. Значно понівечений після 1939 року. Триповерховий палац, фортечні споруди, брама. Залишки ландшафтного парку . Замковий комплекс квадратний у плані — мав чотири кутові бастіони з дозорними вежами (частково залишились два бастіони). Зараз на території замку — Волинська психіатрична лікарня № 2.
 
СВЯТО-ТРОЇЦЬКИЙ КОСТЕЛ в смт. Олика
Збудований за проектом відомих архітекторів Бенедетто Моллі та Джованні Маліверна. Храм пишно декоровано скульптурами святих (Войцеха, Станіслава, Петра і Павла) та різьбою у виконанні львівського скульптора Мельхіора Ампелі.
 
СВЯТО-ПЕТРО-ПАВЛІВСЬКИЙ КОСТЕЛ в смт. Олика
Побудований у 1450 році на старому цвинтарі, серед старих магнатських могил.
 
ЦЕРКВИ
СВЯТО-МИХАЙЛІВСЬКА ЦЕРКВА в с. Омельне
Храм побудовано 1776 року поміщиком Велігорським і парафіянами на місці колишньої старої. Церкву зрублено сокирою, всі деталі були з'єднані без жодного цвяха.
Після скасування панщини панський маєток декілька разів перепродавався. У 1902 році купує графський палац і липовий парк, висаджений польським письменником Юзефом Крашевським, таємний радник внутрішніх справ Росії Носенко. З приїздом нового господаря пов'язана поява у церкві позолоченого іконостасу, виконаного в російському стилі.   
З 1957 по 1981 р. храм був закритий, відправи не проводились, але всі ікони збереглись. За цим наглядав староста Іван Квач.
У 1981 році в приміщенні церкви відкрито музей атеїзму, який проіснував до 1991 року.
З 1991 р. церква діюча, належить до Волинської єпархії Київського патріархату.  
 
СВЯТО-МИХАЙЛІВСЬКА ЦЕРКВА в с. Липне  
Побудована у 1768 р., дзвіниця — у 1888 р. За переказами, що дійшли до нас, новозбудована церква спочатку стояла на дубових палях, а згодом був зроблений кам'яний фундамент. Під час цих робіт викопували велику кількість людських кісток. Цілком імовірно, що церкву будували на давньому кладовищі.
Свято-Михайлівська церква збудована вівтарем на схід у вигляді ковчега, увінчана трьома банями.
В інтер'єрі церкви збереглися темперний живопис позаминулого століття і різьблення по дереву XVIII-XIX ст. Іконостас 1899 р. п'ятиярусний, створений за класичним зразком, але відрізняється своєю оригінальністю - у ньому поєдналися пропорції неокласицизму з елементами пишних форм українського бароко. Центром іконостасу є царські врата, вирізьблені з двох суцільних дощок. Виділяються особливою складністю композиції та багатством декоративних елементів, серед яких домінує древній християнський мотив виноградної лози. Іконостас і розписи створили художники Познаховський і Александрович.
В Михайлівській церкві зберігаються ікони святителя Василія Великого та св. апостола Іоанна Богослова (за всіма ознаками з XVIII ст.), а також виносний кіот з двосторонньою іконою св. Варвари та архістратига Михаїла.
Є також ікони "Благовіщення", "Почаївської Божої Матері" і "Преподобного Іова Почаївського". Вони не так, як зазвичай, розташовані на горішньому місці (східна стіна вівтаря).
 
СВЯТО-СТРІТЕНСЬКА ЦЕРКВА в с. Залісоче
Одна із найдосконаліших  пам’яток архітектури бароко волинської школи. Побудована у 1784 році. Спочатку була повністю кам’яною, але після пожежі в першій чверті XIX в. впало зведення. Пізніш було зроблене нове дерев’яне. В 1864 г. церкву капітально відремонтували, покрили металом, окрасили.
 
СВЯТО-ПОКРОВСЬКА ЦЕРКВА в с. Метельне (побудована у 1800 році)
 
СВЯТО-МИКОЛАЇВСЬКА ЦЕРКВА в с. Жидичин (побудована у 1723 році)
 
ЛАНДШАФТНІ ЗАКАЗНИКИ ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНОГО ЗНАЧЕННЯ
 
“Кормин” – 549 га,
“Горинські крутосхили” – 30 га.
 
 
 
ЗАПОВІДНІ ТЕРИТОРІЇ:
“Лопатинська діброва” – 1124 га
 
ЛІСОВІ ЗАКАЗНИКИ:
 “Звірівський” – 24 га, “Мішана діброва” – 25 га, “Різнолісся” – 24 га, “Мощаницький” – 57 га, “Свіжа субір” – 37 га, “Цуманський” – 35,3 га, “Чиста соснина” – 22 га, та ряд інших ботанічних, зоологічних, орнітологічних, гідрологічних пам’ятків природи, урочищ та садиб.
 
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ КІВЕРЦІВСЬКОГО РАЙОНУ
 
Село Холоневичі, контактний телефон (+ 38 03365) 3-77 22:
1.Гостинна садиба “Батьківська хата”, господиня Панасюк Тетяна Кіндратівна.
Садиба розташована неподалік лісу. Для користування гостей є душ, ванна, кухня. Господиня пропонує для проживання дві кімнати на 5-6 місць. В садибі є ткацький верстат, коні, корова, свійська птиця. Господиня проводить екскурсії в ліс, до бобрових поселень, допомагає в зборі грибів, ягід, лікарських трав.
2.Гостинна садиба “Катруся”, господиня Літвінцова Лідія Василівна
Садиба розташована поруч із лісом, має великий господарський двір. Для користування гостей є душ, кухня. Гостям пропонуються 2 кімнати на 6 місць.
Господиня знається на лікарських травах, може бути провідником в кількаденних походах в ліс.
3.Гостинна садиба “Хутірець”, господиня Адам’юк Ганна Трохимівна.
Господиня пропонує для гостей окремий хутір біля лісу. Є кухня, телевізор, криниця в дворі. Одночасно може приймати до 6 осіб. Гості можуть користуватись банею.
4. Гостинна садиба “Затишок”, господиня Арендарчук Світлана Михайлівна.
Господиня пропонує кімнату на 3-4 місця для любителів відпочинку в лісі. Гості можуть користуватись кухнею, душем, виконувати сільськогосподарські роботи.
5. Гостинна садиба “Щаслива підкова”, господиня  Громик Любов Адамівна.
Господиня пропонує для гостей дві кімнати на 6 місць. Є можливість користуватись кухнею, душем. Господарі можуть навчити їздити кіньми, доглядати за господарством, покажуть роботу коваля та заповітні стежки в лісі, що розташований неподалік.
 
Село Жидичин
6.Гостинна садиба “Мрія”, господиня Сидорук Ніна Іванівна.
Господиня пропонує для гостей дві кімнати в своїй оселі та може прийняти до 6 чоловік. В садибі є зручності: душ, ванна, кухня. Садиба розташована поруч із старим руслом річки Стир та неподалік лісу. Господиня організує екскурсії селом та в міста Ківерці, Луцьк, Ковель.
7.Гостинна садиба “У Лідії”, господиня Сірук Лідія Антонівна. Господиня пропонує для гостей дві кімнати на 6 місць в хаті із усіма зручностями: туалетом, ванною та душем. Садиба розташована неподалік старого русла річки Стир, та на відстані 1,5- 2 км від лісу. Господиня організує екскурсії селом та в міста Ківерці, Луцьк, Ковель.
8. Гостинна садиба “Червона рута”, господиня Альошина Ольга Лаврентіївна.
Господиня пропонує для гостей дві кімнати на 2-4 місця. В оселі є душ, кухня. Для тих хто подорожує автомобілем- можливість розмістити автомобіль в гаражі.
9. Гостинна садиба “Зелена”, господиня    Боремчук Тетяна Панасівна.
Господиня пропонує дві кімнати в яких можуть розміститись 4-6 чоловік. Садиба розташована неподалік старого русла річки Стир та мішаногоо лісу. Господиня пропонує всі можливості відпочинку на природі.
10. Гостинна садиба “Забава”, господиня    Конотопчик Тетяна Олексіївна.
Садиба розташована неподалік берега річки Стир. На відстані 1, 5- 2 км. розташований мішаний ліс. Господиня може приймати 4-6 гостей. В хаті є душ, кухня, якою можуть користуватись гості. Господиня проведе екскурсії селом та в найближчі міста, догляне дітей у відсутність батьків.
11. Гостинна садиба “Незабудка”, господиня    Єрофеєва Наталія Ростиславівна
Садиба облаштована всіма зручностями: в хаті є душ, ванна, туалет, камін. Гості можуть користуватись кухнею. На відстані 1,5- 2 км від садиби мішаний ліс. Неподалік старе русло річки Стир.
12. Гостинна садиба “Гніздечко над Стиром”, господиня Ліщук Ганна.
Садиба розташована над старим руслом річки Стир, неподалік чудового лісу. Гості можуть користуватись кухнею, душем. В двох кімнатах одночасно можуть розміститись до 4 чоловік.
 
Село Залісоче, контактний телефон .
13. Гостинна садиба “Княжий двір”, господиня    Адам’юк Надія Петрівна.
Гостям пропонують для проживання дві кімнати на 4-6 місць. В хаті є телефон, душ, кухня. Господиня організує екскурсії давньою Оликою та селом Залісоче. Пропонує також катання кіньми, відпочинок на природі та інші екскурсії.
 
Село Кульчин.
14. Гостинна садиба “Марія”, господиня    Лавришина Катерина Володимирівна. Садиба із зручностями: є камін, кухня душ. Господиня запрошує 2-4 гостей. Поруч із садибою мешкає місцевий гончар, який може навчити свого ремесла. Неподалік – мішаний ліс та річка Стир. Господиня організує екскурсії селом та в міста Луцьк, Ківерці, Ковель.
 
Село Озеро.
15. Гостинна садиба “Лебедина вірність”, господиня    Богомазюк Людмила Петрівна. Садиба розташована на березі озера. Поруч мішаний ліс. Садиба має власний невеликий пляж. Облаштоване місце для відпочинку на березі: стіл, кострище. Одночасно господарі можуть прийняти до 6 осіб.
16. Гостинна садиба “Бережок”, господиня    Міщук Віра Олександрівна.
Садиба розташована поруч із чистим озером, неподалік мішаного лісу. Гостям пропонуються дві кімнати в яких можуть розміститись 4-6 гостей. Гості можуть користуватись душем, кухнею. Є місце для розміщення автомобіля.
17. Гостинна садиба “Жива вода”, господиня    Міщук Ніна Григорівна. Одночасно може прийняти 4-6 гостей.
Садиба розташована на березі озера. Неподалік мішаний ліс. Господиня може запропонувати всі принади відпочинку на природі.
18. Гостинна садиба “Стежинонька”, господиня    Матвійчук Людмила Антонівна.
В садибі є можливість розташувати до 6 чоловік. Є телефон, кухня, душ. Неподалік садиби мішаний ліс та чисте озеро. Господиня може провести екскурсії селом та до найближчих міст Ківерці, Луцьк.
19. Гостинна садиба “Селяночка”, господиня    Андрійчук Ніна Іванівна.
Садиба розташована поруч із лісом.   Селі є чудове озеро. Одночасно господиня може приймати до 4 чоловік. Гості можуть користуватись кухнею, телефоном.
До послуг відпочиваючих екскурсійні маршрути та подорожі до найближчих міст Ківерці, Луцьк
20. Гостинна садиба “Крістіна”, господиня    Перова Надія Володимирівна
Для гостей пропонується кімната на 2-4 місця. Садиба розташована на хуторі, біля лісу. В селі є велике чисте озеро. Крім послуг по відпочинку господарі можуть провести ремонт автомобіля.        
 
Село Дідовичі  
21. Гостинна садиба “Пілігрім”, господар Вашкевич Анатолій Ростиславович.
Для гостей пропонується окремий дерев’яний будиночок з мансардою з двох кімнат. Є камін та піч. На відстані до 1 кілометру розташований мішаний ліс. Поруч із садибою ставок.
 
Село Хорлупи  
22. Гостинна садиба “Берізка”, господиня      Калецька Ніна Остапівна.
Гостям пропонуються дві кімнати в будинку із зручностями. Садиба оточена фруктовим садком в дворі є криниця. Господиня організує екскурсії селом, в урочище Лопатень, до міст Луцька, Ківерець, Ковеля.
23. Гостинна садиба “Біла хатка”, господиня      Снігарук Галина Олексіївна.
Господиня пропонує для гостей дві кімнати на 3-4 місця. В хаті є душ, кухня. Неподалік чудовий ліс. В селі щорічно проходить свято приймака. Є чудові можливості для пікніків та рибної ловлі.
 
САНАТОРІЙ МАТЕРІ І ДИТИНИ «ПРОЛІСОК» ( www.prolisok.info) знаходиться в с. Грем’яче Ківерцівського району, на мальовничому березі водного плеса р. Путилівка у сосновому бору. Санаторій пропонує унікальні умови для оздоровлення та лікування відпочиваючих.
Повноцінний відпочинок організовано на березі культурно – виховного центру, який має кіноконцертний зал, ігрові кімнати, бібліотеку. Магазин, спорткомплекс, окрему пляжну зону. В санаторії «Пролісок» комфортабельні умови для проживання. Для відпочиваючих - чотириразове повноцінне харчування з використанням продуктів із власного підсобного господарства.
 
http://kivadm.gov.ua/rajon/pasport.php - сайт Ківерцівської районної адміністрації
http://www.kivrada.gov.ua/ - офіційний сайт міської ради
http://kivertsi.in.ua/ - неоформатний сайт м. Ківерці